C grupėje grumsis Jungtinės Amerikos Valstijos, Jordanija, Graikija ir Naujoji Zelandija. D grupėje dėl kelialapio į kitą turą kausis Egiptas, Meksika, Juodkalnija ir Lietuva.
Į kitą etapą pateks po dvi stipriausias grupės komandas. Naujai sudarytoje grupėje dėl bilieto į ketvirtfinalį kovos būtent C ir D grupės komandos.
Grupių A ir B apžvalgą galite rasti ČIA.
C grupė
Jungtinės Amerikos Valstijos
FIBA reitingas: 2
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: 7 vieta
Treneris: Steve’as Kerras
Lyderiai: Anthony Edwardsas, Brandonas Ingramas, Jalenas Brunsonas, Tyrese’as Haliburtonas, Paolo Banchero, Mikalas Bridgesas
2019 m. jie laimėjo visas tris pirmojo etapo rungtynes – įveikė Čekiją, Turkiją, po pratęsimo ir Japoniją, o antrajame etape nukovė Graikiją ir Braziliją.
Visgi ketvirtfinalyje JAV iškrito, 89:79 pralaimėjusi Prancūzijai. Po to ekipa taip pat pralaimėjo Serbijai kovoje dėl 5-8 vietų ir liko septintoje vietoje. Po tokio ne itin įspūdingo pasirodymo amerikiečiai šiemet yra pasiryžę įrodyti, ką gali.
Tiesa, nei vienas iš rinktinės dvyliktuko narių anksčiau nėra žaidęs tokio lygio turnyruose, tačiau tikimasi, kad NBA žaidėjų meistriškumas puikiai atsiskleis pasaulio taurės aikštelėje, nepaisant to, kad vyriausi aikštėje – Bobby Portisas ir Joshas Hartas – yra vos 28 metų.
JAV rinktinei vadovauja Steve'as Kerras, laimėjęs keturis NBA titulus kaip vyriausiasis treneris, o kitų rinktinių varžovai tiesiog neprilygsta tokiam strategui. Tai tik dar vienas veiksnys, galintis padėti JAV rinktinei siekti medalių.
JAV rinktinei galbūt ir trūksta anksčiau vis žaidusių garsių vardų, bet talento tikrai netrūksta. Athony Edwardsas, Brandonas Ingramas ir kt. NBA veidai, kuriuos sustabdyti bet kuriam varžovui bus sunku.
C grupėje amerikiečiams didžiausią konkurenciją gali sukelti Graikijos rinktinė, tačiau ir ši komanda neturėtų sutrukdyti S. Kerro auklėtiniams lengvai peržengti grupių etapo laiptelį ir be didelio vargo nužingsniuoti toliau.
Jordanija
FIBA reitingas: 33
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: 28 vieta
Treneris: Wesamas Al-Sousas
Lyderiai: Ahmetas Al Dwairi, Freddy Ibrahimas
Jordanija dalyvaus trečiajame pasaulio čempionate ir antrajame iš eilės. 2010 m. Jordanijos rinktinė užėmė 23 vietą ir pasiekė geriausią šalies istorijoje rezultatą. Tiesa, praeitame čempionate jie atsidūrė penkiomis vietomis žemiau.
Komandos lyderis A. Al Dwairi yra ir labiausiai patyręs ekipos žaidėjas, tačiau tokių jo pastangų nepakanka geriems Jordanijos pasirodymams. Jau kontrolinėse rungtynėse Jordanija tris kartus pralaimėjo lietuviams nors A. Al Dwairi ir F. Ibrahimas pelnydavo apie 20 taškų komandai.
Neaišku, ar A. Al Dwairi patirties užteks tam, kad Jordanija galėtų pakonkuruoti šiame turnyre. Krepšininkas turėtų tapti vienu lyderių pagal pelnomus čempionate, jei rinktinė nori pasiekti aukštesnę vietą.
Daugiausiai iš „Orthodox“ komandos žaidėjų suformuota rinktinė didelių užmojų šioje pasaulio taurėje neturi. Neblogas pasiekimas jiems būtų ir bent viena pergalėje, o ypač turint omenyje tai, kad C grupėje taip pat varžosi JAV ir Graikijos rinktinės.
Nepaisant to, Jordanijos rinktinės nariams, o ypač – jaunesniems, tai bus puiki proga pasigalynėti su garsiausiais krepšinio pasaulio vardais ir įrodyti savo talentą.
Graikija
FIBA reitingas: 9
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: 11 vieta
Treneris: Dimitrios Itoudis
Lyderiai: Kostas Papanikolaou, Thomasas Walkupas, Giannoulis Larentzakis
Į turnyrą neatvyks dvi patyrusios Graikijos žvaigždės – Kostas Sloukas ir Nickas Calathesas. Tyleris Dorsey taip pat neprisijungė prie rinktinės dėl šeimyninių priežasčių, o didžiausia Graikijos krepšinio žvaigždė Giannis Antetokounmpo negali dalyvauti turnyre dėl traumos.
Dėl šių netekčių rinktinės pajėgumai tikrai apmažėjo, tačiau jie vis dar drąsiai gali pasipriešinti savo grupės varžovams. Nors Graikijai reikės šiek tiek pakoreguoti savo krepšinį, tačiau, laimei, jie turi vieną geriausių krepšinio smegenų, galinčių sukurti kažką stebuklingo – vyriausiąjį trenerį D. Itoudį.
Laimėjimas graikams yra buvusio žalgiriečio Thomaso Walkupo prisijungimas prie rinktinės. Jam šiemet buvo suteikta šalies pilietybė. Jau kontroliniuose mačuose jis buvo vienas svarbiausių graikų ginklų, tad nėra abejonių, jog ir čempionate T. Walkupas bus labai svarbi rinktinės žaidimo dalis.
Graikija laimėjo 2005 m. Europos čempionatą Belgrade, po to iškovojo sidabro medalį 2006 m. pasaulio čempionate Japonijoje, o 2009 m. Europos čempionate Lenkijoje užlipo ant trečiojo pakylos laiptelio. Didžiuosiuose renginiuose jie vis patenka į atrankos etapus, tačiau prieš 14 metų iškovota bronza yra paskutinis jų medalis.
Ar be Giannio graikams gali pavykti nutraukti šią sausrą, išlieka klausimas, tačiau labiausiai patyręs ekipos narys K. Papanikolaou gali tapti rinktinės lyderiu ir vesti savo komandą ne tik grupių etape, bet ir už jo ribų.
Devintą kartą planetos pirmenybėse dalyvausianti Graikija yra pasiryžusi pasiekti ketvirtfinalius ir pagerinti praeitame pasaulio čempionate pasiektą rezultatą.
Įdomiausia tai, kad su graikais, jei nebus netikėtumų, galbūt lemiamą mačą dėl bilieto į ketvirtfinalį žais lietuviai. Šios komandos turėtų susitikti antrame turnyro etape.
Naujoji Zelandija
FIBA reitingas: 26
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: 19 vieta
Treneris: Pero Cameronas
Lyderiai: Isaacas Potu, Finnas Delany
Naujosios Zelandijos NBA žaidėjas Stevenas Adamsas šiemet nepadės komandai. Taip pat į rinktinę nebuvo pakviesti Robertas Loe ir Tomas Vodanovičius, vieni iš labiausiai patyrusių rinktinės vardų. Naujosios Zelandijos rinktinėje taip pat vietos neatsirado ir Ethanui Rusbatchui, Corey Websteriui ir Tai Websteriui.
Kol kas Naujajai Zelandijai kelias link pasaulio čempionato kelias yra duobėtas. Draugiškose rungtynėse jie iškovojo tik vieną pergalę prieš Japoniją. Visgi kova prieš Jordaniją jiems turėtų būti įveikiama, todėl paskutinės vietos grupėje Naujoji Zelandija užimti neturėtų.
Nors jų stiprybė yra taškų rinkimas, gynyba gali pakišti koją akistatose su akivaizdžiai stipresnėmis JAV ir Graikijos rinktinėmis, o galbūt net ir pačia Jordanija.
