Prancūzijos savaitraštis „L'Express“ Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizito į Vokietiją proga paskelbė straipsnį, kuriame pateikiami buvusių KGB karininkų atsiliepimai apie buvusį kolegą ir jo vykdomą politiką. Pasak savaitraščio, Putino kaip sovietinio šnipo Vokietijos Demokratinėje Respublikoje (VDR) karjera sovietiniais metais negali būti laikoma sėkminga: nors jį gerai vertino vietinė KGB vadovybė, jis niekuo nepasižymėjo, nedalyvavo jokiose pagarsėjusiose operacijose, neatliko jokių žygdarbių, tačiau buvo apdovanotas medaliu „Už nuopelnus nacionalinei VDR armijai“, kuris, beje, neturi jokios vertės, rašoma straipsnyje.
Buvęs KGB karininkas Valerijus Širiajevas, dabar dirbantis Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ direktoriaus pavaduotoju, straipsnyje, pavadintame „Putino - šnipo karjera buvo niekuo neišsiskirianti“, pasakoja, kad, jo manymu, Putino tarnyba KGB rezidentūroje Drezdene (tuometinė VDR) nebuvo susijusi su jokia rizika, ir jį greičiausiai kamavo mirtinas nuobodulys.
„Šiandien rusiško špionažo „know-how“ yra prarastas. Prisiminkite įkaitų paėmimą Maskvoje, Dubrovkos teatre: specialiosios tarnybos užmigdė dešimtis čečėnų teoristų specialiomis dujomis, o po to visus iššaudė. Sovietiniais laikais mes juos būtume paėmę gyvus. O Putinas šią operaciją laikė visai sėkminga, – sakė V. Širiajevas „L'Express“ korespondentams. – Vienintelė FSB (Rusijos federalinė saugumo tarnyba, KGB įpėdinė) pranašumo sritis beliko kompromitavimo menas. Jo esmė – nufilmuoti opozicijos veikėjus kompromituojančiose situacijose ir paskelbti vaizdo įrašą internete. Galbūt tai naudinga, jei norima pažeminti politinės opozicijos atstovus, bet ne daugiau. Tai tiesiog demonstruoja, koks žemas dabartinės FSB lygis.“
O buvęs KGB generolas Aleksejus Kondaurovas tvirtina, kad V. Putinas sunaikino KGB vertybes. Pasak jo, Putinas yra prastas ne tik Rusijos, bet ir specialiosios tarnybos vadovas.
„Putinas nuolat kritikuoja valdžios piktnaudžiavimus 1990-aisiais, bet jis pats bendradarbiavo su visais oligarchais, kuriuos kaltina Rusijos valstybės žlugdymu, – pabrėžia A. Kondaurovas. – Pirmiausia jis sunaikino KGB vertybes. Po komunistų partijos XX suvažiavimo politinio posūkio specialiosios tarnybos tapo pavaldžios politinei valdžiai, kad būtų išvengta Stalino laikų „perlenkimų“. Regionuose vietiniai partijos sekretoriai kontroliavo spec. tarnybas. Tada buvo neįmanoma pradėti kokio nors asmens sekimą be prokuroro sankcijos. Šiandien arti valdžios esantys žmonės organizuoja juos dominančių asmenų sekimą papirkinėdami FSB tardytojus, kurie dažnai veikia nepaisydami jokių įstatymų. FSB – tai iš orbitos nuslydęs palydovas.“
Advokatas Jurijus Gervis, buvęs KGB tardytojas, žurnalistams sakė, jog FSB klestinti korupcija neturi ribų. „Anksčiau KGB buvo labai uždara organizacija su griežtais atrankos kriterijais. Korupcijos ten nebuvo. Disidentas Andrejus Sacharovas kartą pasakė, kad KGB – mažiausiai korumpuota organizacija Sovietų Sąjungoje, ir jis buvo teisus. Vladimirui Putinui nepavyko to išsaugoti. FSB paskendusi korupcijoje, į darbą priimama pagal pažintis, dėl asmeninės naudos ar giminystės. Agentai užsiima ekonominio pobūdžio veikla: „laiko stogą“ (dengia) įmonių vadovams. Valstybės taip niekas nevaldo. “
Buvęs KGB karininkas ir Dūmos deputatas Genadijus Gudkovas tvirtina, kad dar niekada Rusijoje nebuvo tokio korumpuoto valstybės aparato. „Moralinis elito degradavimas dar niekada nebuvo pasiekęs tokio lygio. Jie skelbiasi patriotais, bet yra visiškai priklausomi nuo Vakarų, į kuriuos siunčia savo pinigus, savo šeimas, kur leidžia atostogas“, – sakė jis prancūzų žurnalistams.