• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bendrovei “Jukos” pareiškus apie galimą greitą bankrotą, Lietuvos politikai pradėjo energingai komentuoti susidariusią situaciją. Pasiūlymai patys įvairiausi: nuo siūlymo nedelsiant išpirkti “Mažeikių naftos akcijas” iki raginimų nesijaudinti.

REKLAMA
REKLAMA

A. Butkevičius mano, kad “Mažeikių nafta” be šeimininko neliks

Bankrutavus Rusijos naftos milžinei "Jukos" labai greitai atsirastų naujas "Mažeikių naftos" savininkas, kuris kartu su Vyriausybe valdytų šią įmonę, ir Lietuvos naftos koncernas neigiamų pasekmių nepatirtų, “Eltai” ketvirtadienį prognozavo finansų ministras Algirdas Butkevičius.

REKLAMA

Komentuodamas "Jukos" perspėjimą, kad ši kompanija iki šių metų pabaigos gali bankrutuoti, jei ir toliau puls Rusijos mokesčių pareigūnai, A. Butkevičius pripažino, kad "Jukos" bankrutavus "Mažeikių naftai" iškiltų problemų dėl stabilaus žaliavos gavimo, o produkcijos pardavimo sistema normaliai veiktų ir toliau.

REKLAMA
REKLAMA

"Tokiu atveju Lietuvai reikėtų stengtis, kad "Jukos" priklausančią "Mažeikių naftos" akcijų dalį perimtų kitas ūkio subjektas, galintis užtikrinti naftos tiekimą. Manau, Vyriausybė sudarytų darbo grupę, kuri turėtų operatyviai pasiūlyti optimalų sprendimą konkrečioje situacijoje", - teigė A. Butkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras minėjo, kad neseniai per neformalų Vyriausybės narių susitikimą jis iškėlė klausimą, kokių veiksmų reiktų imtis, jeigu "Jukos" bankrutuotų, ir premjeras pritaręs, jog "reikia numatyti variantus". "Manau, mes prie to klausimo dar grįšime", - “Eltai” teigė A. Butkevičius.

REKLAMA

“Jukos” gali bankrutuoti iki 2004 metų pabaigos

Ketvirtadienį "Jukos" prognozavo, jog Rusijos mokesčių ministerija pateiks naujų kaltinimų dėl 2001 metais nesumokėtų mokesčių. Trečiadienį teismas patvirtino naftos milžinei pareikštą ieškinį dėl 3,5 mlrd. JAV dolerių 2000 metais nesumokėtų mokesčių ir delspinigių.

REKLAMA

"Šiuo metu teismo sprendimu mums yra uždrausta parduoti kokį nors bendrovei priklausantį turtą, įskaitant akcijas, - sakoma "Jukos" pranešime. - Kol galioja šis sprendimas, negalime realizuoti jokio turto, norėdami gauti lėšų. Todėl jei Mokesčių ministerija ir toliau reikš ieškinius, galime kalbėti apie didelę bankroto iki šių metų pabaigos tikimybę".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė stebi naftininkus

Maždaug prieš mėnesį Finansų ministerijos sekretorė Lina Adakauskienė “Eltai” sakė: "Neaiški stambiausios "Mažeikių naftos" akcininkės dabartinė padėtis bei ateitis mums kelia tam tikrą nerimą, tačiau tai strateginio įmonės investuotojo problemos. Jos tiesiogiai neturi įtakos "Mažeikių naftos" veiklai, nes ši Lietuvos bendrovė nėra "Jukos" filialas ir nepriklauso nuo "Jukos" piniginių srautų. Valstybė yra suteikusi dideles paskolas "Mažeikių naftai", tad suprantama, jog mums labai rūpi "Mažeikių naftos" sėkmingas darbas. Todėl atidžiai stebime ir vertiname pirmiausia šią įmonę, o ne jos investuotoją".

REKLAMA

Pagal Finansų ministerijos informaciją, "Mažeikių nafta" tvarkingai moka palūkanas už valstybės suteiktas 288,9 mln. JAV dolerių apimties paskolas, kurias grąžinti reikės 2009-2013 metais. Be to, Vyriausybė yra visiškai garantavusi už tris paskolas, kurias suteikė keli Lietuvos ir užsienio bankai. Vasario pabaigoje tų paskolų negrąžintas likutis siekė 524,3 mln. litų.

REKLAMA

"Jukos" valdo 53,7 proc. "Mažeikių naftos" akcijų, Vyriausybė - 40,66 proc. Įstatinis naftos perdirbimo įmonės kapitalas - 707,4 mln. litų.

V. Karbauskis mano, kad “Jukos” tik gąsdinasi

"Tai gali būti tik dar vienas koziris, pagąsdinimas, - "jei jūs mums taip, tai mes jums taip". "Jukos" yra finansiškai stipri, žinoma, įtakinga kompanija. Net Rusijos masteliais vertinant, tai ne tokia smulki įmonė", - “Eltai” ketvirtadienį teigė Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Vaclovas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, anot jo, šis pareiškimas rodo, kad Rusijos ir "Jukos" santykiai klostosi ne pačia geriausia linkme.

Tačiau V. Karbauskis pabrėžė, kad dėl galimo "Jukos" bankroto nereikėtų nuogąstauti. "Tiesiogiai "Mažeikių naftos" veiklos šis procesas neturėtų įtakoti. Jei "Jukos" turės finansinių sunkumų, bus taip pat, kaip su "Williams", - įvyks akcijų perpirkimas. Tik klausimas, kas jas nupirks. Deja, nei numatyti, nei įtakoti šio proceso mes neturime galimybės", - teigė V. Karbauskis.

REKLAMA

Jo manymu, pakankamai realu, kad akcijas galėtų susigrąžinti ir Lietuvos Vyriausybė. "Tai įmanoma, bet ar naudinga? Akcijoms išpirkti reikia nemažų lėšų. Niekas nežino "Williams" ir "Jukos" sandorio vertės", - sakė Seimo narys.

Jis neatmetė galimybės, kad "Jukos" susidūrus su sunkumais iškils grėsmė, jog "Mažeikių naftos" valdymą perims kita Rusijos naftos verslo milžinė "LUKoil".

REKLAMA

A. Kubilius siūlo išpirkti “Mažeikių naftos” akcijas

Tėvynės sąjungos vadovas Andrius Kubilius mano, kad "Jukos" bankrotas būtų didelis smūgis ir Lietuvai, ir "Mažeikių naftai". Todėl Vyriausybė turėtų įdėmiai analizuoti, kiek "Mažeikių naftos" finansinė būklė gali priklausyti nuo pačios "Jukos" finansinių problemų. Vyriausybė, konservatorių lyderio įsitikinimu, jau dabar turėtų galvoti, kokių veiksmų turėtų imtis tuo atveju, jei iš tiesų įvyktų taip, kaip prognozuoja patys "Jukos" vadovai.

REKLAMA
REKLAMA

A. Kubiliaus teigimu, tokių reagavimo priemonių arsenalas yra gana platus ir jau anksčiau minėtas.

"Jau esame anksčiau minėję galimą sprendimą išpirkti "Mažeikių naftos" akcijas iki tinkamo pirkėjo Lietuvai, galinčio išpirkti akcijas, paieškos", - “Eltai” ketvirtadienį sakė A. Kubilius.

A. Kubilius taip pat nuogąstavo, kad "Jukos" bankrutavus Lietuvai vėl gali tekti sukti galvą, kaip atsispirti Rusijos norui įtakoti ir kontroliuoti Lietuvos naftos įmonę ar visą energetikos sistemą.

"Iš visų Rusijos naftos kompanijų, su kuriomis teko derėtis, "Jukos" elgėsi labiausiai vakarietiškai ir nesinorėtų vėl grįžti į 1999 m., kai "LUKoil" vykdė gryno šantažo politiką", - kalbėjo A. Kubilius.

K. Glaveckas: “Išpirkti akcijas - visiška nesąmonė”

Tuo tarpu kitos opozicinės Liberalų ir centro frakcijos narys Kęstutis Glaveckas sakė nedramatizuojąs pranešimų apie galimą "Jukos" bankrotą dar iki šių metų pabaigos.

"Aš nemanau, kad "Jukos" patirs bankrotą. Galbūt pasikeis savininkai. Kadangi valstybė perima iš esmės visą "Jukos" kapitalą, natūralu, ji bus suinteresuota išlaikyti savo rinkas. Tai yra grynas ekonominis interesas. Nemanau, kad pati Rusija bankrutuotų, nebent ji sugriūtų kaip valstybė", - sakė K. Glaveckas.

REKLAMA

Parlamentaras pridūrė, jog šiuo atveju nėra taip svarbu, kas turės "Jukos", svarbu - kaip ją valdys.

"Nesvarbu kokia katė, svarbu kaip ji peles gaudo", - sakė K. Glaveckas.

Liberalcentristas visiška nesąmone vadino siūlymą Vyriausybei išpirkti iš "Jukos" "Mažeikių naftos" akcijas, nes, K. Glavecko įsitikinimu, valstybei būtų nenaudinga už naftos bendrovės akcijas "suploti" apie pusę milijardo litų, suvokiant, kad vėliau už tas pačias akcijas joks pirkėjas tokios pačios kainos nepasiūlys.

"Vėliau potencialūs pirkėjai diktuotų savo kainas, o ne Vyriausybė", - aiškino K. Glaveckas.

“Jukos” valdo geri žmonės, todėl jaudintis nereikia, sako V. Uspaskichas

Buvęs Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas pabrėžė, kad pirmiausia Lietuvos valdžia turėtų "tiksliai nustatyti, kam priklauso "Mažeikių nafta".

"Kaip suprantu, bendrovė priklauso ne tiesiogiai "Jukos", todėl reikėtų pirmiausiai nustatyti tikruosius akcijų savininkus", - “Eltai” ketvirtadienį sakė parlamentaras.

Jis taip pat pabrėžė pažįstąs kai kuriuos "Jukos" atstovus, kurie esą yra "geri žmonės, norintys, kad "Mažeikių nafta" dirbtų gerai". "Nėra ko jaudintis", - pažymėjo V. Uspaskichas.

REKLAMA

Prieš keletą mėnesių pasigirdusius siūlymus iš "Jukos" išpirkti "Mažeikių naftos" akcijas jis įvertino skeptiškai ir pasiūlė neskubėti tai daryti.

Be to, V. Uspaskichas pabrėžė, kad Lietuvai pats laikas pagalvoti apie alternatyvius naftos produktų šaltinius, nepasikliaujant vien Rusija. Jo manymu, naftos žaliavą keliais, geležinkeliais ir kitokiais būdais būtų galima importuoti iš Vakarų Europos. Tokiu būdu būtų išvengta Rusijos šantažo grėsmės.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų