Rusijos kovą įvykdyta Krymo aneksija „iškėlė klausimą dėl visos Europos taikios tvarkos ir tebėra tęsiama Rusijos, skleidžiančios savo įtaką rytų Ukrainai destabilizuoti“, A.Merkel sakė po Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Australijos mieste Brisbane.
Vakarų šalių lyderiai, tarp jų Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) ir JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), kartojo esantys pasiryžę per derybas tramdyti Maskvą, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas patyrė kritikos krušą.
Jau septynis mėnesius vykstančios kautynės rytų Ukrainoje nusinešė daugiau negu 4,1 tūkst. žmonių gyvybių, rodo Jungtinių Tautų (JT) statistika. Vakarų šalys kaltina Rusiją kurstant tą krizę ir remiant separatistus sukilėlius, nors Maskva tuos kaltinimus neigia.
„Kas būtų pagalvojęs, kad praėjus 25 metams po Berlyno sienos griūties, po Šaltojo karo pabaigos, po Europos padalijimo pabaigos ir pasibaigus pasaulio pasidalijimui į dvi dalis kažkas tokio gali nutikti Europos širdyje?“ – A.Merkel klausė sakydama kalbą Sidnėjuje.
„Sena mąstysena, mąstymas įtakos teorijų kategorijomis, kai pažeidinėjami tarptautiniai įstatymai – visam tam neturi būti leista nugalėti. Esu įsitikinusi, kad tai nelaimės“, – pridūrė ji.
A.Merkel, kuri dalyvavo ilgai trukusiose asmeninėse derybose su V.Putinu G-20 susitikimo kuluaruose, sakė, kad Vakarų šalys uoliai stengiasi rasti diplomatinį sprendinį Ukrainos konfliktui, bet taip pat pasiryžusios tęsti ekonomines sankcijas Maskvai.
Vokietijos kanclerė, kuri yra užaugusi komunistinėje Rytų Vokietijoje, sakė, kad Vakarų šalys galėtų pasimokyti iš istorijos, kaip diskusijose elgtis su Rusija.
„Privalome išlaikyti būtiną kantrybę šioje sunkėjančioje kovoje, – pabrėžė A.Merkel. – Mano asmeninė patirtis iš Vokietijos Demokratinės Respublikos istorijos – jos nereikėtų per greitai prarasti vilties.“
„Didžiausias pavojus – jeigu leistume sau veikti atskirai, būti susiskaldžiusiais, kad tarp mūsų būtų įvarytas pleištas“, – perspėjo ji.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.