J. Bideno susitikimas Varšuvoje su Bukarešto devyneto šalių lyderiais įvyko baigiantis jo intensyviam keturių dienų trukmės vizitui į Ukrainą ir Lenkiją. JAV lyderio tikslas buvo patikinti sąjungininkus, kad JAV parama stengiantis priversti Rusiją atsisakyti imperialistinių užmojų neslopsta.
Tuo metu Rusijos lyderis Vladimiras Putinas trečiadienį Maskvoje priėmė Kinijos diplomatijos vadovą Wang Yi, JAV žvalgybai perspėjus, kad Pekinas svarsto galimybę tiekti ginklus ir šaudmenis Rusijos kariuomenei.
Šie aljansų tvirtinimo veiksmai yra naujas ženklas, kad abi šalys rengiasi ilgam karui Ukrainoje, kur, kaip tikimasi, atėjus pavasariui kovos suintensyvės.
J. Bidenas trečiadienį susitiko su Bukarešto devyneto – NATO rytinės dalies valstybių, susibūrusių reaguojant į 2014 metais V. Putino įvykdytą Ukrainos Krymo aneksiją – lyderiais. Šiai grupei priklauso Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Vengrija ir Slovakija.
„Jūs esate mūsų kolektyvinės gynybos fronto linija“, – į šias valstybes kreipėsi J. Bidenas.
„Ir jūs geriau nei bet kas kitas žinote, kas šiame konflikte pastatyta ant kortos. Ne tik dėl Ukrainos, bet ir dėl demokratijų laisvės visoje Europoje ir visame pasaulyje“, – pridūrė jis.
Bukarešto devyneto šalys nerimauja, kad jei V. Putinui pasiseks Ukrainoje, kitu jo taikiniu gali tapti kuri nors iš jų.
J. Bidenas į šį nerimą atsakė pažadėdamas, kad NATO savitarpio gynybos paktas yra „šventas“ ir kad „mes ginsime tiesiogine prasme kiekvieną NATO centimetrą“.
Susitikime dalyvavęs Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas atkreipė dėmesį į ankstesnius Rusijos veiksmus Sakartvele ir Ukrainoje bei teigė, jog „negalime leisti, kad Rusija ir toliau kėsintųsi į Europos saugumą“.
„Turime nutraukti Rusijos agresijos ciklą“, – pareiškė jis.
Nėra aišku, kaip JAV ir jų sąjungininkės ketina tai padaryti, išskyrus tai, kad jos toliau ginkluos Ukrainos kariuomenę vakarietiška ir senstančia sovietine ginkluote, leidusia jai atkovoti maždaug pusę teritorijos, prarastos pirmosiomis karo dienomis.
Be to, Vašingtonas ir jo sąjungininkai grasina antrinėmis sankcijomis šalims, kurios remia Rusijos karo veiksmus. Tačiau šią savaitę dar nebuvo konsensuso dėl galimo sankcijų sugriežtinimo Kinijai, jei ji nuspręstų ginkluoti V. Putino pajėgas. Baiminamasi, kad sankcijų griežtinimas galėtų turėti neigiamų padarinių pasaulinei ekonomikai.
Vėlų trečiadienio vakarą J. Bidenas sugrįžo į Vašingtoną.