2022-2023 m. sezonas penkeriomis rungtynėmis prasidės spalio 6 d.
Šį sezoną neišvysime nė vieno rusų klubo, kurių praėjusiame sezone buvo net trys – Maskvos CSKA, Sankt Peterburgo „Zenit“ ir Kazanės UNIKS.
Juos pakeitė po pertraukų į turnyrą sugrįžtantys Bolonijos „Virtus“, Belgrado „Partizan“ ir Valensijos „Valencia“.
Turnyrą trečius metus iš eilės bandys laimėti Stambulo „Anadolu Efes“ – to modernios Eurolygos istorijoje dar nėra pavykę padaryti nė vienai komandai.
Tam sutrukdyti bandys būrys komandų, tarp kurių – ir Š. Jasikevičiaus treniruojama „Barcelona“, kurios marškinėlius toliau vilkės Rokas Jokubaitis.
Naujienų portalas tv3.lt kviečia iš arčiau susipažinti su turnyro dalyvėmis, jų vasarą nuveiktais darbais ir prognozėmis.
Viso pristatysime tris apžvalgas, kiekvienoje jų apžvelgdami po šešias komandas.
Paskutinėje, trečioje dalyje – žvilgsnis į Atėnų „Panathinaikos“, Belgrado „Partizan“, Madrido „Real“, „Valencia“, Bolonijos „Virtus“ ir Kauno „Žalgirį“.
Atėnų „Panathinaikos“
Vieta praėjusį sezoną. 13 vieta.
Treneris. Dejanas Radonjičius.
Naujokai. Marius Grigonis, Artūras Gudaitis, Mateušas Ponitka, Panagiotis Kalaitzakis, Georgios Kalaitzakis, Parisas Lee, Nate’as Woltersas, Derrickas Williamsas, Andrew Andrewsas.
Visą komandos sudėtį rasite ČIA.
Žvilgsnis. Po dar vieno nuviliančio sezono „Panathinaikos“ ėmėsi reformų – pasipildė net 9 naujokais ir pasikvietė trenerį Dejaną Radonjičių, dirbusį Belgrado „Crvena Zvezda“ klube.
Klubas pakeitė visą gynėjų liniją, kurioje – Eurolygos patirties jau turintys krepšininkai P. Lee, M. Grigonis, N. Woltersas ir keli naujokai – Europos taurėje siautėjęs A. Andrewsas, iš NBA sugrįžęs G. Kalaitzakis.
Akivaizdu, kad „Panathinaikos“ neturi aukščiausio lygio įžaidėjo – vasarą siekė susigrąžinti Nicką Calathesą, tačiau šis pasirinko „Fenerbahče“. Negana to, traumą patyrė ir iš rikiuotės iškrito N. Woltersas, tad sezono pradžioje žaidimo organizavimas gali tapti didele problema.
Puolėjų grandyje naujokų taip pat netrūksta. Puikų Europos čempionatą sužaidęs Mateušas Ponitka komandai suteiks visko – lenkas yra itin vertinamas už savo universalumą ir gynybą. Derrickas Williamsas jau apkeliavo krūvą Eurolygos komandų ir visi žino, ką jis gali duoti – fiziškumą ir galingas atkarpas puolime. Klausimas, kaip pritapti Eurolygoje seksis P.anagiotiui Kalaitzakiui, puikiai žaidusiam tiek Europos taurėje, tiek Lietuvos krepšinio lygoje.
Didžiausią klaustuką kelia vidurio puolėjų pasirinkimas – čia tandemą sudarys A. Gudaitis ir Georgios Papagiannis. Abu jie yra praktiškai vienodo profilio žaidėjai, atitinkantys tradicinių centrų apibrėžimą. Su jais negali taikyti keitimosi gynybos, nes jie tiesiog nėra mobilūs.
Treneris D. Radonjičius jau atskleidė, kad klubas ieško ne tik pamainos traumuotam N. Woltersui, bet ir dar vieno centro – galbūt šis bus kitokio profilio ir užpildys minėtą spragą.
Įdomu ir tai, kaip seksis pačiam D. Radonjičiui, kuris tik antrą kartą dirbs už Balkanų šalių ribų. 2018-2020 m. jis treniravo Miuncheno „Bayern“ ir šis etapas jam nebuvo pats sėkmingiausias. Nors dukart tapo Vokietijos čempionu, bet pilnia išdirbo tik 2019-2020 m. Eurolygos sezoną, kuriame ekipa liko priešpaskutinė. Kito sezono viduryje jis jau buvo atleistas.
„Panathinaikos“ vasarą pasikeitė iš esmės ir akivaizdu, kad buvo padarytas stiprus žingsnis į priekį, vis tik klausimų dėl sudėties surinkimo logikos vis dar kyla. Jeigu klubui pavyks surasti gerą vidurio puolėją, o A. Andrewsas greitai pritaps Eurolygoje, klubas gali būti konkurencingas ir laikytis netoli atkrintamųjų varžybų ribos, bet realesnės lubos – 12 ir žemesnės vietos.
Belgrado „Partizan“
Vieta praėjusį sezoną. Nežaidė.
Treneris. Željko Obradovičius.
Naujokai. Jamesas Nunnally, Ioannis Papapetrou, Dante Exumas, Danilo Andjusičius.
Visą komandos sudėtį rasite ČIA.
Žvilgsnis. Željko Obradovičius sugrįžta. Tituluočiausias visų laikų Eurolygos treneris – vien dėl to stebėti į Eurolygą sugrįžtantį „Partizan“ bus labai įdomu.
Paskutinį kartą legendinis serbų klubas Eurolygoje žaidė dar 2014 m., bet į šią vėl ateina su ambicijomis būti atkrintamosiose.
Praėjusį sezoną „Partizan“ varžėsi Europos taurėje, kur patyrė fiasko, iškrisdama aštuntfinalyje. Vis tik ekipai kelią į Eurolygą atvėrė rusų klubų pašalinimas.
Šiuo šansu „Partizan“ ketina pasinaudoti – be Ž. Obradovičiaus Eurolygos patirties turi didžioji dalis komandos narių.
Keviną Punterį, Zachą LeDay, Mathiasą Lessortą visi puikiai pažįsta, o šalia jų vasarą pasipildyta dar keturiais puikiai žinomais vardais – J. Nunnally, I. Papapetrou, D. Exumas, D. Andjusičius.
Komandoje netrūksta jaunų ir talentingų krepšininkų, kurie užpildys likusias sudėties vietas.
Kiek silpnesne ekipos grandini galima laikyti įžaidėjo poziciją – Kevinas Punteris yra taškų rinkėjas, D. Exumas itin patikimas ginklas gynyboje, bet labiau 2-3 pozicijos žaidėjas Europoje, tad pagrindiniu atakų organizatoriumi turėtų būti jaunasis Izraelio talentas Yamas Madaras.
Klausimas, kaip 21-erių gynėjui pavyks prisitaikyti aukštesniame lygyje – Europos taurėje jo vidurkiai siekė 8,6 taško ir 2,8 rez. perd.
„Partizan“ sudėtyje iš esmės yra visko – metikų, fiziškumo, atletiškumo, taškų rinkėjų, tad Ž. Obradovičiui belieka viską sustatyti į vietas.
Belgrado ekipa tikrai bus arti aštuntuko – greičiausiai laviruos tarp 8-10 vietų, o jeigu įšoks į atkrintamąsias, šių serijoje galės pridaryti bėdų bet kuriam varžovui.
Madrido „Real“
Vieta praėjusį sezoną. 2 vieta.
Treneris. Chusas Mateo.
Naujokai. Džananas Musa, Sergio Rodriguezas, Mario Hezonja, Petras Cornelie.
Visą komandos sudėtį rasite ČIA.
Žvilgsnis. Praėjusį sezoną karališkasis „Real“ krito finale, o vasarą dar labiau sustiprėjo. Vis tik pradėti reikėtų nuo svarbiausio pokyčio – ilgametį trenerį Pablo Laso pakeitė šio asistentu dirbęs Ch. Mateo.
Išsiskyrimas su P. Laso buvo skandalingas ir ne pats gražiausias, tačiau ne apie tai – itin įdomu, kaip Ch. Mateo seksis būti vedliu, galinčiu kontroliuoti rūbinę ir įvykius aikštėje. Sezono pradžia kol kas sėkminga ir teikianti vilčių, kad specialistas yra pasirengęs šiam žingsniui.
„Real“ išsaugojo absoliučiai visus svarbiausius praėjusio sezono žaidėjus, o sudėtį papildė tokiais vardais kaip Dž. Musa, M. Hezonja, S. Rodriguezas, neatmetama, kad ir taip perpildytą gynėjų liniją papildys iš NBA galintis grįžti Facundo Campazzo.
Argentinietis pakeltų Madrido ekipą į dar kitą lygį, bet ir be jo ši „Real“ – bene pagrindinė favoritė laimėti Eurolygą.
Dž. Musa nuo sezono pradžios įrodinėja, kad ir šiame lygyje bus sunkiai sustabdoma taškų mašina. Bosnis greitai tapo pirma opcija „Real“ puolime. Įdomu, kaip seksis pritapti M. Hezonjai, kuriam būtina savo rankose turėti kamuolį, norint būti efektingu – vis tik „Real“ komandoje netrūksta taškų rinkėjų ir čia visų pirma žiūrima į komandinius veiksmus.
S. Rodriguezas į ekipą įneš dar daugiau veteraniškos ramybės ir patirties, prisijungdamas prie Rudy Fernandezo ir Sergio Llullo.
Po krepšiu „Real“ toliau dominuos turėdami Walterį Tavaresą, Guerschoną Yabusele, Vincentą Poirier, viena iš svarbiausių žaidimo ašių bus Gabrielis Deckas, o trenerio užduotis patikimai vykdys Fabienas Causeuras, Alberto Abalde, Adamas Hanga.
Apie „Real“ galybę daug ką pasako tai, kad vietos rotacijoje neturi tokio lygio žaidėjas kaip Nigelis Williamsas-Gossas.
Šio sezono „Real“ – tikrai karališkas ir turbūt visapusiškai stipriausiai surinkta komanda, kurioje netrūksta nieko – taškų rinkėjai, veteranai, įvairiapusiška priekinė linija, metikai, užduočių atlikėjai, gynybos meistrai ir praktiškai visi žaidėjai – itin fiziški ir atletiški.
Jeigu į komandą atvyks ir F. Campazzo – „Real“ bus ryškūs favoritai tapti čempionais.
„Valencia“
Vieta praėjusį sezoną. Nežaidė.
Treneris. Alexas Mumbru.
Naujokai. Jaredas Harperis, Jamesas Webbas, Chrisas Jonesas, Jonahas Radebaugh, Kyle’as Alexanderis.
Visą komandos sudėtį rasite ČIA.
Žvilgsnis. Dar viena į lygą sugrįžtanti ekipa. Iš praėjusio sezono jai pavyko išsaugoti visus svarbiausius žaidėjus, o šalia jų prijungti Eurolygoje spindėjusį Chrisą Jonesą ir keletą Ispanijoje puikiai žaidusių krepšininkų.
Ekipoje taip pat matysime jau pažįstamus ir Eurolygoje žaidusius Klemeną Prepeličių, Bojaną Dubljevičių, Victorą Claverą, po traumos vis dar atsigaunantį Martiną Hermannsoną.
Daug žada Eurolygoje dar nežaidęs centras Jasielis Rivero. Fiziškai galingas kubietis pasiekė karjeros piką, o praėjusį sezoną Europos taurėje fiksavo 12,6 taško ir 4,4 atkovoto kamuolio statistiką.
Čia pastebimas buvo ir 21-erių ekipos akademijos talentas Jaime Pradilla, tapęs Europos čempionu ir bandysiantis pratęsti sėkmingą atkarpą.
Visą šią kapelą į priekį ves buvęs krepšininkas Alexas Mumbru, per keletą metų užsitarnavęs vieno perspektyviausių Ispanijos trenerių etiketę.
Įdomu, kaip greitai jam pavyks apšilti kojas Eurolygoje ir varžytis prieš geriausius specialistus. „Valencia“ subūrė neblogą ekipą, ypač stiprų starto penketą, tačiau ją sunku matyti pirmame aštuntuke – mesti iššūkį ji gali visiems, bet klausimų kelia kai kurie naujokai – nežinia, ką jie duos Eurolygos lygmenyje.
Realiausia, kad ispanų klubas bus netoli atkrintamųjų ilgą laiką, bet finišuos tarp 10-14 vietų.
Bolonijos „Virtus“
Vieta praėjusį sezoną. Nežaidė.
Treneris. Sergio Scariolo.
Naujokai. Ismaelis Bako, Jordanas Mickey, Iffe Lundbergas, Semi Ojeleye, Leo Menalo.
Visą komandos sudėtį rasite ČIA.
Žvilgsnis. Po daugybės metų ir pakilimo iš dugno į Eurolygą sugrįžtantis legendinis „Virtus“ klubas tikrai kabinsis į akrintamąsias varžybas – nepatekimas į šias bus matomas kaip nusivylimas.
Ekipa turi tokius veteranus kaip Milošas Teodosičius, Marco Belinelli, Danielis Hackettas, Tornikė Šengelija. Tarpsezoniu Europos taurės čempionai pasipildė Iffe Lundbergu, Jordanu Mickey, Ismaeliu Bako, iš NBA atvykstančiu Semi Ojeleye.
Pastarasis krepšininkas gali tapti dar vienu atradimu Europos krepšinyje – „Celtics“ organizacijoje žaidęs puolėjas galingai atrodė pasiruošime sezonui ir turėtų be vargo pritapti Eurolygoje.
Įdomu, kokį žaidimą demonstruos centras Mama Jaitehas, tapęs praėjusio sezono Europos taurės MVP.
Šalia šio branduolio „Virtus“ turės Isaią Cordinier, Niccolo Mannioną, Alessandro Pajolą, Kyle’ą Weemsą.
Europos čempionu su Ispanijos rinktine tapęs S. Scariolo atneš dar daugiau intrigos – jis įrodė, kad savo taktiniais sprendimais gali pergudrauti daugelį varžovų, o turėdamas tokią stiprią sudėtį gali nuvesti „Virtus“ komandą itin toli.
Koją pakišti gali sveikatos problemos – M. Teodosičius ir M. Bellineli yra veteranai ir jų netektys gali atsiliepti skaudžiai. Pastaraisiais sezonai traumų neišvengiantis T. Šengelija taip pat praleis sezono pradžią dėl peties sužeidimo.
Vis tik, jeigu liks sveiki, Bolonijos krepšininkai gali žvalgytis ne tik į atkrintamąsias, bet ir finalo ketvertą.
Kauno „Žalgiris“
Vieta praėjusį sezoną. 15 vieta.
Treneris. Kazys Maksvytis.
Naujokai. Rolandas Šmitas, Arnas Butkevičius, Laurynas Birutis, Keenanas Evansas, Ignas Brazdeikis, Kevarriusas Hayesas, Dovydas Giedraitis.
Visą komandos sudėtį rasite ČIA.
Žvilgsnis. Praėjęs sezonas „Žalgiriui“ buvo toks, kurį norisi pamiršti kuo greičiau. Paskutinė vieta, kiaura gynyba ir neveikiantis puolimas. Problemų buvo tiek daug, kad sprendimų joms nerado net trys treneriai.
Vasarą „Žalgiris“ padarė išvadas – pasikvietė net 7 naujokus, sulūžusus veteranus pakeitė jaunesniais, daug atletiškesniais ir alkanais žaidėjais.
Visi iki vieno „Žalgirio“ naujokai turės ką įrodyti Eurolygoje, todėl noro kovoti šiai komandai tikrai netrūks.
„Žalgiris“ dabar surinktas pagal dabartines krepšinio tendencijas – ypač, pirmasis penketas, – itin fiziškas, ilgomis galūnėmis, galintis keistis ginamaisiais, stumdytis per pozicijas, o puolime pasiūlyti žaidimą vienas prieš vieną.
Kiek daugiau klausimų kelia antrasis penketas ir priekinės linijos gylis. Nuo suolo kilsiantys žaidėjai jau nepasižymi tokiu atletiškumu ir yra žymiai labiau pažeidžiami gynyboje – ypač Lukas Lekavičius, Karolis Lukošiūnas, Tyleris Cavanaugh ar Laurynas Birutis. Sezono pradžia rodo, kad būtent jie kils nuo suolo kartu su Arnu Butkevičiumi, kuriam tai bus debiutas Eurolygoje.
L. Birutis dominuoja LKL pirmenybėse, bet Eurolyga – visai kitas žvėris. Jeigu centrui nepavyks prisitaikyti, „Žalgiris“ liks vos su trimis priekinės linijos žaidėjais, tad čia neišvengiamai gali kilti problemų.
Intriguoja ir tai, ar K. Evansas pasiruošęs būti lyderiu ir kaip Eurolygoje žaisti seksis Ignui Brazdeikiui. Nuo šių žmonių indėlio itin priklausomas bus „Žalgirio“ puolimas, kuriame daugiau nėra itin gerai vienas prieš vieną žaidžiančių ir taškus generuoti galinčių žaidėjų.
Treneriui Kaziui Maksvyčiui tai bus debiutas Eurolygoje, o patirties trūkumas gali atsiliepti rungtyniaujant prieš talentingesnius žaidėjus turinčius ir užgrūdintus varžovų trenerius.
Panašu, kad ekipos sėkmė bus projektuojama gynybiniais veiksmais, nes puolime – tiesiog per mažai ginklų.
„Žalgiris“ atsinaujino ir tapo modernia komanda, daug geriau sutverta Eurolygos iššūkiams, tačiau silpnas suolas, gana ribotas talentas puolime ir itin galingi varžovai nieko gero nežada – sezono starte kauniečiai atrodo kaip 15-18 lygos komanda.