Europos Sąjunga (ES) pirmadienį griežtai sukritikavo Rusijos spaudimą Ukrainai atsisakyti istorinės bendradarbiavimo sutarties su Bendrija, kurią ketinta pasirašyti šios savaitės pabaigoje, ir pareiškė, jog susitarimas dar galimas.
„Ukrainos teisė laisvai nuspręsti, kokio bendradarbiavimo (ji siekia) su ES“, – sakoma bendrame ES prezidento Hermano Van Rompuy (Hermano Van Rompėjaus) ir Europos Komisijos vadovo Jose Manuelio Barroso (Žozė Manuelio Barozu) pareiškime.
„Mes griežtai nepritariame Rusijos pozicijai ir atitinkamiems veiksmams“, – pažymima pareiškime ir priduriama, kad glaudesni santykiai su buvusiomis sovietinėmis respublikomis Rytų Europoje negali būti palaikomi ES ryšių su kitomis to regiono šalimis „sąskaita“.
H.Van Rompuy ir J.M.Barroso šį savo pareiškimą paskelbė Kijeve vykstant Asociacijos sutarties su ES šalininkų protestams prieš prezidentą Viktorą Janukovyčių. Jame jie pabrėžė, jog ES „pozicija išlieka aiški“.
„Pasiūlymas pasirašyti precedento neturinčią Asociacijos sutartį ir (prekybos susitarimą) tebegalioja“, – nurodė H.Van Rompuy ir J.M.Barroso.
Pareiškime pažymima, kad buvo padaryta didelė pažanga, ir Ukrainai pasiūlyta „ambicingiausia“ sutartis yra „geriausia galima parama“ šalies modernizacijai.
„Žinome apie Ukrainos patiriamą išorės spaudimą, visgi manome, kad trumpalaikiai sumetimai neturėtų nustelbti ilgalaikės naudos“, – rašoma pareiškime.
„Ukrainos piliečiai pastarosiomis dienomis vėl parodė, kad visiškai supranta ir remia europinės asociacijos istorinį pobūdį“, – priduriama pareiškime, turint galvoje eurointegracijos šalininkų protestus Kijeve.
Susitarimas bus naudingas visoms suinteresuotoms šalims, ir ES pasirengusi paaiškinti Rusijai „abipusiai naudingą išaugusios prekybos ir prekių mainų su mūsų kaimynėmis poveikį“.
Kijeve prie vyriausybės būstinės prasiveržė demonstrantų ir milicijos susirėmimai
Kijeve provakarietiški demonstrantai pirmadienį – antrą didelių protestų prieš sprendimą atsisakyti sutarties su Europa dieną - susirėmė su milicija prie vyriausybės rūmų, o tvarkos palaikymo pareigūnai paleido ašarines dujas.
Iki tūkstančio protestuotojų pirmadienį ryte vėl susirinko prie vyriausybės pastato Kijeve, siekdami priversti prezidentą Viktorą Janukovyčių šią savaitę pasirašyti svarbų politinį ir prekybinį paktą su Europos Sąjunga (ES).
Kai kurie protestuotojai bandė patekti į vyriausybės pastatą, bet juos atstūmė milicija, kuri panaudojo ašarines dujas, iš įvykio vietos pranešė AFP reporteris.
Protestų lyderiai sakė, kad bandymas įsiveržti į vyriausybės pastatą – jau antras per dvi dienas – buvo su opozicija nesusijusių ramybės drumstėjų darbas.
„Nepaisydami fakto, kad mitingas yra taikus, nežinomi asmenys surengė provokaciją, kuri nulėmė peštynes su milicija“, – sakoma opozicinės partijos UDAR („Smūgis“) pareiškime.
Tačiau opozicijos lyderiai žadėjo tęsti spaudimą.
„Tęsime savo protestus, kol bus pasirašyta sutartis“, – miniai pareiškė pasaulio bokso čempionas ir UDAR lyderis Vitalijus Klyčko.
„Mes reikalausime vyriausybės anuliuoti savo sprendimą ir atsistatydinti“, – sakė jis.
Kaip anksčiau pranešta, į pareigūnus buvo svaidomi įvairūs daiktai, o milicijos specialiųjų pajėgų dalinio „Berkut“ pareigūnai užsidėjo dujokaukes ir suformavo gyvąją užtvarą.
Diena anksčiau, sekmadienį, dešimtys tūkstančių žmonių suplūdo į Kijevo centrą dalyvauti didžiausiame mitinge nuo 2004 metų Oranžinės revoliucijos, privertusios atšauti suklastotus prezidento rinkimų rezultatus ir surengti naują balsavimą.
Sekmadienį kai kurie protestuotojai, mojuodami vėliavomis, padeginėdami dūmines šaškes ir šaukdami „Revoliucija!“, taip pat bandė įsiveržti į vyriausybės būstinę, bet juos atrėmė milicija, panaudojusi gumines lazdas ir ašarines dujas.
Sekmadienio vakarą dalis Kijevo Europos aikštėje prasidėjusios demonstracijos dalyvių pajudėjo prie Ukrainos ministrų kabineto būstinės.
Prie pastato buvo priartėjusi apie 200 žmonių kolona su opozicijos judėjimų „Tėvynė“, UDAR ir „Laisvė“ vėliavomis. Demonstrantai skandavo „Gėda“ ir „Šlovė Ukrainai!“.
Demonstrantai, reikalaujantys paleisti kalinamą buvusią Ukrainos premjerę Juliją Tymošenko, išskleidė didelį transparantą su užrašu „Laisvę Julijai!“, taip pat ragino atsistatydinti dabartinį vyriausybės vadovą Mykolą Azarovą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.