• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungai (ES) siekiant, kad jos sprendimų priėmimo procesas taptų skaidresnis, 2008 m. Europos Komisija sukūrė registrą, kuriame turėtų būtų išvardyti visi interesų grupių atstovai. Lobistai – labai platus terminas, kuriuo įvardijamos poveikį politikai siekiančios daryti grupės.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmojoje metinėje savanorišku dalyvavimu grindžiamo projekto apžvalgoje teigiama, kad jau užsiregistravo 2100 organizacijų bei asmenų ir šis skaičius vis didėja.

REKLAMA

Ataskaitoje pažymima, kad kai kurie pastangų reguliuoti lobizmą rėmėjai pageidauja, kad registracija būtų privaloma, tačiau joje nurodoma, kad tam nėra pagrindo, nes besiregistruojančiųjų skaičius kol kas didelis.

XX a. dešimtajame dešimtmetyje ES šalys daugelį reguliavimo funkcijų palaipsniui perdavė ES institucijoms. Iš paskos atsirito ir lobistų banga. Apskaičiuota, kad iki 2000 m. Briuselyje įsikūrė 2600 „interesų grupių“.

REKLAMA
REKLAMA

Komisijos nario Siimo Kallaso teigimu, registras pakeitė Komisijos organizacinę kultūrą. Dabar ES pareigūnai dukart pagalvoja prieš nuspręsdami, ar susitikti su neregistruotų interesų grupių atstovais, o kai kuriuose ES padaliniuose neregistruotos organizacijos buvo pašalintos iš duomenų bazių arba imtasi panašių veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau registru patenkinti ne visi. Daug advokatų kontorų ir ekspertų grupių jį boikotavo. Teisininkams nerimą kelia tai, kad registras pažeidžia jų klientų konfidencialumo taisykles, o ekspertų grupės tvirtina, kad jos neužsiima lobizmu.

REKLAMA

Europos Komisija tikisi išspręsti šias problemas padarydama registro kalbą aiškesnę ir sukurdama specialią ekspertų grupėms skirtą kategoriją. Be to, siekdama didesnio skaidrumo, ji peržiūrės finansinių duomenų atskleidimo taisykles.

Užsiregistravusieji registre privalo nurodyti, kiek lėšų išleidžia lobistinei veiklai, ir pažadėti laikytis etikos kodekso, reglamentuojančio jų ryšius su Komisijos darbuotojais. Iki šiol buvo pateikta tik 10 skundų ir tik dėl vieno buvo imtasi sankcijų – laikino pašalinimo iš registro.

Dabar Komisija ketina daugiausia dėmesio skirti bendro registro su Europos Parlamentu įsteigimui. Abi institucijos jau sukūrė bendrą tinklalapį, kuriuo naudojantis galima patekti į kiekvienos jų registrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų