81-erių J. Bidenui debatai yra proga įrodyti rinkėjams, kad nepaisant savo amžiaus jis vis dar yra pajėgus dirbti.
78-erių D. Trumpui debatai yra proga įrodyti, ar jis tinkamas dirbti dėl savo temperamento, taip pat amžiaus.
Kas nutiktų, jei vienas iš jų staiga pasitrauktų iš JAV prezidento rinkimų kampanijos arba mirtų? Rinkimai būtų chaotiški, sako leidinys.
Kiek tai tikėtina?
Lažybų rinkos sako, kad toks scenarijus nelabai tikėtinas. „RealClearPolitics“ duomenimis, abu kandidatai išlieka didžiausiais favoritais laimėti lapkričio 5 d. rinkimus – jie mano, kad yra beveik 87 proc. tikimybė, jog laimės J. Bidenas arba D. Trumpas.
Abiejų kandidatų amžius viršija vidutinę JAV vyrų gyvenimo trukmę, todėl abejų kandidatų amžius neretai aptariamas.
Svarstoma, kad didžiausios D. Trumpo kliūtys yra jo teisinės problemos. Vis dėlto jo ir sąmokslo teorijų šalininkai spėlioja, kad J. Bidenas gali būti priverstas pasitraukti iš kampanijos ir mano, kad jį pakeis Michelle Obama ar kuris kitas demokratas.
Šias teorijas paskatino ir nerimas dėl J. Bideno amžiaus bei kai kurių vaizdo įrašų pasirodymas. Kartais jis kritikų yra apibūdinamas kaip „pagyvenęs žmogus, turintis prastą atmintį“.
Tačiau atrodo, kad abi partijos nusiteikusios kovoti dėl Baltųjų rūmų ir nė vienas iš kandidatų neleidžia manyti, kad gali pasitraukti iš rinkimų savo noru.
Kas bus, jei Trumpas arba Bidenas pasitrauks arba mirs?
Abu kandidatai šiais metais lengvai laimėjo savo partijų pirminius balsavimus. Jei jie pasitrauktų dabar, būsimų respublikonų ir demokratų suvažiavimų delegatai turėtų rasti, kuo juos pakeisti.
Notre Dame univesiteto profesorius Derekas Mulleris mano, kad demokratai tuomet pasirinktų viceprezidentę Kamalą Harris.
Tačiau, „FiveThirtyEight“ duomenimis, K. Harris reitingas yra mažesnis nei J. Bideno, todėl į rinkimus beveik neabejotinai įsitrauktų ir kiti demokratai.
Nepaisant niūrių prognozių, demokratų kandidate pirmiausia galėtų būti K. Harris. Pretendentas į kandidatus galėtų būti ir Kalifornijos gubernatorius Gevinas Newsomas. Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer ir Ilinojaus gubernatorius J. B. Pritzkeris yra kiti galimi kandidatai. Visų jų problema yra ta, kad jiems trūksta nacionalinio vardo žinomumo, todėl jie laikomi labiau tikėtinais kandidatais 2028 m.
D. Trumpas dar nepaskelbė, kas būtų jo dešinioji ranka, todėl, anot profesoriaus, respublikonų suvažiavimas būtų kiek laisvesnis.
Respublikonų nuopuolis, jei D. Trumpas mirtų ar pasitrauktų, galėtų būti chaotiškas. Kandidatais galėtų būti Floridos gubernatorius Ronas DeSantisas ir verslininkas Vivekas Ramasvamis.
Nė vienos partijos taisyklėse nėra nurodyta, kad kandidato į prezidentus partneris turi pakeisti pasitraukusį arba mirusį kandidatą į prezidentus.
Anot ekspertų, situacija būtų chaotiška, lauktų daug derybų.
Ar anksčiau kandidatas į prezidentus yra pasitraukęs?
Taip, bet tada, kai partijos pirminių rinkimų taisyklės buvo kitokios.
Lyndonas Johnsonas, 1968 m. prezidento pareigas ėjęs demokratų kandidatas, šokiravo tautą ir pasitraukė iš būsimų rinkimų, sakydamas, kad prezidento posto neturi suteršti „partiniai nesutarimai“, o jis pats susitelkė į ginčytiną Vietnamo karą.
Robertas F. Kenedis, kuris turėjo tapti kandidatu, birželį buvo nužudytas, todėl Čikagoje vykusiame suvažiavime, kurį aptemdė protestai dėl karo, partijos palaikymą gavo Hubertas Humfris. Demokratai ruošiasi antikariniams protestams – šį kartą dėl Gazos – per šių metų suvažiavimą, kuris vyks Čikagoje.
Praėjus ketveriems metams po šokiruojančio L. Johnsono pasitraukimo, demokratas Thomas Eagletonas atsisakė partijos kandidato į prezidentus kandidatūros. Visas Demokratų nacionalinis komitetas perėmė pakeitimo proceso kontrolę – taip buvo sukurtas precedentas.
Šiais laikais, jei kuris nors iš kandidatų pasitraukia prieš suvažiavimą, partijos vadovybė imasi tvarkyti įvykius.
Kas nutiktų, jei kandidatas pasitrauktų po suvažiavimų? Partijų komitetai balsuodami nuspręstų dėl naujo kandidato.
JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio 5 d.