„Kai jis suprato, kad meldžiuosi, dar labiau supyko ir ėmė agresyviai mane mušti bei šaukti: „Ar tai padeda? Ar tavo malda dabar tau padeda?“ – I. Pipia pasakojo naujienų agentūrai AFP.
Praėjus kelioms dienoms šio antropologo akys vis dar sutinusios, jam skauda juoktis ir jis dar negali valgyti kieto maisto.
39 metų I. Pipia yra vienas iš daugelio protestuotojų, kurie teigia, kad buvo sumušti per masines Kaukazo šalies proeuropietiškas demonstracijas, vykstančias politinės krizės metu, kuri neslopsta.
Pirmadienį Sakartvele tūkstančiai žmonių jau 12-ą dieną iš eilės išėjo į gatves protestuoti prieš vyriausybės sprendimą po ginčytinų rinkimų atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybas.
Valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ kritikai kaltina ją įgalinant autoritarizmą ir šalies artinimu prie Rusijos orbitos.
Sostinėje Tbilisyje prie parlamento susirinkę protestuotojai reikalavo surengti naują balsavimą ir grįžti prie integracijos į ES.
NVO „Socialinio teisingumo centras“, kuris teikia teisines konsultacijas nukentėjusiems asmenims, teigia, kad policija sulaikė daugiau kaip 400 žmonių, iš kurių dauguma pranešė apie fizinį smurtą.
Šalies teisių ombudsmenas kaltino pareigūnus kankinimais, o smurtas sukėlė pasipiktinimą ir šalyje, ir iš tarptautinės bendruomenės.
Sakartvelo vidaus reikalų ministerija neatsakė į AFP prašymą pakomentuoti. Anksčiau ji yra sakiusi, kad policijos įsikišimo prireikė, kai patys protestuotojai esą ėmė smurtauti.
Tačiau I. Pipia teigė, kad praėjusį antradienį, kai jis drąsiai, bet taikingai stovėjo prieš artėjančią riaušių policiją, jį stvėrė kaukėti pareigūnai.
Jis buvo nuvilktas už policijos linijos, stipriai sumuštas ir įgrūstas į policijos furgoną. Ten kaukėti pareigūnai pakaitomis jį mušė ir spardė kojomis, pridūrė jis.
„Spardė mane batais“
I. Pipia toli gražu ne vienintelis toks.
Žurnalistui Aleksandrei Kešelašviliui policija keliose vietose sulaužė nosį, jis buvo operuotas. Policija jį sumušė, kai jis dirbo nušviesdamas protestus.
Susidorojimo aukomis tapo ir kiti žiniasklaidos darbuotojai.
„Jie tiesiog mane mušė ir mušė“, – sakė 32 metų vyras AFP savo namuose, kur ant sienos kabojo stačiatikių ikonos.
Po kelių nedidelių kaukolės lūžių jis vis dar turi problemų su atmintimi.
Pirmąją gausių protestų dieną praeitą savaitę apsaugos pareigūnai jį sučiupo ir nubloškė į riaušių policijos būrį, atėmė fotoaparatus.
„Keletą kartų kritau ant žemės, jie taip pat spardė mane batais“, – sakė jis.
Tada jis teigė, kad buvo „kurį laiką be sąmonės“, o atsikvošėjęs pamatė, kaip policijos pareigūnai „griebė mane ir stūmė į policijos furgoną“.
Po mušimo ant jo galvos liko matomų žymių – tai, jo manymu, buvo padaryta siekiant įspėti kitus.
„Nė žingsnio atgal“
Policijos smurtas tik dar labiau suaktyvino protestuotojus.
Protestuose dažnai buvo rodomos jų sumuštų ir sutvarstytų veidų nuotraukos, o ant Kalėdų eglės prie parlamento pakabinti aukų plakatai.
Socialiniuose tinkluose plačiai dalijamasi vaizdo įrašais iš smurtinių sulaikymų, kuriuose matyti, kaip policija muša ant žemės gulinčius protestuotojus, o pareigūnai vejasi žmones šalutinėse gatvėse, esančiose atokiau nuo pagrindinio protesto vietos.
Po reido kaukėti saugumo pajėgų nariai sumušė vieną opozicijos lyderį, kurį, atrodo, be sąmonės nunešė už rankų ir kojų.
Šeštadienį dešimtys nežinomų užpuolikų žiauriai sumušė nepriklausomo transliuotojo žurnalistus ir įsiveržė į opozicinio aljanso biurą.
Apsaugos kamerų įrašuose matyti, kaip kaukėti vyrai muša vieną opozicijos atstovą lazda, nustumia jį nuo laiptų ir muša jį gulintį ant žemės.
Opozicijos lyderiai teigia, kad užpuolikai buvo banditai, veikiantys kartu su policija, kuri liko nuošalyje ir nesikišo.
„Sakartvelo svajonės“ vyriausybės saugumo pajėgos nuolat kaltinamos, kad dislokuoja civiliais drabužiais apsirengusius saugumo agentus, kad šie taikytųsi į politinius oponentus ir juos pultų.
Ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė teisina policijos veiksmus ir kaltina opoziciją inscenizavus išpuolius prieš žiniasklaidą.
„Socialinio teisingumo centro“ teisininkas Guramas Imnadzė teigė, kad „sistemingu žiauriu elgesiu“ siekiama įbauginti protestuotojus.
Tačiau nepaisant susidorojimo, protestuotojai, atrodo, nesiruošia palikti gatvių.
I. Pipia sakė, kad kai bus pakankamai sveikas, vėl planuoja dalyvauti mitinguose, „nesvarbu, kokia žiauri taptų“ situacija.
„Negaliu žengti nė žingsnio atgal, nes (tai) yra mano tėvynė“, – teigė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!