NATO generalinis sekretorius Markas Rutte ir Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Keiras Starmeris planuoja dalyvauti diskusijoje kartu su ES lyderiais dėl Europos gynybos pajėgumų stiprinimo.
Dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo sugrįžimo šis klausimas tampa dar aktualesnis, tvyrant nerimui dėl jo intereso perimti Grenlandijos kontrolę, galimo mažesnio JAV karių skaičiaus Europoje ir mažesnės paramos Ukrainai, agentūrai dpa sakė Briuselio laisvojo universiteto (VUB) profesorius Danielis Fiottas.
„Didžiausias iššūkis – kaip priversti europiečius iš esmės perimti Europos konvencinę gynybą“, – sakė D. Fiottas, vadovaujantis Gynybos ir valstybės valdymo programai VUB Saugumo, diplomatijos ir strategijos centre.
„Niekas Europos nelauks, ypač ponas [Vladimiras] Putinas Maskvoje“, – sakė D. Fiottas.
Pastaraisiais metais ES sunkiai sekėsi didinti ginklų gamybą, nepaisant to, kad dėl Rusijos karo prieš Ukrainą šios pastangos tapo dar aktualesnės, o karinė pagalba Kyjivui išsekino turėtas atsargas.
ES šalys iki šiol nesugebėjo susitarti dėl tikslaus plano, kokio dydžio investicijų reikia ir kokius pajėgumus iki kada reikėtų sukurti, sakė D. Fiottas.
Susitikime Briuselyje daugiausia dėmesio bus skiriama iššūkiams įvertinti.
Kitas svarbus iššūkis – susitarti, kaip finansuoti didesnes išlaidas gynybai. Po kelių krizių daugeliui Europos šalių trūksta pinigų, o jų ekonomika silpsta.
Galimi sprendimai, pavyzdžiui, bendras skolinimasis Europos lygmeniu arba ES deficito ribos sušvelninimas, nesulaukė pakankamos paramos. Kompromisas galėtų būti didesnis gynybos projektų finansavimas per Europos investicijų banką.
D. Fiottas paragino dvi didžiausias ES valstybes – Vokietiją ir Prancūziją – imtis lyderystės, be kita ko, įtikinant visuomenę, kad išlaidų didinimas yra neišvengiamas.
„Jei padėtis Ukrainoje labai pablogės ir jei [karas] apskritai persimes į Europą, išlaidos bus dar didesnės, – sakė jis. – Niekam nepatinka leisti pinigus kariuomenei, deja, šiuo istoriniu laikotarpiu to reikia.“
D. Fiottas atkreipė dėmesį į kelias Europos Komisijos iniciatyvas, be kita ko, dėl sustiprintos kibernetinės ir priešraketinės gynybos, tačiau paragino lyderius „peržengti deklaracijų etapą, neapsiriboti žodžiais ir pateikti nuoseklų planą“.
„Laikas ne mūsų pusėje“, – pabrėžė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!