„Dabar visa Europa sutinka, kad mes privalome mažinti savo priklausomybę nuo rusiško iškastinio kuro“, – pareiškė ji Barselonoje.
Praėjusio mėnesio pabaigoje Rusija nutraukė dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai, keršydama už sugriežtintas Europos Sąjungos (ES) sankcijas, kurios Kremliui buvo paskelbtos dėl invazijos į Ukrainą.
„Tai ypač svarbu mums siekiant savo klimato tikslų ir stengiantis padaryti galą Kremliaus šantažui“, – pareiškė Europos Komisijos vadovė.
U. von der Leyen paminėjo 27 ES valstybių narių neseniai suderintą planą, pavadintą „REPowerEU“, kuriuo siekiama stiprinti energetinę nepriklausomybę ir mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų.
Pagal tą planą „teiksime privilegiją tarpvalstybiniams projektams, pavyzdžiui, ypač svarbiai jungčiai tarp Portugalijos, Ispanijos ir Prancūzijos“, pareiškė ji.
Ispanija šiuo metu turi šešis suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalus, kurie galėtų padėti Europos Sąjungai padidinti importą. Tačiau problema ta, kad yra tik dvi mažo pajėgumo jungtys su Prancūzijos dujotiekių tinklu, kuris turi jungčių su labiau į rytus esančioms šalimis.
Projektas „Midcat“, pagal kurį Portugaliją, Ispaniją ir Prancūziją sujungtų naujas dujotiekis, buvo pradėtas 2013 metais, tačiau sulaukė aplinkosaugininkų prieštaravimų ir 2019 metais, kai žlugo finansavimas, buvo sustabdytas.
U. von der Leyen pabrėžė, kad šis projektas yra geopolitiškai svarbus ir dabar jį reikia atnaujinti, kad „mes galėtume kartu išsivaduoti nuo Rusijos grasinimų“.
Idėją gaivinti dujotiekio projektą palankiai vertina ir Ispanijos vyriausybė. Tačiau ji nenori prisidėti prie projekto finansavimo – o projektui reikia apytikriai 440 mln. eurų, – nes projektas nėra tiesiogiai naudingas Ispanijai.