• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija priėmė plačių užmojų veiksmų planą, skirtą ES pažangai įgyvendinant Tūkstantmečio vystymosi tikslus (TVT) paspartinti.

REKLAMA
REKLAMA

2009 m. ES skirtos paramos lygis šiek tiek sumažėjo ir siekė 49 mlrd. EUR. Tai yra 0,42 % ES BNP, todėl ES smarkiai atsilieka įgyvendindama tarpinį bendrą tikslą iki 2010 m. paramai skirti 0,56 % BNP, o iki 2015 m. – 0,7 % ES BNP.

REKLAMA

ES išlieka dosniausia paramos teikėja visame pasaulyje: ji teikia daugiau kaip pusę visos pasaulinės paramos. Komisija valstybėms narėms siūlo įvairių veiksmų TVT remti. Jais siekiama skirti daugiau paramos, užtikrinti didesnį paramos veiksmingumą ir sutelkti dėmesį į tas šalis ir sektorius, kuriems parama būtiniausia.

Už vystymąsi atsakingas ES Komisijos narys Andris Piebalgs tvirtino, kad ES šalys turėtų skirti daugiau lėšų siekiant padėti pasaulio skurstantiesiems ir paragino jas parengti metinius vystymosi pagalbos didinimo ir veiksmingesnio lėšų naudojimo planus.

REKLAMA
REKLAMA

Supažindindamas su ES rekomendacijomis, kaip ES šalys galėtų pasiekti prieš dešimtmetį JT valstybių narių patvirtintus vystymosi tikslus, Andris Piebalgs pabrėžė, kad šie planai turėtų būti realistiški ir lengvai įvertinami.

Juos Komisija rekomenduoja pateikti prieš JT aukščiausiojo lygio susitikimą vystymosi tikslų tema. Tikimasi, kad rugsėjo mėnesį vyksiančiame susitikime pasaulio lyderiai atnaujins įsipareigojimus kovoti su badu, skurdu ir ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Europa turi ir toliau išlaikyti svarbiausios ir patikimiausios kovotojos su skurdu pozicijas. Turime laikytis įsipareigojimų skirti didesnę ir geresnę pagalbą", - teigė Komisijos narys.

ES yra svarbiausia pasaulyje vystymosi pagalbos teikėja. Ji teikia daugiau nei pusę visos oficialios vystymosi pagalbos.

2008 m. ES buvo gerokai padidinusi paramą vystymuisi, bet 2009 m. dėl finansinės krizės, sukėlusios didžiausią per pastaruosius dešimtmečius nuosmukį, ES šią paramą sumažino. Visos kartu valstybės narės vargingiausioms pasaulio šalims skyrė 49 mlrd. eurų pagalbą - tai apie 0,4 % ES bendrųjų pajamų. ES šalys įsipareigojo iki 2015 m. pagalbą padidinti iki 0,7% bendrųjų pajamų.

REKLAMA

Be to, ES rekomenduoja taikyti naujoviškus finansavimo metodus ir veiksmingiau kovoti su mokesčių mokėjimo vengimu besivystančiose šalyse. Visos šios rekomendacijos trumpai išdėstytos 12 punktų veiksmų plane.

Pagrindinis 2001 m. JT iškeltas tūkstantmečio tikslas - visame pasaulyje 50 % sumažinti itin skurdžiai (mažiau nei už 1,25 JAV dolerio per dieną) gyvenančių žmonių dalį. To pasiekus, skurstančiųjų dalis sumažėtų nuo 42 % iki 21%, palyginti su 1990 m skurdo lygiu.

REKLAMA

2005 metais, nepaisant didelių skirtumų tarp įvairių šalių ir regionų, atrodė, kad pasaulis žengia teisingu skurdo mažinimo keliu. Pasaulio banko duomenimis, tuo metu pasaulyje itin skurdžiai gyveno 1,4 mlrd. žmonių - 26 % pasaulio gyventojų.

Tačiau nuo tada dėl ekonominės krizės ir išaugusių maisto bei degalų kainų skurde vėl atsidūrė milijonai žmonių. Nepaisant laimėjimų keliose srityse, pažanga, kaip antai mažinant skurdą ir siekiant pagerinti sanitarines sąlygas, tebėra lėta.

Didžiausia pažanga padaryta Kinijoje. Labiausiai atsilieka Afrikos į pietus nuo Sacharos regionas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų