Dar prieš prasidedant sezonui lygos vadovai spaudos konferencijoje dėliojo būsimo sezono gaires ir galimus scenarijus. LKL direktorius Romualdas Brazauskas tuo metu kalbėjo apie A,B,C ir D planus, kurie bus taikomi atsižvelgiant į esamą situaciją.
„Planas A yra žaidimas įprastai. Planas B – be žiūrovų, C – žaisti alternatyviose arenose, jeigu padidėjęs sergamumas tam tikrame mieste ar miestuose. D – visos komandos susirenka viename mieste ir rungtyniauja ten“, – tuomet sakė R. Brazauskas.
LKL prezidentas Remigijus Milašius tada komentuodamas būsimas sezono gaires tikino, kad situacija gali keistis žaibiškai, tad reikės greitos reakcijos. Ir jis buvo teisus.
Pastaruoju metu koronaviruso židiniai suliepsnojo Utenos „Juventus“, Panevėžio „Lietkabelio“ klubuose, apie kelis teigiamus atvejus skelbė ir Klaipėdos „Neptūnas“. Venas krepšininkas, tai yra Rokas Jokubaitis, serga ir Kauno „Žalgirio“ gretose.
Klubai dažnai testuojami. Prieš sezoną LKL nuostatuose buvo rašoma, kad esant koronaviruso atvejui komandoje ji visa turi izoliuotis. Vis dėlto ši gana griežta nuostata prasidėjus sezonui buvo pakeista. Dabar klubas gali žaisti LKL mačą jeigu turi bent 8 galinčius rungtyniauti krepšininkus.
Apie pasikeitusias nuostatas, tvarkaraštį ir galimus scenarijus tv3.lt kalbėjosi su LKL lygos prezidentu R. Milašiumi.
Plačiau – interviu.
– Sezonas prasidėjo kiek ramiau, bet pastaruoju metu LKL klubuose jau matome vis daugiau koronaviuso atvejų. Kaip sekasi lygai tvarkytis su situacija, kuri jau kiek sudėtingesnė. Su kokiais sunkumais susiduriama?
– Sakykime taip, kad sezono pradžioje turėjome nusimatę visus planus, atsižvelgiant į aplinkybes. Tai kol kas viskas klostosi pagal juos. Visai neseniai turėjome virtualų susirinkimą su klubais, kuriame aptarėme tam tikrus klausimus. Buvo pokalbis dėl tvarkaraščio. Tai su lygos varžybų direktore ir kitais, visos pusės sutarė, kad į tvarkaraščius galima žiūrėti lanksčiau. Tai šioje vietoje pavyko gana greitai susitarti.
Kaip žinote, pirma buvo žiūrovai tribūnuose, tada jų mažiau, o dabar nebus išvis. Kas liečia klubus, tai, aišku, jie kažkiek finansiškai nukentės. Bet jie tikrai buvo nusimatę savo biudžetuose kas būtų, jei taip nutiktų. Tai teks gal kažkam ir daugiau pakoreguoti tas finansines eilutes biudžete. Kas liečia televizijos transliacijas, tai mūsų rėmėjai ar visi tie dalykai iš marketingo pusės, tikrai vyksta gerai ir čempionatas nuo to nenukentės. Pirmenybės tikrai vyks, tik galbūt su tam tikrais pakeitimais, jei bus židinių.
– Kaip ir minėjote, klubai finansiškai tikrai nukentės, kai nuo savaitgalio žiūrovai nebus įleidžiami į rungtynes.
– Deja, bet tai neišvengiama. Kai kas jau galbūt yra pardavę bilietus į artimiausias rungtynes, iš to klubai turi pajamas, tai tas nuostolis bus. Bet ir patys klubai moka skaičiuoti, dirba protingi žmonės tai jie tikrai yra nusimatę dalykus, kuriuos turi daryti tam tikrais atvejais. Jie žino, kad šita liga nedings taip lengvai.
– O kaip pačiai LKL lygai, kalbant apie finansus. Dabartinėje situacijoje galbūt reikia papildomų išlaidų? Kurių galbūt neplanavote turėti kiek anksčiau.
– Papildomų kažkokių išlaidų tikrai neatsirado. Mes savo visus įsipareigojimus tikrai vykdysime. Tik šioje situacijoje gali atsirasti klausimas dėl verslo, kadangi kas užsidarys galbūt, kas laikinai stabdys veiklą. Tai čia daugiau šneku iš marketingo pusės, gal kažkokių korekcijų eigoje lyga ir turės daryti. Kalbėsimės su partneriais, bet kol kas tai tikrai viskas tvarkoje.
– Anksčiau minėjote, kad ir pati lyga stengsis kiek įmanydama daugiau padėti klubams. Kaip ta komunikacija su jais vyksta, iš jų išgirstate konkretesnių prašymų?
– Varžybų direktorė Rasa Liuimienė gal kiek daugiau su jais bendrauja, bet tenka ir man. Tai tikrai bendraujame pastoviai, jei kyla klausimų. Tikrai esame pasiruošę padėti visiems klubams. Kaip jau buvo skelbta, pakoregavome taisykles ir dabar mačas įvyks jei yra 8 galintys žaisti krepšininkai. Tai yra pagalba komandoms. Buvo iš pradžių siūloma 7 žaidėjai, bet visi nutarėme, kad tas skaičius turi būti 8 krepšininkai. Na, o jei vyks kažkokie didesni pokyčiai, tikrai esame pasiruošę kalbėtis.
– Kalbant apie tuos būtinus dalykus. Tai yra testavimai, dezinfekavimo priemonės, arenų valymas ir tt., Šioje srityje lyga ir žadėjo pagalbą klubams.
– Taip, turime rėmėją visiems šiems dalykams, kad klubams būtų mažesnė našta. Tai kalbant ir apie dezinfekavimo skystį, ir apie treniruočių vietų ar patalpų valymą. Tai klubams šioje situacijoje padedame.
– Esant židiniams LKL klubuose buvo pakoreguoti tvarkaraščiai. Kaip kol kas su tuo sekasi tvarkytis ar atsiranda šiek tiek painiavos?
– Ne, tikrai viskas gerai. Kalbėjomės su komandomis ir jos tikrai į situaciją žiūri lanksčiai. Čempionatas turi vykti, mes nekalbame apie jo nutraukimą ar perkėlimą. Sakome aiškiai, kad jis turi baigtis birželio pradžioje, nes paskui jau prasidės olimpinis ciklas.
– Ar yra scenarijus, kuriam įvykus, galbūt bendrai situacijai Lietuvoje labai pablogėjus, LKL sezonas būtų bent stabdomas ar išvis nutraukiamas?
– Ne. Tikrai praeiti metai jau buvo tokie, kad kovą nutraukėme čempionatą, bet tada tvyrojo panika. Niekas nežinojo, kas per liga, ką daryti, kaip elgtis, ko nedaryti. Tada nutraukėme pirmenybes, paskui tą ir kiti padarė. Šiuo metu sveikatos apsaugos sistema ar vyriausybė elgiasi kitaip, pagal kitus scenarijus, tai ta įtaka mums kiek kitokie gaunasi. Sakyčiau, kad tiesiog išmokome elgtis, kaip reikia dirbti šiomis aplinkybėmis, todėl čempionatas vyks.
– Eurolyga taip pat svarsto galimus sezono scenarijus. Pasirodė kalbų, kad gali būti svarstoma idėja, kai 4 mėnesius vyksta nacionaliniai čempionatai, po to 4 mėnesius Eurolyga. Pati lyga paneigė šias kalbas, bet tų kalbų apie galimus scenarijus turbūt ir ateityje bus. Kokia jūsų nuomonė apie tai?
– Tai jie ruošiasi kalbėtis su varžybų direktoriais, bet ten diskusijos daugiau dėl tvarkaraščio lankstumo, prašymų kažką nutraukti nėra. Tos kalbos daugiau apie grafikus, kad būtų lengviau suderinti, kada žaisti nukeltas rungtynes. Jie supranta puikiai, kad perkelti čempionatų taip nėra neįmanoma. Jie turi savo dienas, čempionatai savo. Šiaip paskutiniu metu mažai bendravome. Aš užanty akmens nelaikau, bet to kontakto mažoka, ankščiau tikrai jo buvo daugiau, vykdavo ir pasitarimai Barselonoje. Čia gal ir nieko nereiškia, bet tiesiog kiekvienas laikosi savo.
Nacionaliniai čempionato irgi turi didelius įsipareigojimus ir negali taip lengvai visko keisti. Kas liečia „Lietkabelį“ ar „Žalgirį“, kurie žaidžia Europoje, tai mes tikrai galime koreguoti jų tvarkaraščius, nėra problemos susitarti. Vilniečiai žaidžia šiek kitoje sistemoje, bet ir tame turnyre jau buvo pakeistas formatas. Mums dar bėdų nekyla, bet, pavyzdžiui, ispanai turi daug klubų Eurolygoje ir Europos taurėje, tai jiems keisti kažką radikaliau išvis būtų sunku.
– Minėjote, kad nuostatai buvo pakeisti dėl minimalaus žaidėjų reikalavimo. Jei jų yra 8, komanda žaidžia rungtynes. Be šios nuostatos, kokios dar buvo įvestos ryškesnės korekcijos reglamente?
– Patį tvarkaraštį sutvarkėme. Jei atsiranda susirgimų, tai mačus galima ir savaitės viduryje žaisti, ir su mažesne dienų pertrauka. Daugiau savaitgalių juk neatsiranda, tad ieškome laikų darbo dienomis. O didžiausias pokytis ir yra šis bei jūsų minėtas 8 žaidėjų minimumas.
– Kalbant apie bendradarbiavimą su sveikatos specialistais. Ar vyksta diskusijos su jais ar su sveikatos apsaugos ministerijos atstovais?
– Jau minėjau, kad sezono pradžioje tikrai turėjome ne vieną susitikimą. Aptarėme klausimus, kaip reikėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Tuos dalykus, kurie lietė mus, mes tikrai gana gerai išsprendėme. Kol kas viskas vyksta sklandžia. Laikomės vyriausybės nutarimų, nes tiesiog negalime kažko labai smarkiai pakeisti, turime elgtis pagal taisykles. Bet, aišku, jei iškils klausimų ar pan., tai turime kontaktus su sveikatos specialistais ir jei ką kalbėsimės.
– Kalbant apie kiek kitus reikalus. „Ryto“ komandos sirgalių grupė „B tribūna“ po ilgos pertraukos palaikė vilniečius mače su „Žalgiriu“. Prieš tai jie piktinosi baudomis, kurios jiems buvo skirtos dėl arenoje vartojamų keiksmažodžių, paskui jie atsisakė eiti į mačus. Kokia yra lygos pozicija? Ar vėl bus taikomos piniginės baudos? Kadangi paskutiniajame šių komandų susitikime buvo galima girdėti iš „B tribūnos“ sklindančias įžeidžiančias skanduotes.
– Dialogas su jais vyksta. Buvo ir šiemet, ir anksčiau tų susitikimų. Krepšinyje turi būti fanai, sirgaliai, viskas čia gerai. Bet yra ir taisyklės, kurių reikia laikytis. Jei pastebėjote, tai neliko tų visų fakelų. Kadangi buvo kalba su jais ir su priešgaisrinio departamento atstovais, policija. Kas liečia skanduotes, mes suprantame, kad salėje yra vaikai ir tt. Jos privalo būti neįžeidžiančios.
Bet, pavyzdžiui, žiūrint paskutinį mačą, jei lygintume, kas buvo prieš keletą metų, tai tų skanduočių tikrai mažiau. Kalbu daugiau apie vilniečius, ne žalgiriečius, nes ten mačas klostėsi taip, kad vieni labiau šypsojosi, kiti liūdėjo. Bet, deja, aišku buvo keletas skanduočių, kurių gal neminėsiu. Kalbant apskritai, tai tikrai niekas nevyksta per dieną. Uždrausti, bausti yra paprasčiausia. Manau, kad pokytis šioje situacijoje tikrai yra.
– Prieš keletą mėnesių pristatydamas naująjį LKL sezoną, spaudos konferencijos metu, žiniasklaidos atstovai paklausė jūsų apie čempionato pabaigą. Tada sakėte, kad jis tikrai baigsis pagal numatytą planą. Ar dabar stebint situaciją išliekate toks pat optimistas?
– Noriu pasakyti aiškiai, kad čempionatas bus baigtas tada, kada ir numatyta jį baigti. Tai yra birželio pradžioje vėliausiai. Turime neužtęsti jo, o laiku užbaigti. O ir šiaip iki to laiko gali daug kas pasikeisti, galbūt atsiras vakcina. Čempionato užbaigimo klausimas vienaip ar kitaip bus išspręstas, kadangi, manau, ir šiaip visi išmokome su šia situacija susigyventi.
Praėjusiais metais buvo tam tikras šokas, niekas nežinojo, kaip elgtis, kas bus. O dabar viską susidėliojome, jei reikės bus pakoreguotos taisyklės, gal bus griežtesnės, jei reiks gal bus atvirkščiai. Nepaisant visko čempionatas prasidėjo laiku ir baigsis laiku. Vykdysime visus savo įsipareigojimus.