Lietuvos teniso sąjunga (LTS) sausio 13 dieną pristatys pasaulio praktikoje įprastą, o mūsų šalyje naują projektą – teniso mėgėjų licencijas. Vaikai mūsų šalyje tokias licencijas jau turi, o mėgėjai iki šiol buvo kiekvienas sau viršininkas. Suteikus licencijų, viskas bus labiau susisteminta, o reitinginiai turnyrai turės vykti pagal vienodas taisykles.
„Tokio dalyko mums labai reikia, tai padės ne tik lengviau koordinuoti visus žaidėjus, bet ir juos administruoti. Kadangi mūsų vaikai licencijas jau turi ir už jas moka metinį mokestį, tai nemanau, kad mėgėjai to neturėtų daryti“, – naują projektą entuziastingai pristatė LTS prezidentas Ramūnas Grušas.
Už licencijas surinktas simbolines lėšas LTS įsipareigoja profesionaliau organizuoti reitinginius turnyrus. Viena pagrindinių idėjų – kelti teisėjavimo lygį. Tokiuose turnyruose privalės teisėjauti nacionalinę kategoriją turintys teisėjai.
„Visi dabar turės laikytis Teniso sąjungos taisyklių, o turnyrai bus griežčiau prižiūrimi. Planuojame, kad varžyboms teisėjauti privalės nacionalinės kategorijos teisėjas, prižiūrintis ir tvarką. Ką turime dabar? Vyksta reitinginiai turnyrai, o tvarkos nėra. Nėra dėl to, kad viskas buvo nemokama, nors kažkas ir reitingus skaičiuodavo, ir kitus darbus darė“, – licencijų nauda neabejojo LTS Vykdomojo komiteto narys Arūnas Valickas.
Kitaip nei kitų sporto šakų, teniso mėgėjo statusas atitinka teniso senjoro statusą. Pasaulyje įprasta, kad teniso mėgėjais tampa ne jaunesni nei 35 metų tenisininkai, pabaigę profesionalaus sportininko karjerą.
„Mėgėjo statusas suteikiamas vyresniems. Tačiau mes taip pat galvojame, ką daryti su jaunesniais teniso mėgėjais. Yra svarstymų įvesti dar vieną amžiaus cenzą. Jis būtų taikomas tik Lietuvoje“, – apie norą padėti jaunimui pasakojo A. Valickas.
Dar viena išeitis jaunajai tenisininkų kartai – naujai steigiama Nacionalinė teniso klubų lyga, kuri bus sudaryta Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos klubinių čempionatų pavyzdžiu. Šiuo metu LTS jungia 34 klubus. Jie lygai galės pristatyti savo komandas. Jose bus leidžiama registruoti ir legionierius.
„Labiausiai lyga bus naudinga jaunimui. Jaunuoliai sporto mokyklas baigia sulaukę 18 metų ir nepatenka nei į vieną, nei į kitą grupę. Tarptautinėje praktikoje tokia sistema tikrai pasitvirtina, nes mėgėjai žaisdami klubuose randa savo vietą. Kovo mėnesį norėtumėm startuoti“, – tikslus vardijo R. Grušas.
Kaip viena kandidačių tapti lygos vadove įvardijama geriausio Lietuvos tenisininko Ričardo Berankio sesuo. Pernai sausį mama tapusiai Linai Berankytei klubų lyga – dar vienas iššūkis.
– Toks jausmas, kad mamos, teisėjos, administratorės darbų dar negana. Kam tau nauja darbų našta?
– Planuojamas gražus projektas, sujungsiantis visus klubus, registruotus Lietuvos teniso sąjungoje. Tai labai smagus renginys, kur žmonės galės žaisti tenisą, bendrauti, draugauti. Man smagu matyti tokius dalykus, kai, tarkim, klube žaidžia suaugęs žmogus, o vėliau jo vietą užima vaikai. Tai – masinis, bendras visiems patinkantis dalykas. Todėl ir aš čia.
– Gali įvardyti tikslų savo vaidmenį lygoje?
– Sunku tiksliai pasakyti, nes projektas dar nepristatytas, yra tik kuriamas. 2009 metais su mėgėjais sukūrėme tokią teniso lygą, į kurią susirinko šešios komandos. Jos rungtyniavo tarpusavyje. Užpernai buvo tas pat, o šiemet jau vien moterų susirinko aštuonios komandos iš skirtingų Lietuvos miestų.
Tame projekte buvau vyriausioji teisėja, viena organizatorių ir valdžiau visą rungtynių srautą – kontroliavau, padėjau jiems organizuotis. Trumpai tariant, administracinio, organizacinio ir teisėjavimo darbo rinkinys.
–Ar ši lyga bus kuo nors išskirtinė?
– Aišku, kad žmonėms, nors šiek tiek susijusiems su tenisu, tai turėtų būti įdomu. Yra labai daug sportuojančių, bet niekam nepriklausančių mėgėjų. Jie – pavieniai žaidėjai, šiaip žaidžiantys su treneriu ar draugais, o iš tikrųjų galėtų įstoti į bet kurį teniso klubą, jam priklausyti ir automatiškai patekti į kokią nors komandą bei atstovauti savo klubui. Žmogus gali klausti, o kam man ten stoti, jei aš nieko nepažįstu? Tačiau būtent dėl to ir verta įstoti, kad susipažintų su naujais žmonėmis, atsirastų daugiau naujų žaidimo partnerių.
Kitas dalykas – juk maloniau rungtyniauti ne kokiame nors pavieniame turnyre, o rimtame komandiniame. Labiau komandinius žaidimus mėgstančius žmones mūsų projektas neabejotinai sudomins. Visai teniso klubų lygai nuo to bus tik geriau. Dabar trejus metus, kai žmonės žaidė neoficialioje lygoje, jie automatiškai įstojo į kokį nors teniso klubą, kad galėtų toliau dalyvauti tokiame turnyre.
– Papasakok, kaip viską suspėji: ir mama būti, ir dar 100 darbų tuo pačiu metu nudirbti?
– Močiutė labai padeda, todėl ir spėju. Kita vertus, man pačiai nepaprastai įdomu. Mėgstu tokius organizacinius projektus. Taip ir būnam – tai namie, tai aikštyne, tai varžybose. Taip ir sukamės.