Vis daugiau jaunųjų mūsų šalies krepšinio perlų ateitį nusprendžia kurti ne kur kitur, o Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Jų bendraamžiai Lietuvoje tuo metu jau uždirba tūkstančius profesionaliuose klubuose, šie patys investuoja į savo ateitį. Tačiau JAV žaidžiantys Gabrielius Maldūnas ir Rokas Gustys neabejoja, kad priėmė teisingą sprendimą išvykę siekti ne tik pergalių, bet ir išsilavinimo. O krepšinio aikštelėje juos stebi milijonai.
„Kai dar mokiausi ir sportavau Lietuvoje, neturėjau minčių išvykti rungtyniauti už Atlanto“, – kiek netikėtai tarsteli vienas talentingiausių krepšininkų G. Maldūnas – Tiesiog mokiausi bei žaidžiau krepšinį su bendraamžiais gimtajame Panevėžyje, o karjerą tęsti ketinau Lietuvoje. Buvo minčių, baigus devynias klases, išvažiuoti į kitą miestą, turintį stipresnių krepšinio mokyklų, bet apie užsienį visai negalvojau.“
Lietuvai šią vasarą pasaulio bronzą padovanojęs 19-metis kaunietis R. Gustys prisipažįsta, kad išvykti rungtyniauti už Atlanto visada buvo jo svajonė, tačiau dar labiau vaikinas troško žaisti savo šalies rinktinėje.
Netikėtas pasiūlymas
Roko, tuo metu dar „saboniuko“, svajonė apsivilkti Lietuvos jaunių rinktinės marškinėlius išsipildė prieš kelerius metus. Kad tai apvers aukštyn kojomis gyvenimą, vaikinas nė nenumanė.
„Sulaukiau rinktinės trenerių Dariaus Dikčiaus ir Arūno Visocko kvietimo su jaunių rinktine vykti į turnė po Kiniją. Tai buvo neįkainojama patirtis, nes dalyvavome 4 komandų turnyre skirtinguose Kinijos miestuose. Tarp jų buvo ir dabar mano esama komanda „OAK Hill Academy“. Su šiuo klubu žaidėme trejas rungtynes, jų treneris susižavėjo mano žaidimu.
Praėjus keliems mėnesiams sulaukiau stratego laiško su siūlymu prisidėti prie jo akademijos“, – portalui balsas.lt pasakoja R. Gustys.
Vaikinas nedvejodamas sutiko, nes galimybė žaisti į Šlovės muziejų įtraukto trenerio komandoje pasitaiko ne kiekvienam.
G. Maldūno gyvenimas pasikeitė 2008-ųjų vasarą, kai būdamas 15-metis su keliais draugais nuvažiavo į Klaipėdoje vykusią krepšinio stovyklą. Joje lankėsi ir treneriu bei agentu dirbantis Steponas Kairys. Pastebėjęs aukšto vaikino potencialą, šis nieko nelaukęs pasiūlė jam vykti treniruotis ir žaisti JAV.
„Apie Amerikos krepšinio sistemą tuo metu žinojau labai nedaug, todėl treneris S. Kairys man ir visai šeimai turėjo viską nuosekliai išaiškinti. Išvykęs mokiausi Holderneso mokykloje, Naujajame Hampšyre. Lietuvoje baigiau devynias klases, tad Amerikoje pradėjau nuo dešimtos.“ Šiuo metu 20-metis mokosi ir treniruojuosi Dartmoutho koledže.
Tėvai palaikė
Kaip reaguoja tėvai, kai 15-metis sūnus persikelia gyventi už tūkstančių kilometrų? „Labiau jie turėjo mane įkalbinėti nei aš juos“, – su šypsena pasakoja G. Maldūnas – S. Kairys jiems labai gerai išaiškino, kaip viskas ten vyksta, ir gimdytojai suprato, kad už Atlanto galimybės tobulėti ir subręsti yra kiek geresnės sąlygos nei Lietuvoje. Šiam sprendimui labai daug įtakos turėjo vyresnis brolis, jis man pavydi, kad turėjau šansą mokytis Amerikoje, o jam tokia galimybė nepasitaikė.“
„Tėvai visada palaikė ir teigiamai vertino mano pasirinkimą. Be abejo, gana ilgai užtruko, kol jiems išaiškinau, kad toje mokykloje vykdoma geriausia krepšinio programa“, – apie begalinę šeimos paramą, kai nusprendė išvykti į JAV, pasakoja R. Gustys.
„Oak Hill Academy“, kurioje šiuo metu rungtyniauja kaunietis, baigė tokios NBA žvaigždės kaip Niujorko „Knicks“ lyderis Carmelo Anthony, Rajonas Rondo, Joshas Smithas bei Kauno „Žalgiryje“ rungtyniavęs Denverio „Nuggets“ žaidimo dirigentas Ty Lawsonas.
Svajonė – „Žalgiris“
Kiekvieno kauniečio krepšininko svajonė, be abejonės, yra žaisti geriausioje Lietuvos komandoje – Kauno „Žalgiryje“. R. Gusčio atstovaujamos Lietuvos rinktinės draugui Tomui Dimšai tai išėjo padaryti jau šiais metais.
„Kol kas negalvoju grįžti į Lietuvą, tačiau negali žinoti, kaip bus ateityje. Mano, kaip ir kiekvieno mūsų šalies krepšininko, svajonė – žaisti „Žalgiryje“, – prisipažįsta nuo mažens už gimtojo miesto komandą sergantis R. Gustys.
Aukštaūgis neslepia, kad šiuo metu didžiausios viltys siejamos su dabartine komanda – iškovoti išsvajotuosius čempionų žiedus. „Noriu išsirinkti universitetą, kuriame jausčiausi puikiai ateinančius kelerius metus. Vasarą tikiuosi, kad mūsų jaunimo rinktinė papildys savo medalių kolekciją – auksu. Bet didžiausia svajonė – žaisti Lietuvos nacionalinėje vyrų rinktinėje.“
G. Maldūnas neabejoja, kad į Lietuvą grįš, o kad būtų lengviau pritapti ir užsienio lygose, universitete mokosi trijų kalbų – italų, ispanų ir vokiečių.
„Labiau norėčiau žaisti „Lietuvos ryte“ ar „Žalgiryje“ nei užsienyje“, – sako panevėžietis – Jei tik pasitaikytų šansas, tikrai grįžčiau į Lietuvą. Svajoju žaisti netoli namų ir būti arčiau šeimos. Jau šeštus metus gyvenu toli nuo artimųjų, tai nėra lengva.“
Vis dėlto G. Maldūnas šią vasarą atsisakė Tomo Pačėso kvietimo žaisti šalies rinktinėje. Priežastis labai paprasta – mokslas.
„Universitete studijos vyksta ne semestrais, o ketvirčiais. Kiekvienas metų laikas sudaro ketvirtį, iš keturių ketvirčių per metus reikia mokytis tris. Žiemą dar nebuvau sulaukęs kvietimo į rinktinę, todėl nusprendžiau, jog pavasario ketvirtį grįšiu namo, o vietoj jo mokysiuos vasarą, kad galėčiau su treneriais pasiruošti artėjančiam sezonui. Kai pavasarį sulaukiau kvietimo, jau buvo per vėlu ką nors pakeisti. Negalėjau praleisti vasaros ketvirčio – būčiau per daug atsilikęs nuo bendramokslių“, – savo apsisprendimą aiškina panevėžietis.
Tačiau žaidėjas tvirtina, kad noras žaisti Lietuvos rinktinėje niekur nedingo. Gyvas yra ir siekis iškovoti olimpinį medalį bei tikėjimas praverti geriausios pasaulio lygos – NBA duris.