Pareiškimą apie kreipimąsi į teismą „Gazprom“ atstovas padarė per „Lietuvos dujų“ valdybos posėdį. Posėdyje vyko balsavimas dėl „Lietuvos dujų“ ūkio pertvarkos, atsižvelgiant į Lietuvos dujų įstatymų reikalavimus.
Šiuo klausimu „Gazprom“ su Lietuvos valdžia ginčijasi nuo praeitų metų. Lietuva siekia įvykdyti pertvarką, kad kompanija atitiktų normatyvus, pasirašytus trečiajame Europos Sąjungos (ES) energetikos pakete, pagal kuriuos dujų išgaunančios kompanijos negali kontroliuoti dujų paskirstymo tinklų. Savo ruožtu „Gazprom“ pasisako tiek prieš „Lietuvos dujų“ padalijimą, tiek ir prieš visą trečiąjį ES energetikos paketą.
2011 metų viduryje Lietuvos parlamentas per trečiojo ES energetikos paketo vykdymą balsavo už „Gazprom“ vamzdyno nacionalizaciją. Koncernas jau tuo metu pažymėjo, kad vamzdynų išskyrimas į atskirą kompaniją yra neteisėtas.
„Gazprom“ priklauso apie 37 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų (maždaug tiek pat, kiek ir vokiečių „E.On“), Lietuvos Vyriausybei – 17,7 proc. Konfliktas paaštrėjo praeitais metais, kai „Gazprom“ nesuteikė Lietuvai 15 proc. lengvatų dujoms, nors Latvija ir Estija jas gavo.
2011 metais Lietuva pradėjo aktyvias alternatyvių dujų tiekėjų paieškas. Buvo nuspręsta pastatyti suskystintų dujų terminalą Klaipėdoje. Šis objektas įtrauktas į valstybinės svarbos objektų sąrašą. Tikimasi, kad jis pradės veikti 2014 metų pabaigoje.
Vasario 29 dieną Lietuva nusprendė įpareigoti vietinius dujų vartotojus pirkti ne mažiau 25 proc. savo dujų apyvartos per šį terminalą. Tokiu atveju „Gazprom“, kuris šiuo metu yra vienintelis dujų tiekėjas Lietuvai, prarastų savo monopoliją.
Tai yra ne pirmas kartas, kai „Gazprom“ kreipiasi į teismą dėl Lietuvos veiksmų. Praėjusiųjų metų rugpjūtį koncernas pateikė skundą Stokholmo arbitražo teismui. Ieškiniu siekiama, kad Lietuvos energetikos ministerijos veiksmai būtų pripažinti kaip pažeidžiantys „Lietuvos dujų“ akcininkų sutartį, o dėl to patirti nuostoliai būtų kompensuoti. Ši byla turėtų būti nagrinėjama gegužės pabaigoje.
Lietuvos Vyriausybė koncerną „Gazprom“ dėl galimo piktnaudžiavimo nustatant dujų kainą yra apskundusi Europos Komisijai.