• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė 2023 m. pasaulio krepšinio čempionate – itin spalvinga. Komandoje netrūksta NBA patirties turinčių krepšininkų, debiutantų ir net karjerą stabdžiusių aukštaūgių.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė 2023 m. pasaulio krepšinio čempionate – itin spalvinga. Komandoje netrūksta NBA patirties turinčių krepšininkų, debiutantų ir net karjerą stabdžiusių aukštaūgių.

REKLAMA

Prieš prasidedant svarbiausioms planetos pirmenybių kovoms naujienų portalas tv3.lt kviečia prisiminti, kaip klostėsi visų dvylikos rinktinės narių kelias krepšinyje ir kokius karjeros vingius krepšininkai patyrė iki dabar. 

Mindaugas Kuzminskas

Abu M. Kuzminsko tėvai – profesionalūs sportininkai, todėl nenuostabu, kad ir jų sūnus pasuko į šį kelią. Mindaugo tėvas Vladas Kuzminskas žaidė stalo tenisą, o mama Zita – profesionali krepšininkė net 7 kartus tapusi Lietuvos čempione. 

Savo profesionalo karjerą Vilniuje gimęs krepšininkas pradėjo „Šiaulių“ komandoje, su kuria 2010 m. LKF taurėje užėmė trečiąją vietą.  Tais pačiais metais M. Kuzminskas padavė prašymą dalyvauti NBA naujokų biržoje, tačiau 2011 m. į stipriausią pasaulio lygą pakviestas nebuvo. 

REKLAMA
REKLAMA

Visgi svajonė žaisti už Atlanto išsipildė 2016 m., kai lietuvis pasirašė sutartį su Niujorko „Knicks“ klubu. Kaip tuo metu rašė JAV spauda, M. Kuzminskas buvo vienas labiausiai intriguojančių Philo Jacksono eros pirkinių ir buvo teigiama, kad jis rado tikrą lietuviškąją sensaciją. Nuo Ispanijos ACB lygos, Lietuvos rinktinės olimpiadoje iki „Knicks“ M. Kuzminskas demonstravo nepaprastai aukštą darbo etiką.

REKLAMA

Pirmame sezone JAV lietuvis per vidutiniškai 15 min. pelnydavo 6,3 taško, atkovodavo 1,9 kamuolio ir atlikdavo po vieną rezultatyvų perdavimą. Visgi antrame sezone M. Kuzminskui per 12 mačų buvo leista pasireikšti tik 2 minutes, o lapkričio mėnesį jis buvo atleistas. 

Į Europą sugrįžęs ir Eurolygoje savo talentą demonstravęs M. Kuzminskas žaidė Milano „AX Armani“, Pirėjo „Olympiakos“, o vėliau persikėlė į Rusiją, tačiau jo karjera ten baigėsi dėl rusų pradėto karo Ukrainoje. 

REKLAMA
REKLAMA

33-ejų lietuviui šis pasaulio čempionatas bus jau 8-as, kai jis vilki Lietuvos rinktinės marškinėlius.

Donatas Motiejūnas

32-ejų vidurio puolėjas Kauno „Žalgiryje“ debiutavo dar 2007 m., kai rungtynėse prieš Rygos „ASK“ pelnė 15 taškų. 2008 m. D. Motiejūnas su jaunių ir jaunimo rinktinėmis Europos čempionatuose iškovojo sidabro medalius, tačiau į NBA neskubėjo. 

Kaunietis savo kelią NBA pradėjo tais pačiais metais kaip ir Jonas Valančiūnas. 20-uoju šaukimu D. Motiejūną pašaukė Minesotos „Timberwolves“, tačiau jis netrukus buvo išmainytas į Hiustono „Rockets“, kur praleido 4 sezonus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar žaisdamas Hiustone puolėjas buvo sudaręs ketverių metų 37 mln. JAV dolerių vertės kontraktą su „Brooklyn Nets“ klubu, tačiau pirmumo teises į lietuvį turinti „Rockets“ komanda tuo pasinaudojo ir susigrąžino D. Motiejūną.

Vėliau krepšininkas dar žaidė Naujojo Orleano „Pelicans“ ir San Antonijaus „Spurs“ gretose iki kol neatsispyręs milijoniniam pasiūlymui persikėlė į Kiniją.

REKLAMA

D. Motiejūnui tai bus ketvirta vasara praleista su Lietuvos vyrų krepšinio rinktine.

Tadas Sedekerskis

Nidoje gimęs T. Sedekerskis savo karjerą pradėjo NKL, tačiau 2013 m. peršoko net keletą laiptelių į priekį ir pasirašė sutartį su viena pajėgiausių Ispanijos komandų – Vitorijos „Baskonia“. Tiesa, turėdamas kontraktą su šia ekipa lietuvis buvo skolinamas įvairiems Ispanijos ir Lietuvos klubams. 

REKLAMA

2017 m. talentingasis lietuvis sugrįžo į Lietuvą ir varžėsi kartu su Kėdainių „Nevėžio“ klubu. LKL T. Sedekerskis per vidutiniškai 23 minutes rinkdavo po 9,3 taško, 4,4 atkovoto kamuolio ir 12,8 naudingumo balo vidurkius.

Nors daug kam atrodė, kad lietuvio sugrįžimas į Lietuvą reiškia karjeros saulėlydį, tačiau 2020 m. krepšininkas tapo nuolatiniu Vitorijos „Baskonia“ nariu, o praeitame sezone užfiksavo geriausius karjeros rodiklius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eurolygoje 25-erių krepšininkas vidutiniškai pelnydavo po 5,9 taško ir rinkdavo 9,7 naudingumo balo, o ACB lygoje 6,7 taško ir 11,9 naudingumo balo.

T. Sedekerskis šiame pasaulio čempionate debiutuos Lietuvos rinktinės gretose.

Tomas Dimša

29-erių kaunietis savo karjerą pradėjo Kauno „Žalgiryje“, kur rungtyniauja ir dabar. Tiesa, nuo 2015 m. lietuvis savo jėgas išsibandė Frankfurte, Prienuose, Utenoje ir Panevėžyje. Būtent pastarajame mieste puikų sezoną sužaidęs T. Dimša sugrįžo į gimtajį miestą.

REKLAMA

„Jausmas – super. Kai išvykau iš „Žalgirio“ visada gyvenau su ta mintimi, kad noriu kažkada čia sugrįžti. Turbūt, kad pagaliau pribrendau ir labai tuo džiaugiuosi“, – tada sakė jis.

Visgi tada 26-erių metų kaunietis iki sezono pabaigos buvo paskolintas į Ispanijos lygoje rungtyniaujantį Las Palmo „Gran Canaria“ klubui, o vėliau Italijos Trevizo „NutriBullet“ ekipai.

REKLAMA

T. Dimšai tai taip pat bus debiutas su Lietuvos marškinėliais tarptautiniame turnyre. 

Eimantas Bendžius

Klaipėdoje gimęs puolėjas savo profesionalo karjerą pradėjo Vilniaus „Perlo“ komandoje, kur LKL buvo vienas komandos lyderių. Iki 2012 m. Lietuvoje žaidęs E. Bendžius pasuko į užsienį, pasirašydamas sutartį su Sopoto ekipa. 

Iš Lenkijos krepšininkas iškeliavo į aukščiausią Ispanijos lygą, kur žaidė Santjago „Obradoiro CAB“ klube. E. Bendžius sakė, kad tokioje stiprioje lygoje jis subrendo ir paaugo kaip krepšininkas, o vėliau sugrįžo į gimtinę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grįžęs į Lietuvą krepšininkas du sezonus praleido Vilniaus „Ryto“ gretose, o 2020 m. nusprendė pasirašyti kontraktą su Sasario „Dinamo“ komanda net iki 2025 m. 

E. Bendžiui tai bus antrasis čempionatas, kuriame jis vilkės Lietuvos marškinėlius. 

Margiris Normantas

Vilniaus „Ryto“ kapitonas yra vienintelis rinktinės krepšininkas, kuris dar nėra apsivilkęs užsienio klubo marškinėlių. 

REKLAMA

Vilniuje gimęs M. Normantas savo karjerą 2015 m. ir pradėjo pasirašydamas sutartį su „Ryto“ komanda, tačiau buvo paskolintas į „Perlo“ komandą ir žaidė NKL. 2017 m. jis buvo paskolintas Kėdainių „Nevėžio“ ekipa, kur žaidė kartu su T. Sedekerskiu ir G. Maldūnu. Ten vilnietis fiksavo 6,6 taškų, 2,4 rezultatyvių perdavimų ir 6,1 naudingumo balo vidurkius, o po sezono persikėlė į Panevėžio „Lietkabelį“.

REKLAMA

Panevėžyje krepšininkas turėjo proveržio metus, kai Europos taurės sezone per 22 minutes fiksavo 11,9 taško, 2,4 atkovoto kamuolio, 2,6 rezultatyvaus perdavimo ir 9,6 naudingumo balo vidurkius. Gynėjas 2020–2021 m. sezone taip pat buvo pripažintas labiausiai patobulėjusiu LKL krepšininku.

2021 m. „Ryto“ sistemoje augęs M. Normantas sugrįžo prie savo šaknų ir persikėlė į sostinės klubą. Iš komandos išvykus Arnui Butkevičiui jis tapo ir komandos kapitonu. 

REKLAMA
REKLAMA

M. Normantui tai taip pat bus debiutas su rinktinės marškinėliais.

Jonas Valančiūnas

Rinktinės kapitonas ir lyderis J. Valančiūnas savo karjerą taip pat pradėjo Vilniuje. Su Vilniaus „Ryto“ klubu tapęs LKL ir LKF čempionu kylantis talentas 2011 m. pasuko į NBA ir sukūrė istoriją.

5 šaukimu naujokų biržoje Toronto „Raptors“ pakviestas uteniškis tapo Lietuvos rekordininku, nes anksčiau niekas iš Lietuvos krepšininkų nebuvo pasirinktas tokiu aukštu šaukimu. 

Net 7 sezonus su Toronto komanda praleidęs lietuvis 2019 m. buvo nustebintas. Komanda jį nusprendė išmainyti į Memfio „Grizzlies“ komandą už Marcą Gasolį. Po tokių pokyčių ir pats krepšininkas sakė, kad šie mainai jam buvo netikėti, tačiau Memfyje jam žaisti sekėsi puikiai.

Per du sezonus jis fiksavo daugiau nei 15 taškų vidurkį ir vidutiniškai atkovodavo daugiau nei 10 kamuolių. Nepaisant to, sezono išvakarėse, mainais gaudami gynėją Ericą Bledsoe ir aukštaūgį Steveną Adamsą, „Grizzlies“ išsiuntė J. Valančiūną į Naujojo Orleano „Pelicans“, kur vidurio puolėjas žaidžia iki šiol. 

J. Valančiūnas rinktinės marškinėlius šiame čempionate vilkės jau 10-ą kartą. Jis yra žinomas kaip vienas svarbiausių žaidėjų rinktinėje, galinčių tapti daugeliui. 

REKLAMA

„Man čia yra malonumas. Aš žaidžiu krepšinį iš malonumo ir jei tik sveikata leidžia, aš ir dalyvauju“, – apie prisijungimą prie rinktinės yra sakęs J. Valančiūnas.

Ignas Brazdeikis

Gimęs Kaune, tačiau ketverių su šeima persikėlęs už Atlanto I. Brazdeikis savo krepšinio karjerą pradėjo Mičigano koledže. 2019 m. NBA naujokų biržoje lietuvis sulaukė dėmesio ir 47-uoju šaukimu buvo pakviestas į Sakramento „Kings“, tačiau netrukus buvo perleistas į Niujorko „Knicks“. 

Daugiausiai jis tuo metu žaidė dukterinėje „Knicks“ komandoje G lygoje, o vėliau perėjo į Filadelfijos „76ers“. Deja, karjera ten nesusiklostė ir jis buvo atleistas, o iš ten pasuko į Orlando „Magic“. 

NBA lygoje per vidutiniškai 13 aikštėje praleidžiamų minučių jis pelnė po 5 taškus, atkovojo po 1,7 atšokusio kamuolio ir atliko po 0,9 rezultatyvaus perdavimo, o prieš naująjį sezoną „Žalgirio“ gerbėjus pasiekė puiki žinia, kad užsienyje augęs lietuvis grįžta į gimtąjį Kauną. 

Nors I. Brazdeikis NBA svajonės dar neatsisako, tačiau kol kas jį dar matysime su žaliai-baltais marškinėliais. 

Krepšininkui tai bus jau antrasis tarptautinis turnyras su Lietuvos rinktinės marškinėliais.

Vaidas Kariniauskas

Alytuje gimęs krepšininkas savo karjerą 2013 m. pradėjo pasirašydamas sutartį su Kauno „Žalgiriu“, tačiau buvo paskolintas į Panevėžio ekipą. 2015 m. persikėlęs į Eubojos „Kymis“ komandą V. Kariniauskas iki šių metų net 12 kartų pakeitė klubus, bet nei viename neužsibuvo ilgiau nei vieną sezoną. 

REKLAMA

Po vieną sezoną jis praleido Lietuvos lygoje žaidžiančiose komandose Kėdainiuose, Utenoje bei Vilniuje, kur tapo ir LKL čempionu. Pastarąjį sezoną žaidė Bukarešto „Rapid“ gretose. 

Pirmąją vasaros dieną buvo paskelbta, kad įžaidėjas vėl grįžta į Lietuvą. 29-erių V. Kariniauskas tapo pirmuoju Mažeikių „M Basket“ komandos papildymu. 

Alytiškis dažnai rinktinei gelbėja atrankų languose, o šįkart antrą kartą atstovaus ir pagrindinei rinktinei. 

Rokas Jokubaitis

Jauniausias Lietuvos rinktinės narys turi nedaug, bet labai vertingos patirties. Mažeikiuose gimęs R. Jokubaitis 2018 m. debiutavo Kauno „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje LKL, o vėliau pasižymėjo ir Eurolygos rungtynėse su Berlyno „ALBA“ klubu. 

Talentingas jaunuolis 2021 m. buvo pastebėtas ir tarptautiniuose vandenyse. Dar prieš NBA naujokų biržą su juo 2+2 sutartį pasirašė „Barcelona“. Kiek vėliau NBA lietuvis buvo pašauktas 34-uoju šaukimu Niujorko „Knicks“ ekipos. 

Visgi mažeikiškis liko Ispanijoje, kur demonstravo itin puikius gebėjimus. Buvęs žalgirietis buvo pripažintas 2022 metų geriausiu jaunuoju žaidėju Eurolygoje. Lietuvis surinko 51 proc. balsų už geriausią pasirodymą jaunųjų žaidėjų tarpe.

Įžaidėjas tame sezone per vidutiniškai 16 min. pelnydavo 7,1 taško, 2,6 rezultatyvaus perdavimo ir 7,4 naudingumo balo. 

REKLAMA

Su Lietuvos rinktine R. Jokubaitis debiutavo 2022 m. Europos čempionate. 

Gabrielius Maldūnas

Lietuvos rinktinėje debiutuosiančio panevėžiečio karjera – itin įdomi. 2015 m. profesionalo karjerą vidurio puolėjas pradėjo Hueskos „CB Penas“, o vėliau perėjo į Palensijos „Palencia“. Visgi po dviejų sezonų profesionaliame krepšinyje G. Maldūnas savo karjerą nusprendė padėti į šalį. 

Kadangi universitete buvo įgijęs ekonomikos specialybę, jis nusprendė karjerą pasukti šia kryptimi ir pradėjo dirbti banke. 

Visgi netrukus į krepšinį jį grąžino Kėdainių ekipa, kuri pasirašė sutartį su puolėju. Tuo metu „Nevėžio“ treneriu dirbęs Ramūnas Cvirka patikėjo krepšininku ir suteikė jam šansą toliau statyti sportininko karjerą. 

Po dviejų sezonų G. Maldūną į savo komandą pakvietė Nenadas Čanakas, kur, kaip sakė pats panevėžietis, jis geriausiai atsiskleidė kaip krepšininkas. „Lietkabelio“ gretose aukštaūgis žaidžia iki šiol, o šiemet dar ir pateko į rinktinės dvyliktuko sudėtį.

„Jau buvau pradėjęs bankininko karjerą, vaikščiojau su kostiumu į darbą gerą mėnesį. Krepšininko karjera buvo padėta į šoną. Mano istorija keista, netipinė, bet manau, kad daug ką gali įkvėpti. Niekada nėra vėlu patekti į Lietuvos rinktinę“, – krepsinis.net žurnalistui Gustavui Kliknai pasakojo G. Maldūnas. 

REKLAMA

Deividas Sirvydis

Vilniuje gimęs krepšininkas – dar vienas NBA dėmesio sulaukęs lietuvis. Trejų metų sutartį su Jeruzalės „Hapoel“ pasirašęs D. Sirvydis tais pačiais metais išvyko už Atlanto, kur bandė savo laimę Detroito „Pistons“ komandos gretose. Pastaroji naujokų biržoje jį pasirinko 37-uoju šaukimu. 

Visgi stipriausioje planetos lygoje lietuvio pasirodymai ne itin blizgėjo, geriau jis pasirodė G lygoje, kur žaidė Detroito „Motor City Cruise“, Fort Veino „Mad Ants“ ir Viskonsino „Herd“ komandose. 

Lietuvis per vidutiniškai 23 minutes pelnydavo 10,4 taško, atkovodavo 4 kamuolius ir atlikdavo 1,5 rezultatyvaus perdavimo.

Nors šiemet iš pradžių 23-ejų D. Sirvydis pateko tik į rezervinę Lietuvos rinktinę, tačiau per kontrolines rungtynes pademonstravo savo talentą ir pakliuvo į pagrindinį rinktinės dvyliktuką. 

Būtent šis pasirodymas pritraukė ir Lietuvos klubų dėmesį, o rugpjūčio pradžioje buvo paskelbta, kad krepšininkas sugrįžta į Lietuvą ir nuo kito sezono rungtyniaus Panevėžio „Lietkabelio“ gretose kartu su G. Maldūnu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų