Remiantis FSB pateiktu Vyriausybės sprendimo projektu, kompensacija už vieno mirusiojo, atlikusio karo tarnybą, laidojimo išlaidas, priklausomai nuo jo statuso ir palaidojimo vietos, padidės nuo 7 800 - 11 000 rublių (nuo 90 eurų iki 126 eurų) iki 56 400 - 74 200 rublių (nuo 648 iki 853 eurų).
Prašymą skirti papildomų laidojimo pinigų FSB aiškina tuo, kad šios išlaidos nebuvo įtrauktos į kasmetinį indeksuojamų socialinių išmokų sąrašą.
Prasidėjus karui, kainų augimas Rusijoje smarkiai paspartėjo dėl atsakomųjų Vakarų sankcijų, verslo kėlimosi į kitas šalys, pirkėjų panikos ir tiekimo sutrikimų. Kovo mėnesį infliacija siekė beveik 17 proc. – todėl FSB prašo padidinti asignavimus.
Kiek iš tikrųjų žuvo Rusijos karių šalis neskelbia
Nuo invazijos į Ukrainą pradžios Rusijos valdžia tik du kartus paskelbė žuvusiųjų Rusijos kariškių skaičių. Kovo 2 dieną Krašto apsaugos ministerija paskelbė, kad jų yra 498, o kovo 25 dieną paskelbė naują skaičių – 1351 karių.
Balandžio 7 dieną Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas „Sky News“ sakė, kad Rusijos kariuomenė Ukrainoje patyrė „reikšmingų nuostolių“.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos praneša apie daug didesnį skaičių – 18,3 tūkst.
Kiek laidotuvių Rusijos biudžetas turės apmokėti po indeksavimo – nežinoma.
Ką siūlo FSB?
Pagal Rusijos įstatymą „Dėl laidojimo paslaugų teikimo“ ir vyriausybės nustatytas taisykles, mirusieji nuo sužalojimų (žaizdos, smegenų sumušimai) ar ligos karo tarnybos metu, įskaitant Vidaus reikalų ministerijos darbuotojus ir Rusijos gvardiją, yra laidojami federalinės institucijos, kurioje jie tarnavo mirties metu, lėšomis.
Valstybė tokiais atvejais apmoka visas ritualines paslaugas – dokumentų paruošimą, karstą, urną, vainiką, kūno ar palaikų gabenimą į morgą, kapines ar krematoriumą, taip pat ir laidotuvių ceremoniją. Už tai, jei yra patvirtinamieji dokumentai, leidžiama išmokėti iki 20 350 rublių (234 eurai), o Maskvoje ir Sankt Peterburge - iki 28 178 rublių (324 eurai). Po indeksavimo limitai padidės atitinkamai iki 23 387 ir 33 005 rublių (269 ir 379 eurai).
FSB pasirūpino ir antkapių (plokštės, postamento, gėlyno) gamybos ir įrengimo išlaidomis. Dabar už paminklą žuvusiam sutartininkui (ir armijoje tarnavusiam Didžiojo Tėvynės karo veteranui) valstybė pasirengusi sumokėti iki 35 171 rublių (404 eurai). Indeksuojant paminklas pabrangsta iki 41 196 rublių (473 eurai).
Šaliai mažiau kainuoja paminklai žuvusiems šauktiniams, kariūnams ir atsargos kariams, pašauktiems į karinius mokymus, taip pat Didžiojo Tėvynės karo dalyviams, kurie netarnavo kariuomenėje. Tokiam antkapiui suteikiama iki 28 178 rublių (324 eurai), indeksuojant suma padidės iki 33 005 rublių (379 eurai).
Pagal galiojančias taisykles tokių išlaidų normos turėtų būti indeksuojamos kasmet nuo vasario 1 d., remiantis praėjusių metų vartotojų kainų augimo indeksu. Indeksavimo koeficientą nustato Vyriausybė. 2020 m. sausio mėn. nustatė metinį 1,030 „atskirų socialinio pobūdžio išmokų“ indeksavimo koeficientą, tačiau išlaidų, už žuvusiųjų karo tarnyboje, laidojimo normos į šį sąrašą nebuvo įtrauktos – FSB siūlo perskaičiavimą.
Remiantis FSB projektu, vieno kariškio laidojimo paslaugų kaina padidės 3-5 tūkstančiais rublių (34-57 eurais), o vieno antkapinio paminklo kaina – 4,8-6 tūkst. rublių (55-69 eurų). Iš viso vieno mirusio, atlikusio karo tarnybą, laidojimo kaina padidės 7,8–11 tūkst. (90-126 eurais).
Duomenų ir prognozių apie Rusijos nuostolius Ukrainoje FSB projekte nėra.
Kiek žuvo Rusijos karių?
Rusijoje kasdien laidojami Ukrainoje žuvę kariai. BBC apskaičiavo, kad 20 proc. žuvusiųjų, apie kuriuos pranešė Rusijos regionai, yra karininkai.
Daugeliu atvejų, kurie yra žinomi viešai, mirusiųjų kūnai pristatomi namo po dviejų ar trijų savaičių po mirties. Kai kuriais atvejais palaidoti žuvusįjį pavyksta tik po mėnesio.
Kovo mėnesį Vladimiras Putinas pasirašė įstatymo „Dėl veteranų“ pataisas, numatančias, kad vien šiemet Ukrainos kare išgyvenusių asmenų – karo veiksmų veteranų ir invalidų – naudai iš biudžeto bus skirta 5 mlrd. rublių (57 mln. eurų).
Ne visi žuvę kariai gabenami į Rusiją
Ukrainos pareigūnai ir liudininkai teigė, kad besitraukianti Rusijos kariuomenė paliko žuvusių karių kūnus. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Kijevas nori perduoti žuvusiųjų kūnus Rusijai, tačiau Rusija „iš pradžių atsisakė, paskui pasiūlė kažkokius maišus“.
Antroje kovo pusėje Nikolajevo srities administracijos vadovas Vitalij Kim paragino vietos gyventojus pranešti apie Rusijos kariškių kūnus išlaisvintose Ukrainos teritorijose:
„Jie ne visada pasiima savo karius, o pavasarį ir vasarą tai taps problema. Praneškite mums, kur jie yra, [...] jei įmanoma, surinkite juos į maišus. Todėl prašau sudėti juos į šaldytuvus, siųsti atgal, kad būtų identifikuoti pagal DNR, nes šie kariai taip pat turi motinas.“