Apie tai rašo leidinys „Business Insider“.
Rusijos užmojai nesibaigia Ukraina
Tarnybą baigęs JAV oro pajėgų pulkininkas leitenantas Johnas Baumas leidiniui teigė, kad rusai „galėjo į kovą įtraukti pažangesnius orlaivius ir jie to dar nepadarė“.
Nepaisant kai kurių Kremliaus tvirtinimų, nėra jokių įrodymų, kad Rusija naudojo savo lėktuvus Su-57 virš pačios Ukrainos, nepaisant to, kad orlaivis, bent jau popieriuje, yra pažangiausias Rusijos lėktuvas.
Šį lėktuvą Rusijos žiniasklaida reklamuoja kaip atitiktį amerikiečių penktosios kartos slaptiems naikintuvams, tokiems kaip F-22 ir F-35. Tačiau analitikai abejoja, ar tikrosios lėktuvo galimybės atitinka rusų deklaruojamą aprašymą.
Sausio mėnesį Jungtinės Karalystės gynybos ministerija pranešė, kad Rusijos naikintuvas Su-57 buvo apsiribota raketų paleidimu iš Rusijos teritorijos.
Skirtingai nei sausumos karius, kuriuos Kremlius be gailesčio meta į mėsmalę, oro gynybas pajėgas Rusija linkusi naudoti saikingai – kuo įmanoma labiau sumažinant riziką ir atitraukiant orlaivius nuo Ukrainos gynybos.
„Rusija naudoja daug savo oro gynybos išteklių. Tačiau daug Rusijos oro pajėgų net nematome virš Ukrainos“, – leidiniui sakė karininkas Andriew Curtisas, 35 metus tarnavęs JK Karališkosiose oro pajėgose. A. Curtisas pridūrė, kad Rusija naudoja savo orlaivius Su-57 taip, kad sumažintų riziką iki minimalios.
Jis įvardijo galimą tokio Rusijos elgiasio priežąstį: „Kremlius paprasčiausiai nori užtikrinti, kad išliktų patikimos modernios oro pajėgos bet kokioms būsimoms
„Ir tai savaime yra gana reikšminga“, – sakė jis, – „nes tai rodo, kad Kremliuje bent jau kažkas galvoja ne tik apie Ukrainą“.
Rusija tausoja savo oro pajėgas, turėdama omenyje NATO
Jungtinės Karalystės patarėjas nacionalinio saugumo klausimai Michaelas Clarke'as teigia, kad Rusija Ukrainoje tausoja savo pajėgumus dėl galimo būsimo konflikto.
„Jei rusai mestų viską, ką turi prieš Ukrainą, jie tikriausiai būtų stipresnėje, geresnėje pozicijoje nei dabar“, – sakė jis.
Jis pridūrė, kad Rusijos oro pajėgos tausoja lėktuvus, „nes jei viską mes karui Ukrainoje, jai nebeliks nieko, jei kils koks nors konfliktas su NATO“.
NATO jungtinių pajėgų Europoje vyriausiasis vadas generolas Christopheris Cavoli balandį JAV Kongresui sakė, kad nors Rusija patyrė nemenkus nuostolius Ukrainoje, tačiau jos oro pajėgų arsenale liko daug.
NATO narės nerimauja dėl būsimos Rusijos grėsmės, daugelis perspėja, kad Rusija gali užpulti kitą narę Europoje, jei nebus nugalėta Ukrainoje.
Narės didina išlaidas gynybai ir sudaro daugiau gynybos susitarimų tarpusavyje, o arčiausiai Rusijos esančios šalys stiprina savo sienų apsaugą.
M. Clarke'as paaiškino, kad „šiai krizei tęsiantis, bendro karo prieš NATO perspektyva tampa realesnė. Tai nereiškia, kad tai labai tikėtina, bet tai bent šiek tiek didesnė tikimybė nei prieš dvejus metus“.
Leidinio kalbinti ekspertai teigia, kad Rusijos oro pajėgos greičiausiai pralaimėtų tiesiogiai konfrontuojant su NATO oro pajėgomis, nes jungtinė NATO oro galia yra daug didesnė ir pažangesnė. Tačiau J. Baumas ir kiti oro gynybos ekspertai perspėjo, kad Rusijos oro pajėgos neturėtų būti nuvertintos, ir teigia, kad NATO turi būti pasirengusi. Net ir Rusijos karas Ukrainoje rodo, kad agresoriaus oro pajėgos, nors ir silpnesnės, nei NATO, vis tiek gali padaryti daug žalos.
Buvęs Australijos Karališkųjų oro pajėgų karininkas Peteris Laytonas sakė, kad Rusija, šiandien priimdama sprendimus, gali turėti omenyje būsimą konfliktą su NATO.
P. Laytono pateikiamu pavyzdžiu, Rusija gali manyti, kad kare su NATO jos oro pajėgos gali „ištempti pakankamai ilgai, kad atremtų kai kuriuos NATO oro antskrydžius ir trumpam padėtų apginti Rusijos sausumos pajėgas“. Todėl tokiam planui reikėtų nešvaistyti turimų oro pajėgų Ukrainoje.
M. Clarke’as pastebėjo, kad tokie Rusijos svarstymai taip pat gali formuoti dabartines kovos sąlygas Ukrainoje.
„NATO galia ore trukdo rusams skirti visas savo oro pajėgas ar daugiau jų kare prieš Ukrainą“, – teigė M. Clarke’as.
Pasak jo, Rusija nori, kad jos oro pajėgos atrodytų stiprios, nes silpnesnės Rusijos oro pajėgos „susilpnintų ir paties Putino politinę ranką visame kame, kurią jis bando išlaikyti NATO politikos atžvilgiu“. Ir būsimame konflikte Rusija norėtų, kad jos oro pajėgos būtų galingos.