Mojuodami ES ir Sakartvelo vėliavomis, garsiai pūsdami ragus ir švilpukus demonstrantai susirinko prie parlamento ir išreiškė pasipiktinimą vyriausybės sprendimu po ginčytinų rinkimų atidėti siekį įstoti į Bendriją.
„Kiekvieną dieną po darbo ateiname čia“, – naujienų agentūrai AFP sakė 40-metė aviacijos sektoriaus darbuotoja Sofija Džaparidzė.
„Visas Sakartvelas, kiekvienas miestas, kiekvienas kaimas, visi nori (įstoti į) ES, mes nenorime grįžti į SSRS“, – teigė ji.
„Aš neketinu pasiduoti – nei dabar, nei kada nors“, – sakė 26 metų teisininkas Giorgis Čagelišvilis.
Kaukazo šalį krečia neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, kurią opozicija kaltina šalies artinimu prie Rusijos, paskelbė pergalę spalio 26 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose.
Provakarietiška opozicija atmetė balsavimą kaip suklastotą, o tai paskatino dešimtis tūkstančių žmonių protestuoti prieš numanomą rinkimų rezultatų klastojimą.
Lapkričio 28-ąją ministro pirmininko Iraklio Kobachidzės sprendimas sustabdyti Sakartvelo derybas dėl stojimo į ES sukėlė naują demonstracijų bangą, į kurią griežtai reagavo policija.
Susidorojimas sukėlė pasipiktinimą ir šalyje, ir tarptautinėje bendruomenėje.
Antradienį ES pranešė, kad bloko užsienio reikalų ministrai kitą savaitę aptars „papildomas priemones“ prieš Sakartvelo valdžią po to, kai Briuselis pareiškė „pagrįstą susirūpinimą“ dėl demonstrantų kankinimo.
„Nuolatinis demokratijos nuosmukis ir neseniai Sakartvelo valdžios panaudotos represinės priemonės turi pasekmių mūsų dvišaliams santykiams“, – sakoma pareiškime.
„Planuojama eskalacija“
Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija taip pat išreiškė pasipiktinimą protestų malšinimu.
„Sakartvelo svajonės“ kritikai kaltina ją įgalinant autoritarizmą.
Nuo antrosios neramumų bangos pradžios saugumo pajėgos ankstesnėms demonstracijoms išvaikyti panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas ir sulaikė daugiau kaip 400 žmonių.
Policija atliko kratas opozicinių partijų biuruose ir sulaikė kai kuriuos lyderius, o šeštadienį kaukėti vyrai brutaliai užpuolė opozicijos atstovus ir žurnalistus netoli protesto vietos.
Valstybės saugumo tarnyba antradienį pareiškė, kad tikisi daugiau problemų prieš gruodžio 14-ąją, kai „Sakartvelo svajonės“ įstatymų leidėjai planuoja išrinkti savo lojalistą, kuris pakeis provakarietišką prezidentę Salomę Zurabišvilį.
Nepateikdama įrodymų tarnyba teigė, kad smurtaujančios grupuotės, siekiančios sustabdyti balsavimą, planuoja sukelti „dviejų ar trijų žmonių žūtį“, o tada apkaltinti vyriausybę, kad „eskaluotų“ protestus.
Anot naujienų agentūros „Interpress“, S. Zurabišvili, kuri pažadėjo neatsistatydinti, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai, pasmerkė šį teiginį kaip bandymą „psichologiškai terorizuoti žmones“.
„Liepsnojanti aistra“
Valdžia kaip įmanydama stengiasi sukurti normalumo įspūdį.
I. Kobachidzė ne kartą sakė, kad policija užkirto kelią grupuočių, kurias jis pavadino „liberaliais fašistais“, bandymui įvykdyti revoliuciją, o demonstracijas pavadino nereikšmingomis.
Prie parlamento – pagrindinės protesto akcijos vietos – pastatyta didžiulė Kalėdų eglė.
Tačiau jauni ir seni protestuotojai toliau reikalavo surengti naują balsavimą ir grįžti prie europinės integracijos.
Antradienį minia atrodė kiek retesnė ir ramesnė nei pastarosiomis naktimis, o riaušių policijos niekur nesimatė.
Per pirmuosius protestus vyravusio fejerverkų mėtymo beveik nebuvo, nes institucijos konfiskavo opozicijos grupių dėžes ir pasiūlė uždrausti juos naudoti per protestus.
Kai kurie protestuotojai laikė plakatus su užrašu „Kovok, Sakartvele!“, kiti skandavo „Rinkimai! Rinkimai!“.
Demonstrantai pažadėjo, kad protestai nepraras pagreičio.
„Vis dar yra degalų ir liepsnojančios aistros, nes jau daug žmonių nukentėjo, buvo pasodinti į kalėjimą. Tai mus dar labiau motyvuoja“, – sakė vienas iš demonstrantų, 25 metų Rolandas Kalandadzė.
Jis išreiškė viltį, kad vyriausybė pasitrauks „iki Naujųjų metų“.
„Padarysime viską, kad žmonės išgirstų mūsų balsą“, – sakė 31 metų teisininkė Lela Basilaja, užsidėjusi oranžinius plaukimo akinius, vengdama ašarinių dujų.
Praėjusią naktį demonstrantai padegė karstą su milijardieriaus, buvusio premjero Bidzinos Ivanišvilio, kuris, kaip manoma, yra tikrasis šalies valdytojas iš užkulisių, atvaizdu.
„Sakartvelo svajonės“ kritikus įsiutino tai, kad, jų nuomone, partija išdavė šalies siekį tapti ES nare, įtvirtintą konstitucijoje ir remiamą maždaug keturių penktadalių gyventojų.
Daugiau nei dešimtmetį valdžioje esanti partija pastaraisiais metais priėmė prieštaringai vertinamus teisės aktus, nukreiptus prieš pilietinę visuomenę ir nepriklausomą žiniasklaidą bei ribojančius LGBTIQ teises.
Briuselis įspėjo, kad tokia politika nesuderinama su naryste ES, o vidaus kritikai kaltina vyriausybę, kad ji veikia Rusijos principais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!