Šioks toks nuvertinimas Naujosios Zelandijos komandai gali būti tik dar viena paspirtis, o ypač žinant, kad šios šalies krepšininkai tikrai sugeba konkuruoti. Štai 2002 m. ši komanda žaidė ir FIBA pasaulio krepšinio čempionato pusfinalyje, o galiausiai užėmė 4-ąją vietą.
D grupė
Egiptas
FIBA reitingas: 55
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: nedalyvavo
Treneris: Roy Rana
Lyderiai: Assemas Marei, Patrickas Gardneris, Anasas Mahmoudas
Egipto karjera pasaulio čempionatuose apsiriboja vieninteliu pasirodymu 2014 m. Dėl šios priežasties egiptiečiams patekimas tarp 32 stipriausių planetos komandų jau yra neblogas pasiekimas.
Viltis parodyti kažką daugiau šiai komandai didina patyręs komandos strategas R. Rana. Tai žmogus, kuris subūrė Kanados jaunimo rinktinę ir atnešė jiems pirmąjį U19 pasaulio čempionato auksą – Egipte, savo dabartinėje gimtinėje. Dabar jis gauna progą padaryti kažką įspūdingo ir su egiptiečių krepšininkais.
Lyderiaujantis egiptiečių gretose yra „Šiaulių“ komandoje žaidęs A. Marei, o Abdelis Naderas, kuris pastaruosius du sezonus praleido Fynikso „Suns“ komandoje, atsisakė kvietimo į rinktinę.
Grupių burtai Egiptui neatrodo labai daug žadantys mat jų laukia trys fiziškai pajėgios komandos – Lietuva, Juodkalnija ir Meksika, o jei pateks į antrąjį etapą, jiems teks susidurti su dviem iš JAV, Graikijos, Jordanijos ir Naujosios Zelandijos.
Norint būti geriausiu, reikia nugalėti geriausius, tačiau baiminamasi, kad Egiptas gali neišlaikyti šio išbandymo.
Meksika
FIBA reitingas: 31
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: nedalyvavo
Treneris: Omaras Quintero
Lyderiai: Pako Cruzas, Joshas Ibarra, Orlando Mendezas, Jorge Guttierezas
Vienintelį kartą 2014 m. planetos pirmenybėse dalyvavusi Meksika be didelio vargo pasiekė aštuntfinalį ir, be abejonės, sieks šį rezultatą pakartoti ir šiemet.
Meksikiečių vizitinė kortelė yra greitas gynybinis žaidimas ir sproginėjantis krepšininkų pasirodymas visame aikštės perimetre. Toks krepšinis per pastaruosius dvejus metus padovanojo Meksikai porą pergalių ir prieš JAV komandą.
Tiesa, viena didžiausių Meksikos krepšinio žvaigždžių NBA žaidžiantis Juanas Toscano atsisakė kvietimo į rinktinę. Jaime Jaquezas, kuris šiemet buvo pašauktas į rinktinę, taip pat neprisijungė prie komandos.
Į rinktinę nepateko ir Europoje žaidžiantis Alexas Perezas, Gustavas Ayonas ir Irwinas Avalosas, vienas iš labiausiai patyrusių rinktinės vardų.
D grupėje jie nėra laikomi favoritais, o priekyje jų yra statomos Juodkalnijos ir Lietuvos rinktinės, tačiau meksikiečių aistros žaidimui nenumalšins niekas. Į kiekvienas rungtynes Meksikos ekipa eina su didžiausiu pasiryžimu, o pelnomus taškus švenčia kaip didžiulį laimėjimą. Būtent toks charakteris rinktinei gali padėti Filipinuose įrodyti savo vertę.
Juodkalnija
FIBA reitingas: 18
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: 25 vieta
Treneris: Bosko Radovičius
Lyderiai: Nikola Vucevičius, Bojanas Dubljevičius, Vladimiras Mihailovičius, Kendrickas Perry
Praeitame čempionate Juodkalnija stipriai strigo, kai grupių etape 0-3 pralaimėjo Brazilijai, Graikijai ir Naujajai Zelandijai, o galiausiai iškovojo tik vieną pergalę prieš Japoniją ir užėmė 25-ą vietą.
