Lietuvoje pagal įgyvendinamą pieno kvotų administravimo sistemą nuo balandžio 1 dienos bus įvestos laikinosios kvotos. Šių kvotų įvedimo tikslas - surinkti kuo tikslesnius duomenis iš įmonių ir pačių gamintojų apie parduodamo pieno kiekius.
Duomenis apie individualių gamintojų parduoto pieno kiekį ir vidutinį metinį riebumą pieno supirkimo įmonės pateiks Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui.
Laikinąsias kvotas gaus pieno gamintojai, kurie 2002 metais pardavė pieną supirkimo įmonėms ir (arba) tiesiogiai vartotojams ir kurių melžiamos karvės yra įregistruotos Gyvulių identifikavimo ir registravimo duomenų bazėje. Parduoti pieno ar pieno produktų kiekiai bus sutikrinti su konkretaus pieno gamintojo laikomų karvių skaičiumi ir bandos produktyvumu.
Gamintojai, parduodantys pieną ir pieno produktus tiesiogiai vartoti, iki 2003 m. vasario 15 d. privalėjo VĮ "Gyvulių produktų kontrolė" rajono skyriui pateikti nustatytos formos deklaraciją apie 2002 m. tiesiogiai parduoto pieno ir pieno produktų kiekius.
Labai svarbu, kad gamintojai parduotų pieną tik savo vardu ir taip pat savo vardu būtų įregistravę ūkyje laikomas melžiamas karves. Gamintojai, parduodantys pieną ir pieno produktus tiesiogiai vartoti, iki 2004 m. sausio 1 d. privalo savivaldybei, kurios teritorijoje yra pieno gamybos ūkis, pateikti nustatytos formos deklaraciją apie 2003 metais tiesiogiai parduoto pieno ir pieno produktų kiekius.
Lietuvai tapus ES nare, individualias kvotas turintys gamintojai nuo 2005 metų pradės gauti ir tiesiogines išmokas, kurių dydis priklausys nuo turimos kvotos dydžio. Siekiant tinkamai administruoti visų rūšių ES išmokas, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre pradėtas kurti naujas gamintojų registras (Žemės ūkio ir kaimo verslo registras). Todėl, norėdami gauti ES išmokas, individualias pieno kvotas turintys gamintojai turės būti įregistruoti ir minėtame registre.
Gamintojams, ketinantiems 2004-2005 kvotos metais plėsti (pradėti) gamybą ir iki 2003 m. rugsėjo 31 d. pateikusiems savivaldybėms paraiškas, gali būti skirta papildoma (nauja) kvota. Prioritetas bus teikiamas jauniems, ūkininkaujantiems nenašiose žemėse, susibūrusiems į kooperatyvus, gaminantiems ekologinę produkciją pieno gamintojams.
Administruojant pieno kvotų sistemą Lietuvai tapus ES nare, kasmet bus suformuojamas kvotų rezervas. Siekiant išlaikyti tolygią pieno gamybą Lietuvoje, rezervas bus administruojamas paskirstant jį pagal apskritis. Kvotų rezervą sudarys papildomai iš ES gauta kvota, taip pat gamintojų, nutraukusių gamybą, kvotos. Turintiems pieno kvotą pensinio amžiaus (iki 70 metų amžiaus) gamintojams, gaminantiems pieną smulkiuose ūkiuose, tačiau nusprendusiems pieno nebetiekti į rinką ir atsisakyti pieno kvotos, 2004-2006 m. numatoma mokėti kompensacijas.
Nuo 2004-2005 kvotos metų pradės veikti kvotų perdavimo iš vienų gamintojų kitiems gamintojams sistema. Detalios taisyklės bus patvirtintos 2003 m. antrąjį pusmetį. Taisyklėms rengti sudaryta darbo grupė iš ministerijos, administruojančių institucijų specialistų ir gamintojų savivaldos organizacijų atstovų.
Derybose su ES Lietuva išsiderėjo 1 mln. 647 tūkst. t bendrąją nacionalinę kvotą, iš kurių 1 mln. 256 tūkst. t sudaro pardavimo perdirbti kvota ir 390 tūkst. t pardavimo tiesiogiai vartoti kvota.
ELTA