Rusija pastaruoju metu itin dažnai elgiasi taip, lyg Šaltasis karas dar nebūtų pasibaigęs, teigia Il Sole 24 Ore. Nesvarbu, ar tai Irano branduolinė programa, ar Muammaro Gaddafio žiaurumai, ar Birmos karinė chunta, ar Šiaurės Korėjos režimas, Rusija ir Kinija yra amžinai prieš – prieš viską, ką siūlo amerikiečiai ir europiečiai.
Pastarasis epizodas – TATENA ataskaita apie Irano branduolinę programą. Šis klausimas galėtų būti sprendžiamas paprastai – jei Iranas atvertų savo branduolinius objektus tarptautiniams ekspertams, taptų aišku, ar Teheranas iš tiesų gaminasi branduolinius ginklus, ar iš tiesų programa vykdoma tik taikiems tikslams. Tokiu būdu nesunkiai paaiškėtų, kas gi yra teisus. Tačiau kinai (daugiau ar mažiau) ir rusai (ryžtingai) palaiko Iraną, kai šis neįsileidžia TATENA eskpertų į savo branduolinius objektus.
Kinai neturi Artimųjų Rytų politikos, jiems svarbiausia – ekonominė nauda, jų vystymosi ir galio stiprinimo pagrindinis variklis. Arabai ir žydai, sunitai ir šiitai, radikalusis ar nuosaikusis Islamas: kinams jie visi vienodi. Jų veidas - naftos barelio pavidalo. Tačiau ir tie patys rusai Artimuosiuose Rytuose veikia daugiau pagal savo dalykinius interesus.
Jeigu egzistuoja valstybė, kurios verslo reikalai ir politinis autoritetas kenčia nuo Arabų Pavasario, tai yra Putino Rusija. Vos prieš keletą dienų Rosoboroneksport guodėsi, kad vien Libijoje dėl embargo karo metu rusai prarado apie 4 milijardus dolerių.
Pasaulis keičiasi, Rusija keičiasi kartu su juo. Tačiau kai Rusija reflektuoja savo vietą šiame pasaulyje (tuo metu save būtinai vadindama didžiąja valstybe), ji ir toliau mąsto kaip Šaltojo karo dalyvė, Šaltojo karo, kuris dar nėra pasibaigęs, o jo nugalėtojas dar nėra aiškus. B. Obamos administracijos silpnumas tik skatina šių iliuzijų palaikymą.
Tačiau šios iliuzijos yra pavojingos. Skirtingai nuo Kinijos, Rusija nesusiranda sau daugiau draugų, o jei nebus naftos ir dujų, ji praras bet kokią ekonominę galią. Rusai taip pat nerenka taškų ir demografiniame žaidime, kaip tai daro Kinija. Akivaizdu, kad didžiosios valstybės statusas yra tik Rusijos iliuzija.