Vilčių šiai komandai gali suteikti nebent jų pasirodymas „Eurobasket 2022“. Tąkart komanda susižėrė tris patogias pergales prieš Belgiją, Bulgariją ir grupės šeimininkę Gruziją, o aštuntfinalio rungtynėse Vokietijoje jie visas 40 minučių spaudė šeimininkus ir pralaimėjo tik šešiais taškais.
Būsimi mūsiškių varžovai turi labai aiškiai išreikštus lyderius ir vieną siautulį gynėjų linijoje – K. Perry. Šis 183 cm. mažylis gali visiems pridaryti daug bėdų, tai žaidėjas, kuris nebijo imtis iniciatyvos, pats užbaigti atakas.
Žinoma, daugiausiai viskas priklausys ir nuo bokštų N. Vucevičiaus bei B. Dubljevičiaus žaidimo. Rinktinė viena tų pavojingų varžovų, kurių negalima nuvertinti.
Paminėtas trio yra komandos lyderiai, ties kuriais reikia labiausiai dirbti gynyboje, bet nustebinti gali ir pagalbiniai žaidėjai.
Juodklanija turėtų būti kitame etape, o ten veikiausiai jų čempionatas ir baigsis.
Lietuva
FIBA reitingas: 8
2019 m. pasaulio krepšinio čempionatas: 9 vieta
Treneris: Kazys Maksvytis
Lyderiai: Jonas Valančiūnas, Rokas Jokubaitis, Mindaugas Kuzminskas, Donatas Motiejūnas
Mažiau talento, tačiau daugiau disciplinos ir noro. Taip yra apibūdinamas šiame čempionate kovosiantis Lietuvos dvyliktukas. Nepaisant daugybės ištartų „ne“ rinktinei, lietuviai yra pasiryžę įrodyti, kad Lietuva vis dar yra krepšinio šalis.
Galima teigti, kad vadinamasis „mažiau“ talento Lietuvos rinktinėje vis tiek yra daugiau nei dauguma šalių turi savo sąrašuose.
Nors daug kas svarsto, kad be savo didžiausios žvaigždės Domanto Sabonio Lietuvai bus sunku užpildyti tuštumą po krepšiu, tačiau tai – klaidinga nuomonė. Kapitonas J. Valančiūnas ir patirties nestokojantis Donatas Motiejūnas suteikia Lietuvai daugybę variantų šioje srityje.
Į istorinį 2010 m. pasaulio čempionatą lietuviai žengė su „nukraujavusia“ rinktine ir po prasto pasirodymo Europos čempionate, kur užėmė 11 vietą. Visgi sutrypusi visas neigiamas prognozes Lietuvos rinktinė pasidabino bronzos medaliais, o vienintelė juos įveikusi komanda buvo JAV.
Šįkart kartojasi panašus scenarijus. Rinktinėje vėl nėra nemažai Lietuvos krepšinio žvaigždžių, o „EuroBasket 2022“ lietuviai užėmė 15 vietą, tad galbūt komanda ir vėl pasiryžusi pasauliui įrodyti, ką gali ir kopti link medalių?
Lietuva yra laikoma D grupės favorite, o įveiktos Juodkalnijos, Meksikos ir Egipto rinktinės gali tapti gera paspirtimi keliauti link ketvirtfinalio ar net toliau.
Bet kokiu atveju gana akivaizdu, kad viską gali lemti vienas mačas antrajame etape, kur, jeigu nebus netikėtumų, teks susitikti su JAV ir Graikija. Dvi nesėkmės prieš šiuos varžovus veikiausiai užtvertų kelią į ketvirtfinalį.
Visas rugpjūčio 25–rugsėjo 10 d. vyksiančios Pasaulio taurės rungtynes galėsite stebėti „Go3“ kanalu, o visas Lietuvos rinktinės rungtynes tiesiogiai transliuos TV3 televizija ir naujienų portalas tv3.lt.
Visas Pasaulio taurės naujienas sekite čia.