Rusija kaltino Ukrainą neteisėtai pasisavinant didelį kiekį dujų, tačiau Europos Sąjunga mažiau dujų galėjo gauti ir dėl kitų priežasčių.
Pasibaigus Maskvos ir Kijevo konfliktui, per Ukrainos teritoriją dujos iš Sibiro šiandien vėl teka į Vakarus. „Europa lengviau atsiduso, tačiau dujų transportavimo kelias tebėra rizikingas“, - pabrėžia analitikai. Šiemet dėl Maskvos ir Kijevo konflikto Europa nukentėjo itin stipriai. Be to, nėra garantijų, kad konfliktas vėl neįsiplieks, rašo „Respublika“.
Kodėl Rusija apskritai kaltina Ukrainą dujų vagyste? Esant tokiai apimčiai atlikti nuolatinius ir tikslius matavimus gana sudėtinga.
Ginčas užvirė dėl to dujų kiekio, kurį Ukraina, kaip susitarta, gali pasisavinti kaip technines dujas. Iš tikrųjų trūkstamas kiekis visad nepalyginti didesnis, ir tai galima aiškinti transportavimo technologija. Iš Sibiro telkinių iki galutinio vartotojo Europoje dujos keliauja tūkstančius kilometrų. Dujotiekiuose slėgis vidutiniškai siekia nuo 60 iki 100 barų.
Į vamzdžius dujos pumpuojamos esant 100 barų slėgiui, bet vėliau jis mažėja, dujos ima tekėti lėčiau. Dėl to tam tikruose dujotiekio ruožuose įrengtos kompresorinės, pakeliančios slėgį vamzdyne, jei šis nukrinta žemiau 60 barų.
Kompresorinėms eksploatuoti ir reikalingos techninės dujos. Tai tos pačios dujos, kurios teka vamzdynais, tik naudojamos kompresorinių reikmėms.
Slėgis pakeliamas dujų turbinomis, kurių galingumas vidutiniškai yra 30 megavatų. Vienas kubinis metras techninių dujų, paimtų iš pagrindinės dujotiekio atšakos, užtikrina 10 kilovatų per valandą. Taigi iš vamzdžio tenka paimti gana daug dujų, reikalingų dujų turbinos darbui: vidutiniškai 72 tūkst. kubinių metrų per dieną. Be to, dujų turbinų naudingumo koeficientas gali svyruoti, todėl jų darbui reikalingą tikslų techninių dujų kiekį įvertinti galima tik labai apytikriai.
Analitikų nuomone, dujų transportavimas tranzitu per kitą šalį grindžiamas pasitikėjimu, o jei šis pakertamas, belieka kontrolė vietose. Tačiau kai kurie ekspertai įsitikinę, kad Rusijos ir Ukrainos konflikto esmė yra anaiptol ne tikslūs skaičiavimai - dujos Europai tampa politinių kivirčų objektu. Turint tai galvoje, metas pagalvoti apie tai, kaip mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, tranzitu tiekiamų per Ukrainos teritoriją.
Viena iš galimybių - pradėti eksploatuoti Baltijos dujotiekį. Tačiau kai kurios Baltijos regiono valstybės griežtai prieštarauja tokio projekto įgyvendinimui. Pasak apžvalgininkų, Kijevas greičiausiai nevogė jokių rusiškų dujų, tačiau Maskva dujų vagysčių skandalą panaudojo siekdama įgyvendinti savus tikslus: diskredituoti Ukrainą kaip patikimą dujų transportuotoją ir priversti Europą kuo greičiau pasakyti „taip“ prieštaringam Baltijos dujotiekiui.