Buvęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje Algirdas Kudzys teigia, kad po žemės drebėjimo buvusią žmonių rimtį, dabar po truputį ima keisti panika. Lietuvos radijo naujienų laidoje „Lietuvos diena“ kalbintas šiuo metu Tokijuje esantis buvęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje Algirdas Kudzys pasidalino savo įspūdžiais iš stichijų nuniokotos šalies. „Tai kas buvo pirmomis minutėmis po žemės drebėjimo: ta tvarka, ta žmonių rimtis dingo, dabar po truputį ją pakeičia panika. Šiandien pastebima žymiai daugiau ašarų, nei jų buvo anksčiau, nes tik dabar daugelis žmonių pradeda sužinoti, kad neteko artimųjų, namų“, – „Lietuvos dienai“ sakė A. Kudzys.
Pašnekovo teigimu, daugelis apžvalgininkų stebisi valdžios atstovų nuslėpta informacija. „Iš vietovių, kur paprastai gyvena dešimtys tūkstančių žmonių, tikrai negalėjo per trumpą laiką evakuotis visi gyventojai. Todėl į pranešimus, kad jie išsigelbėjo, neturint konkrečių faktų, yra žiūrima su abejone“, – teigė A. Kudzys.
Buvęs ambasadorius cunamio mastą ir jėgą iliustravo vienu laimingu atsitikimu: „Fokušimos teritorijoje, kurioje dabar yra daugiausiai nemalonumų, šiandien buvo surastas ant namo stogo plaukiantis pagyvenęs vyriškis. Jis audros metu užlipo ant namo stogo, o cunamio banga jį nunešė 15 kilometrų į atvirą jūrą nuo Japonijos krantų. Galite įsivaizduoti, kokios jėgos buvo cunamis ir kokius plotus reikia apieškoti gelbėtojams.“
Prisimindamas Fokušimos atominės elektrinės reaktoriaus sprogimą, A. Kudzys pasakojo: „Sprogimas įvyko pirmame reaktoriuje, kuris buvo pats seniausias (1971 m.), tačiau šis reaktorius nebuvo galingiausias. Antrame ir trečiame reaktoriuose, apie kurių nepavojingumą po žemės drebėjimo buvo kalbama oficialiuose Vyriausybės pranešimuose, dabar ėmė sparčiai kilti temperatūra. Jai slopinti buvo panaudotas jūros vanduo, tačiau reikiamos temperatūros nepavyksta išlaikyti ir situacija darosi tokia pati, kaip ir su pirmuoju reaktoriumi“.
Oficialios informacijos, kiek žmonių nukentėjo nuo radiacijos, nėra. Pasak A. Kudzio, po sprogimo pirmame atominės elektrinės reaktoriuje, didžiulės gaisrininkų pajėgos buvo nukreiptos link elektrinės, tačiau jos buvo sustabdytos karinių pajėgų, po to papildomai į pagalbą buvo pakviesta armija.
„Buvo atsisakyta civilių paslaugų, ir tai sukėlė dar didesnį įtarimą, dėl galimo radiacijos lygio viršijimo. Dabar visoje Fokušimoje yra paskelbtas privalomas pasitikrinimas, dėl radiacijos lygio. Pasitikrinti buvo vežami žmonės, kurie tolimu atstumu gyvena nuo atominės elektrinės. Tai įrodo, kad radiacijos plitimas buvo. Jo mastus kol kas Vyriausybė slepia“, – „Lietuvos dienai“ pasakojo buvęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje A. Kudzys.