Tuo pačiu metu JAV įspėtų Maskvą, kad bet koks atsisakymas derėtis lemtų didesnę JAV paramą Ukrainai.
Planą parengė D. Trumpo patarėjai Keithas Kelloggas ir Fredas Fleitzas. Pagal planą, taikos derybų metu ugnis būtų nutraukta pagal vyraujančias mūšio linijas.
Anot F. Fleitzo, išgirdęs apie strategiją, D. Trumpas reagavo palankiai.
„Netvirtinu, kad jis su ja sutiko ar pritarė kiekvienam jos žodžiui, bet mums buvo malonu gauti tokį grįžtamąjį ryšį“, – sako jis.
Vis dėlto D. Trumpo atstovas spaudai Stevenas Cheungas pabrėžė, kad patarėjų pareiškimai nėra oficialūs.
Greitas karo Ukrainoje užbaigimas
D. Trumpas jau anksčiau yra sakęs, kad karą Ukrainoje užbaigtų labai greitai – per 24 valandas.
K. Kelloggo ir F. Fleitzo išdėstyta strategija kol kas yra išsamiausias paskelbtas planas, kurį būtų galima sieti su D. Trumpu.
Šio plano įgyvendinimas reikštų dramatišką JAV pozicijos dėl karo pasikeitimą. Tikėtina, kad jis susidurtų su pasipriešinimu ir ES, ir JAV.
Anot K. Kelloggo, jei D. Trumpas laimėtų rinkimus, jam būtų labai svarbu greitai susodinti Rusiją ir Ukrainą prie derybų stalo.
„Mes sakome ukrainiečiams: jūs turite sėsti prie derybų stalo, o jei nesėsite, Jungtinių Valstijų parama išsenka“, – sako jis.
„O jūs sakote Putinui: jis turi sėsti prie stalo, o jei nesėsite prie stalo, mes suteiksime ukrainiečiams viską, ko jiems reikia, kad nužudytų jus lauke“, – nurodo K. Kelloggas.
Anot strategijos, Maskva gali būti įkalbėta sėsti prie derybų stalo pažadėjus ilgesniam laikui atidėti Ukrainos narystės NATO klausimą.
F. Fleitzas sako, kad pagal jų planą Ukrainai nereikia oficialiai atiduoti teritorijos Rusijai. Vis dėlto, pasak jo, mažai tikėtina, kad Ukraina artimiausiu metu atgaus faktinę visos savo teritorijos kontrolę.
„Mums nerimą kelia tai, kad tai tapo išsekimo karu, kuris pražudys visą jaunų vyrų kartą“, – komentuoja jis.
Abu patarėjai teigia, kad siekiant ilgalaikės taikos Ukrainoje reikėtų papildomų saugumo garantijų Ukrainai. F. Fleitzas priduria, kad „Ukrainos apginklavimas iki dantų“ greičiausiai būtų pagrindinis to elementas.
„Prezidentas D. Trumpas ne kartą yra pareiškęs, kad svarbiausias jo antrosios kadencijos prioritetas bus greitai susitarti dėl Rusijos ir Ukrainos karo pabaigos“, – sako D. Trumpo atstovas spaudai S. Cheungas.
„Rusijos ir Ukrainos karo niekada nebūtų buvę, jei prezidentu būtų buvęs Donaldas J. Trumpas. Taip liūdna“, – komentuoja jis.
Joe Bideno prezidentinė kampanija teigia, kad D. Trumpas nėra suinteresuotas principingai priešintis Vladimirui Putinui.
„Donaldas Trumpas kiekviena pasitaikiusia proga žarsto pagyras Vladimirui Putinui, ir jis aiškiai parodė, kad nestos prieš Putiną ar nekovos už demokratiją“, – cituojamas kampanijos atstovas Džeimsas Singeris.
Skirtumai tarp Bideno ir Trumpo
Manoma, kad kai kurie respublikonai nenorės mokėti už didesnes lėšas Ukrainai pagal šį planą. Nuo Maskvos invazijos JAV karinei pagalbai Ukrainai išleido daugiau kaip 70 mlrd. dolerių.
„Tai, ką (D. Trumpo šalininkai – red. past.) nori padaryti, yra sumažinti pagalbą, jei ne užsukti čiaupą“, – svarsto Užsienio santykių tarybos vyresnysis bendradarbis Charlesas Kupchanas.
Šį mėnesį V. Putinas pareiškė, kad karas galėtų baigtis, jei Ukraina sutiktų atsisakyti ambicijų įstoti į NATO ir perduoti keturias rytines ir pietines sritis.
Praėjusią savaitę per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos ambasadoriai pakartojo savo nuomonę, kad taikos galima siekti tik Rusijai pasitraukus iš Ukrainos teritorijos, kuriai pritaria ir Kyjivas.
Keli analitikai taip pat išreiškė susirūpinimą, kad K. Kelloggo ir F. Fleitzo planas gali suteikti Maskvai pranašumą derybose.
„Kelloggas aprašo procesą, nukreiptą į tai, kad Ukraina atsisakytų visos teritorijos, kurią dabar yra okupavusi Rusija“, – pastebi buvęs JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas Danielis Friedas.
Praėjusią savaitę duodamas interviu podkastui D. Trumpas atmetė galimybę siųsti JAV karius į Ukrainą ir atrodė skeptiškai nusiteikęs dėl Ukrainos tapimo NATO nare. Jis nurodė, kad jei būtų išrinktas, greitai imtųsi mažinti pagalbą šiai šaliai.
J. Bidenas nuolat ragino teikti daugiau pagalbos Ukrainai, o jo administracija remia jos galimą įstojimą į NATO.
Birželio pradžioje J. Bidenas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė 10 metų trukmės dvišalį saugumo susitarimą.
JAV prezidento rinkimai vyks šių metų lapkritį.