• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara – ne tik atostogų, bet ir... atsisveikinimų metas. Ypač dažnai šiuo metų laiku atsisveikina tėvai ir vaikai. Šiaulių miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Žukauskienė sako, jog vasarą daug dažniau tėvai nusprendžia patikėti savo vaiką ar net kelias atžalas globėjams, nes jiems, kaip ir jų vaikams, baigiasi atostogos ir reikia išvykti. Per pirmąjį šių metų pusmetį laikinoji globa suteikta 39 vaikams, kuriems tėvai negarantavo tinkamos priežiūros, ir 27 vaikams, kurių tėvai išvyko į užsienį.  Dažnas iš jų tėvų globos neteko vasarą.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikus palieka artimiesiems

Dažnai vaikus paliekantys tėvai išvyksta uždarbiauti į užsienį. Per pirmąjį šių metų pusmetį – 27 tokie atvejai, kai tėvai ryžtasi važiuoti ieškoti laimės ir, žinoma, uždarbio, palikę vaikus artimųjų ar draugų globai.

REKLAMA

Šiaulių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Žukauskienė sako, jog džiaugtis galima tik tuo, kad paliktų vaikų mažiau negu pernai, kai per visus metus globa buvo nustatyta 73  mažiesiems Šiaulių miesto gyventojams. Dažnas gimdytojas vaikų teisių gynėjams tvirtino, kad globa nustatoma laikinai – grįš vasaros atostogų ir išsiveš vaiką. Tačiau dažnas ir po atostogų į Vaiko teisių apsaugos skyrių atvyksta tik pratęsti globos – vaikas ir antrus ar net trečius metus paliekamas kitų malonei.

REKLAMA
REKLAMA

„Kodėl nesivežate vaiko?“ – klausia vaiko teisių apsaugos specialistai tėvų ir šie paaiškina, jog čia mokslas, čia – draugai ir aplinka geresnė. Yra ir tokių tėvų, kurių vaikams laikinoji globa tęsiama nuo pat 2006 metų, kai buvo patvirtintas įstatymas dėl laikinosios globos nustatymo tėvų prašymu. Taigi jau penkerius–šešerius metus vaikai gyvena globojami senelių, tetų, gerų kaimynų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nesmerkiame mes tų tėvų, mes jiems dėkingi, kad jau nepalieka vaiko likimo valiai“, – sako J. Žukauskienė.

Tai reiškia, jog nepaliekamas vaikas be teisinės globos, suteikiančios globėjui ne tik teisę pareikalauti iš tėvų pinigų, kuriuos jie yra įsipareigoję mokėti už savo vaiko išlaikymą. Svarbiausia tai, kad globėjui suteikiama teisė rūpintis vaiku, kai jam prireikia medikų pagalbos, atstovauti vaiko interesams pačiose įvairiausiose gyvenimo situacijose, kurias tenka spręsti vaiko globėjui.

REKLAMA

Dabar jau sunkiai įsivaizduojamas vaikas, paliktas namuose be globėjo priežiūros, kaip būdavo prieš šešerius metus. Mokyklų socialiniai darbuotojai, pedagogai raginami informuoti Vaiko teisių apsaugos skyrių, kai pastebi, kad paauglys gyvena be oficialaus globėjo.

Situaciją iš esmės pakeitė deklaracijų apie išvykimą gyventi ir dirbti užsienyje pildymas. Jose tėvai turi nurodyti, kur paliekami vaikai.

REKLAMA

Seneliai – dažniausi globėjai

Bene dažniausiai tėvų paliekamais vaikais rūpinasi artimiausi žmonės – seneliai. Yra buvę ir taip, kad tėvai, palikę vaikus močiutei, nebemoka pažadėtų pinigų vaikui išlaikyti. Tačiau tai – reti atvejai, kuriuos pavyko išspręsti, kai tik į tėvus kreipėsi vaiko teisių apsaugos gynėjai. Pasak J. Žukauskienės, dabar nebūna pretenzijų dėl pinigų, dėl vaiko išlaikymo. Kiek tėvai moka globėjams, vaiko teisių gynėjų nedomina – tai tėvų ir globėjų susitarimo reikalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, seneliai dažnai turi problemų ir su vaikaičiais, kurie ne visada nori klausyti jų keliamų reikalavimų, ne visada paklūsta senelių nustatytai tvarkai.

Seneliams dažnai atitenka vaikaičiai ne tik tada, kai tėvai išvyksta uždarbiauti į užsienį. Neseniai seneliams nustatyta dviejų vaikaičių globa po to, kai abu tėvus sulaikė policija dėl galimos prekybos kvaišalais, kurių buvo aptikta jų namuose. „Ačiū Dievui, močiutė sutiko tapti ikimokyklinio amžiaus vaikaičių globėja“, – sako vaiko teisių gynėja, kuriai tenka spręsti ir tas situacijas, kurioms susiklosčius vaikai netenka tėvų globos prieš savo valią.

REKLAMA

Tėvų globos netekę

Dėl narkotikų laikymo už grotų patekę tėvai nebetenka ir teisės pasirūpinti savo vaikais – jie jau negali nei patys globoti, nei rašyti prašymą paskirti globą savo sūnui ar dukrai. Tėvų globos netekę vaikai – vaiko teisių gynėjų rūpestis.

REKLAMA

Dėl ligos, dėl netinkamos priežiūros, dėl apribotos laisvės nebegalintys pasirūpinti savo vaikais tėvai praranda tėvystės teisės – jų valdžia į vaikus apribojama. Net ir tokiais atvejais vaiko teisių gynėjai pirmiausia ieško artimųjų, kurie galėtų prižiūrėti tėvų neprižiūrimus vaikus. Pasak J. Žukauskienės, būna ir taip, kad seneliai nesutinka globoti vaikaičio, nes jau pavargo nuolat rūpintis sūnaus ar dukters likimo valiai paliekamais vaikais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per pirmąjį šių metų pusmetį 39 vaikams suteikta laikinoji globa. 17 iš jų apgyvendinta šeimose, 7 – šeimynose, 10 – vaikų globos namuose, 7– Sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

Bene skaudžiausias pastarųjų dienų įvykis, kai dėl netinkamos priežiūros penki vienos šeimos vaikai apgyvendinti valdiškuose namuose.

REKLAMA

„Gyvenimas namuose jau grėsė naujagimės, gimusios 2011 metais, gyvybei, ji augo netinkamomis sąlygomis“, – sako J. Žukauskienė.

Net daug mačiusiems vaiko teisių gynėjams buvo sunku matyti kūdikį, miegantį vežimėlyje be patalynės, ant vilnonių skudurų, nes lovytės vaikas neturėjo. Nuolat girtaujančiai motinai pasirūpinti penkiomis dukromis – jokių galimybių. Šeimos galva dirbo užsienyje, siuntė pinigus vaikams išlaikyti, tačiau pinigai išleidžiami ne vaikams.

REKLAMA

Socialinės rizikos šeimos bei jose augantys vaikai, pasak J. Žukauskienės, nuolat stebimos ir prižiūrimos socialinių darbuotojų. Savivaldybės Socialinių paslaugų centro Socialinės priežiūros socialinės rizikos šeimoms tarnybos specialistai bendrauja su šeimomis ir apie pablogėjusią vaikų situaciją skubiai informuoja Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistus.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvai visada turi teisę keisti gyvenimo būdą ir susigrąžinti vaikus. Tokių prašymų visada laukiama ir stengiamasi padėti socialinės rizikos šeimai pakilti iš duobės. Kas savaitę savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu išbraukiama viena–dvi šeimos iš socialinės rizikos šeimų sąrašo. Deja, papildančių šį sąrašą taip pat daugėja. Ypač pastaruoju metu, kai į miestą vis dažniau atvyksta šeimos iš aplinkinių rajonų kaimų, kur prarado darbą, namus. Mieste bandančios įsitvirtinti šeimos labai dažnai pirmiausia patenka į socialinės rizikos šeimų gretas.

Zita KATKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų