Šių valstybių gamintojams padidėjo gamybos sąnaudos, todėl nors pastaraisiais metais kakavos kaina svyravo nuo 1920 iki 2880 eurų už toną, dabar ji šoktelėjo virš 10 tūkst. eurų.
Ta pati situacija vyksta ir su kavos kainomis. Jos vidutinė kaina šiuo metu yra 3,2 euro už 0,450 kg., tai yra beveik 70 proc. daugiau nei metų pradžioje.
Bendra kavos rinkos vertė siekia 46 mlrd. eurų, o kasmet pasaulyje jos pagaminama ne mažiau kaip 9,5 mln. tonų.
Nevyriausybinės organizacijos „Conservation International“ ataskaitoje teigiama, kad iki 2050 m. kavos paklausa gali patrigubėti.
Tuo tarpu pasaulinė kavos pakaitalų rinka, kurios vertė 2023 m. siekė 13,6 mlrd. eurų, remiantis „Global Market Insight“ duomenimis, iki 2032 m. kasmet augs daugiau kaip 4,7 proc.
Seni ir nauji pakaitalai
Kavos pakaitalai Europos Sąjungos rinkoje vyrauja jau kelerius metus. Pavyzdžiui, tirpūs miežiai yra žinoma alternatyva tiems, kurie nori sumažinti suvartojamo kofeino kiekį.
Be to, bendrovė „Vallée Torréfaction“ Prancūzijoje šokoladą gamina iš skrudintų salyklinių miežių miltelių, ir nors jo skonis nėra toks pat kaip tradicinio šokolado, jį galima naudoti gaminant pyragaičius ir įvairius šokoladinius gaminius.
„Jis kainuoja kelis kartus mažiau nei kakava“, – sakė šios įmonės vadovas Paulas Vallée.
Vokietijos bendrovė „Choviva“, pirmaujanti Europoje kakavos pakaitalų gamintoja, kasmet jos pagamina 2 tūkst. tonas, naudodama saulėgrąžų sėklas arba skrudintas datules.
Reaguodama į didėjančią vartotojų paklausą, „Choviva“ neseniai investavo 30 mln. eurų, kad galėtų plėstis ir patekti į pasaulinę rinką.
Palyginimui, Europoje kasmet suvartojama 40 mln. tonų kakavos šokolado.
Sintetinė alternatyva
Šokolado skonis atsiranda fermentuojant ir skrudinant kakavos pupeles, panašiai kaip kavos, tačiau skrudinant grūdus, pavyzdžiui, miežius, pasiekti idealų skonį ir spalvą yra ganėtinai sudėtinga. Todėl drąsiausi investuotojai ieško sintetinių alternatyvų.
Kalbant apie šių maisto produktų pavadinimus, Europos Sąjungos taisyklės yra aiškios: produktuose, parduodamuose kaip kava, turi būti kavos pupelių, o šokolado sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 95 proc. kakavos sviesto.
Tai kontrastuoja su vykstančia teisine kova dėl to, ar augalinės kilmės mėsos pakaitalai gali būti ženklinami kaip mėsa, kai teisinės spragos suteikia didesnį lankstumą.
Todėl kavos ir kakavos pakaitalų pramonė jau kuria alternatyvas. Pavyzdžiui, „Vallée Torréfaction“ savo produktą pavadino „Choco Malt Replacer“ („Šokolado salyklo pakaitalas“).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!