Portugalijoje vykusiame neformaliame Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikime buvo pabrėžta, kad ES turi vykdyti aiškesnę ir griežtesnę politiką Rusijos atžvilgiu.
Teigiama, jog ES gali stipriai padėti Rusijai jai siekiant tapti Pasaulio Prekybos Organizacijos (PPO) nare, tačiau mainais už tai Sąjunga turėtų reikalauti atsakingesnės politikos iš Maskvos, teigė ministrai.
„Mes norime dalykiškų santykių su Rusija, bet ir ji pati turi rodyti savo atsakomybę“, - susitikime sakė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas.
Vienas didžiausių ES ir Rusijos nesutarimų yra Kosovo, Serbijos provincijos, nepriklausomybės klausimas - ES ir Jungtinių Tautų yra už regiono nepriklausomybę, Rusija - prieš.
Keletas ministrų išreiškė susirūpinimą, jog ES nesugebėjo atitinkamai reaguoti į incidentą Gruzijoje, kuomet šalies teritorijoje buvo numesta Rusijos raketa.
„Europos Sąjunga nesugebėjo pareikšti savo pozicijos šiuo klausimu. Šis sistemingas lėtumas kyla dėl to, jog siekiame priimti geriausius sprendimas nacionaliniu lygiu. Tai kenkia ES.“, - Latvijos užsienio reikalų ministro Artis Pabriks žodžius cituoja „The Moscow Times“.
ES užsienio ryšių komisarė Benita Ferrero-Waldner teigė jog paradoksalu yra tai, jog bendra ES ir Rusijos prekyba šiais metais išaugo 20 proc., o santykiai žmogaus teisių ir demokratijos klausimais gerokai vis prastėja.
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos sekretorius Laimonas Talat-Kelpša susitikime pabrėžė, kad yra būtina labiau konsoliduoti ES poziciją Rusijos atžvilgiu, jei norime ne proceso, o konkrečių rezultatų.
Pasak Lietuvos diplomato, reikia surengti platesnę diskusiją apie atskirų valstybių narių problemas santykių su Rusija kontekste. Visų 27 ES valstybių narių požiūrių visuma leistų pamatyti detalesnį vaizdą, o dalį klausimų – tokius, kaip energetinis saugumas ir energetikos išteklių diversifikavimo būtinybė – galbūt galima išspęsti bendromis jėgomis.
„Taip pat negalima pamiršti ir kitų aktualių klausimų ES ir Rusijos santykių kontekste, pavyzdžiui, nemokamų vizų Kaliningrado gyventojams. Susidaro paradoksali situacija – Rusija siūlo, o mes sakome ne. Juk galima sukurti efektyvią ir su Šengeno erdvės taisyklėmis suderintą sistemą“, – Talat-Kelpšos žodžius cituoja Lietuvos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.