Oficialią ceremoniją atidarė lenktynių globėjas, eurokomisaras aplinkai, vandenynams ir žuvininkystei Virginijus Sinkevičius. Gero vėjo Lietuvos „Ambersail-2“ komandai linkėjo ir LR Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Istorinė diena Lietuvai – „The Ocean Race“ lankosi Klaipėdoje
„Džiaugiamės, kad nepaisant itin sudėtingų pandeminių sąlygų, mums pavyko sukurti galimybes Lietuvoje vykti tokio masto renginiui. „The Ocean Race“ vardas sporto pasaulyje prilygsta Olimpinių žaidynių ir Amerikos taurės varžyboms, tai – tikras jūrinio buriavimo Everestas.
Tai, kad Lietuva turi savo komandą tokio masto varžybose ir tai, kad Klaipėda tapo pirmuoju Prologo uostu – didelis laimėjimas Lietuvai“, – teigia „Ambersail-2“ projekto vadovas Raimundas Daubaras.
„The Ocean Race Europe“ Prologo atidarymo ceremoniją atidarė „The Ocean Race“ vadovas Richardas Brisius, su šia ypatinga diena pasveikindamas visas įgulas ir Lietuvą.
„Man didelė garbė šiandien būti Klaipėdoje. Tai – istorinė diena, pirmas kartas, kai „The Ocean Race“ aplanko Klaipėdą ir Baltijos jūrą. Labai tikiuosi, kad tai – naujo etapo, „The Ocean Race“ ir Lietuvos draugystės – pradžia. Dėkoju „Ambersail-2“ komandai, kuri buvo viena iš viso šio mūsų susibūrimo sumanytoja“, – per atidarymo ceremoniją kalbėjo R. Brisius.
Pagal visas buriuotojiškas tradicijas varžybų globėjas, eurokomisaras Virginijus Sinkevičius visoms komandoms įteikė Europos Sąjungos vėliavas, kurias komandos turėtų išsikelti kiekviename aplankytame varžybų uoste.
„Ambersail-2“ jungiasi prie pasaulinio tvarumo projekto
Ši ceremonija žymėjo ir dar vieną reikšmingą įvykį – Lietuvos „Ambersail-2“ komandai buvo įteiktas specialus Jungtinių Tautų ir „The Ocean Race“ inicijuoto tvarumo projekto „Relay4Nature“ simbolis, kuris žymi komandos atsakomybę įsitraukiant į aktyvią vandenynų tvarumo veiklą.
Šis simbolis keliauja estafetės principu: „The Ocean Race“ vadovas Richardas Brisius jį įteikė lenktynių globėjui, už vandenynus atsakingam eurokomisarui Virginijui Sinkevičiui, o jis – „Ambersail-2“ kapitonui Rokui Milevičiui. Tokiu būdu „Ambersail-2“ komanda tapo pirmąją įgula pasaulyje šį simbolį išplukdžiusi į atvirą jūrą.
Šiose varžybos Lietuvos komanda aktyviai įsitrauks į „The Ocean Race“ vykdomą tvarumą veiklą – jachtoje gabens specialią mokslinę įrangą, leidžiančią rinkti skirtingų akvatorijų vandens pavyzdžius, kurie bus perduoti mokslininkų tyrimui, bei skleis žinią apie Europos „Žaliąjį kursą“.
„Richardas man sakė, kad buriavimo lenktynės dažniausiai laimimos jau pasiruošimo joms metu. Tikiuosi jūs visi gerai pasiruošę. Baltija nėra ta jūra, kurioje lengva buriuoti. Tačiau girdėjau, kad jūs ruošiatės dar sunkesnėms akvatorijoms – Pietų vandenynui. Aš turiu didelę svajonę – apsaugoti Pietų vandenyną nuo taršos, ginti jo tvarumą. Tikiuosi, kad drauge mes galėsime šią svajonę įgyvendinti“, – ceremonijos metu teigė V. Sinkevičius.
Pasak Klaipėdos atstovų, tokio masto įvykis Lietuvos uostamiesčiui – didelė garbė ir atsakomybė. O drauge – įrodymas, kad Klaipėda yra puiki vieta jūrinio, vandens turizmo vystymui ir turi didelį potencialą vystyti buriavimo sportą ir apskritai pramoginę laivybą.
Prie starto linijos – 4 vandenynų dakaro bolidai
Starto liniją visos keturios komandos – Lietuvos „Ambersail-2“ (kpt. Rokas Milevičius), lenkų „Sailing Poland“ (kpt. Bouwe Bekking), austrų „The Austrian Ocean Race Project“ (kpt. Gerwin Jansesn), jungtinė švedų ir olandų komanda „Childhood 1“ (kpt. Ernst Jan Van Housselt) – kirto 13:00.
Pirmųjų Klaipėdos Pakrantės lenktynių metu jos susirungė 30 jūrmylių distancijoje pučiant vidutiniam 10-15 mazgų (5-7 m/s) vėjui.
„Kadangi šios sportinės jachtos yra identiškos, lenktyniaujant jomis kone viską lemia būtent komandos darbas. Kaip greitai ir tiksliai atliekami manevrai, kokie strateginiai ir taktiniai sprendimai priimami, kaip mokama kovoti artimoje kovoje prie starto linijos ir distancijoje. Kartais, ypač prie silpnesnio vėjo, rezultatą gali lemti net tokios detalės kaip tai, kurioje laivo vietoje sėdi ar stovi įgulos nariai. Tad neabejoju, jog laukia artima ir sudėtinga kova, nes konkurentai tikrai stiprūs, tačiau mes negailėsime jėgų“, – prieš startą teigė „Ambersail-2“ komandos kapitonas Rokas Milevičius.
Varžybų startą buvo galima stebėti tiesioginės transliacijos metu. Klaipėdos Pakrantės lenktynių rezultatai numatomi 16:00.
Pirmojo etapo startas link Gdynės – jau sekmadienį
Sekmadienį visos jachtos 12:30 val. startuos pirmajame „The Ocean Race Europe“ Prologo etape Klaipėda-Gdynė. Startą taip pat bus galima stebėti gyvai – arba nuo laivų Klaipėdoje, arba tiesioginės transliacijos metu „Ambersail-2“ kanaluose.
Iš viso „The Ocean Race Europe“ ir Prologo metu komandos sudalyvaus 6 lenktynių etapuose, išdėstytuose Baltijos, Šiaurės, Viduržemio jūrose bei Atlanto vandenyne. Pasibaigus Prologui prie 4 komandų prisijungs dar 3.
Lenktynės finišuos Genujoje birželio 20 d.
The Ocean Race Europe ir Prologo etapai:
Klaipėda – Gdynė
Gdynė – Stokholmas
Stokholmas – Pietų Švedija
Lorientas – Kaškaisas
Kaškaisas – Ispanija
Ispanija – Genuja
lbs.lt inf.