• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baigiasi „apmąstymų“ laikotarpis apie Europos ateitį, paskelbtas po Sutarties dėl Konstitucijos Europai ratifikavimo krizės. Birželį įvyksiančioje Vadovų Taryboje bus apibendrinti vienų metų „apmąstymų“ rezultatai. Per šiuos metus diskusijos Europoje ir Lietuvoje vyko ne apie patį Konstitucinės sutarties tekstą, o apie kontekstą. Gal apie tekstą daugiau ir nėra ką pasakyti, ypač mums, jį ratifikavusiems.

REKLAMA
REKLAMA

Apie kontekstą diskutuojame daug. Dažniausiai apie Europos Sąjungos plėtros ribas, paprastai – geografines. Tačiau drįsiu suabejoti, ar šis klausimas yra tinkamas žvelgiant į Europos ateitį per praeities prizmę.

REKLAMA

Praeitis po geležine uždanga mums gerai žinoma. Padalyta, baimės ir nuolatinės įtampos sąlygomis gyvenanti šaltojo karo Europa.

Europos integracijos projektu visų pirma buvo siekiama įtvirtinti taiką. Vienas iš integracijos pradininkų Robertas Schumanas (Robertas Šumanas) tvirtino: „Ilgalaikė, organiška įvairių šalių santarvė turi įgalinti sutaikyti susiskaldžiusią Europą“. Matome, kad jis buvo teisus.

REKLAMA
REKLAMA

Su Berlyno sienos griūtimi per suskaldytą Europą nusirito vilties banga. Šis istorinis įvykis mums žadėjo taikos, solidarumo, vienybės ir gerovės perspektyvą.

Pastarasis Europos Sąjungos plėtros etapas atliko istorinę Europos vienijimo misiją. Todėl šiandien ir noriu paklausti, ar skatindami mūsų žmones nubrėžti Europos plėtros ribas nepastatysime naujos Berlyno sienos? Ar istorinę galimybę grįžti į Europą gavusi Lietuva turi moralinę teisę užtrenkti duris panašaus likimo šalims?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad diskusijoje apie Europos Sąjungos ribas neturėtume minėti konkrečių šalių. Europoje neturi būti išrinktųjų ir atstumtųjų. Nemoralu ir netikslinga atimti perspektyvą tiems, kuriems narystė Europos Sąjungoje reikalinga taip pat gyvybiškai, kaip ir mums.

REKLAMA

Tačiau, kita vertus, negalime kurti iliuzijų. Pirma, Europos Sąjunga turi būti pasirengusi tolesnei plėtrai. Antra, mes – Europos Sąjunga – turime būti apsisprendę dėl plėtros tempų. Tokiu keliu galime pasiekti, kad vyrautų pasitikėjimas ir vienybė Europoje.

Vydas Gedvilas yra Seimo pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas, Darbo partijos frakcijos narys.

„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų