90 metų sulaukęs pensininkas, buvęs koncentracijos stovyklos sargybinis, neseniai atskleidė, kad jis buvo verčiamas dirbti, antraip jam grėsė mirtis. Po tarnybos Trawniki priverčiamojo darbo stovykloje, kurioje mirė tūkstančiai žydų, Alexander Huryn apsistojo Britanijoje, praneša Daily Mail korespondentas.
Atskleidus Sovietų laikų archyvus, paaiškėjo, kad 90 - metis Alexander Huryn buvo Sovietų Sąjungos bataliono narys ir buvo priverstas vykdyti žiaurius nusikaltimus prieš Lenkijos civilius 1944 - 1945 metais.
Ponas Huryn neigia buvęs įvykdytų nusikaltimų bendrininku ir tikino, kad kariuomenė jam davė pasirinkimą: "Prisijunk prie mūsų arba eik į stovyklą dirbti." Vyras tikina nepadaręs nieko blogo. „Aš turėjau treniruoti vokiečių pareigūnų arklius, kartais tekdavo prižiūrėti kalinius.“
Dauguma žmonių Trawniki stovykloje mirė nuo bado arba buvo pakarti. „Nieko bendro su tuo neturėjau, nenušoviau nei vieno žmogaus irnenoriu prisiminti, kaipžiauriainaciai elgėsi su žmonėmis. Niekada savo noru neprisijungiau prie jų bataliono“, - sako Huryn.
„Mes buvom paprasti kariai, neturėjom jokio rango. Mums duodavo ginklus, tokius pačius, kokiais naudojosi kariai Amerikos Pilietiniame kare, ir penkias kulkas. Vokiečiai niekada nedavė naujų šautuvų, nes mumis nepasitikėjo“.
Dar šiandien vyras pamena, kai jo šeima savo ūkyje paslėpė ir apsaugojo nuo vokiečių vieną žydų moterį. „Ji prašė pagalbos ir mes nusprendėme padėti. Jeigu vokiečiai būtų sužinoję apie tai, būtų iššaudę visą mano šeimą.“
Kaip buvęs vokiečių armijos narys, ponas Huryn gauna Vokietijos Armijos kario pensiją, kuri, pasak jo, yra 10 svarų per mėnesį. Į Jungtinę Karalystę jis atkeliavo 1948 metais. Po šešerių metų susituokė su angle Diana ir 1965 metais tapo Anglijos piliečiu.
Jiedu nusipirko bendrabučio tipo vieno aukšto namą. Prieš atsikeldamas į Fareham miestą vyras dirbo Škotijos ūkyje, ovėliau Londone. Poros dukra Sophie Huryn gyvena su tėvais. Ji pasakoja: „Atvykdamas čia jis nieko neturėjo, bet sunkiai dirbo, kad užsitikrintų sau ateitį“.
Tarp dokumentų mokslininkas-daktarasStephen Ankierrado Alexander Huryn tapatybės sertifikatą, kuriame nurodyta jo gimimo data ir vieta. Nuotrauka daryta 1943 metais.
Huryn kaimynai sako: „Niekada net nepagalvojau, kad žmogus, dalyvavęs tokiose egzekucijose, atsidurs ties mūsų namų slenksčiu.“