Ukrainos pasitraukimas iš pasaulinės maisto produktų rinkos reiškia sunkumus garsiajai Belgijos bulvyčių pramonei. Saulėgrąžų aliejus buvo vienas didžiausių Ukrainos maisto eksporto produktų ir yra pagrindinis ingredientas, kurio galima rasti visur – nuo kepamų saldumynų ir pikantiškų užkandžių iki padažų, užtepėlių ir net kūdikių maisto.
Rusijos invazija sudavė smūgį Ukrainos į ES siunčiamoms šio aliejaus siuntoms, todėl bloko maisto produktų gamintojai stengiasi rasti alternatyvų, kad verslas nenutrūktų.
Vienas iš tipiškų Belgijos maisto produktų – bulvytės, arba fritės, – yra vienas iš sektorių, jaučiančių sunkumus. Bulvyčių gamintojai įspėja, kad karo poveikis yra neišvengiamas, nes jų mėgiamo aliejaus atsargos pradeda mažėti.
Belgapom, Belgijos bulvininkystės įmonių prekybos grupės, kuri vienija bulves gaminančias įmones, vadovas Christophe Vermeulen teigė, kad perspektyvos ypač prastos masinės gamybos šaldytoms bulvytėms, kurioms paruošti naudojamas saulėgrąžų aliejus.
„Veiklai Ukrainoje sustojus manau, kad šiuo metu turimo saulėgrąžų aliejaus mums užteks porai savaičių, bet ne daugiau“, – sakė jis ir pridūrė, kad jie – priklausomi nuo Ukrainos, kuri tiekia iki 45 proc. atsargų. Kai kurios įmonės dar labiau pažeidžiamos.
Belgijoje, kuri yra didžiausia pasaulyje šaldytų bulvyčių eksportuotoja, bulvytės ir apskritai bulvės yra didelis verslas. Remiantis Belgapom ataskaita, 2020 m. į gruzdintas bulvytes, bulvių košę, traškučius ir dribsnius buvo perdirbta apie 5,08 mln. tonų bulvių. Į šį skaičių įeina 2,08 mln. tonų bulvių, kurios parduotos kaip šaldytos bulvytės. Kai kuriais apklausomis pagrįstais vertinimais, 95 proc. belgų bent kartą per metus apsilanko bulvyčių kioske, o daugiau kaip 60 proc. jų bulvytes valgo kiekvieną savaitę.
Tačiau kol šios pramonės šakos milžinai ieško išeičių pasaulinėse tiekimo grandinėse ir net kreipiasi į vyriausybę, kad jų fabrikai ir toliau veiktų, o prekystaliai, prie kurių turistai ir vietiniai belgai rikiuojasi į eiles dėl šviežių bulvyčių – bent jau kol kas gali jaustis saugūs nuo pasaulinės saulėgrąžų aliejaus krizės.
Bulvyčių kepimo ir prekybos įmonės „Maison Antoine“ atstovai vis tik sako, kad aliejaus stygius nėra jau toks didelis smūgis, nes, laikantis belgų tradicijų, jų populiarios bulvytės ruošiamos naudojant gyvulinius riebalus, o tai suteikia joms išskirtinį skonį.
„Saulėgrąžų aliejus skirtas iš anksto keptoms arba šaldytoms bulvėms, tačiau mes naudojame šviežias bulves, kurias ruošiame čia ir visada naudojame jautienos riebalus“, – sakė „Maison Antoine“ bulvyčių kepėjas.
Kalbant apie padažus, jie dažniausiai gaminami naudojant rapsų aliejų, pridūrė jis.