Penktadienį 10 val. (11 val. Lietuvos laiku) prasidėjo paskutinė popiežiaus Jono Pauliaus II kelionė. Šv. Petro aikštėje susirinkę dešimtys tūkstančių žmonių iš Šv. Petro bazilikos išneštą Šventojo Tėvo pasitiko plojimais, išreiškiančiais pagarbą mirčiai.
Per didžiausias šių laikų laidotuves paskutinį kartą su popiežiumi atsisveikina ir Šv. Petro aikštėje susirinkę prezidentai, patriarchai bei maldininkai penktadienį.
Paprastas medinis pontifiko karstas 10 val. (11 val. Lietuvos laiku) buvo išneštas iš Šv. Petro bazilikos, kurioje prieš 26 metus Karolis Wojtyla (Karolis Voitila) pirmą kartą pasirodė kaip popiežius ir pribloškė pasaulį savo gyvybingumu bei charizma.
Tris valandas truksiančiose gedulinėse pamaldose Šv. Petro aikštėje dalyvauja keturi karaliai, penkios karalienės ir mažiausiai 70 prezidentų bei premjerų. Į laidotuves taip pat susirinko maždaug 2 mln. maldininkų iš viso pasaulio, kurie rinksis aikštėje ir aplinkinėse gatvėse.
Lenkų popiežius mirė šeštadienį, po dešimtmetį trukusios ligos ir kančių. Raudonos ir baltos spalvų bažnytiniais drabužiais aprengtas pontifikas Šv. Petro bazilikoje buvo pašarvotas keturias dienas, per kurias pro jį praėjo milijonai žmonių. Šis epinis atsisveikinimas beveik paralyžiavo Romą.
"Jis buvo žmogus, kuris pajudino pasaulį. Kaip galima nemylėti šio žmogaus? Galima su juo nesutikti, bet kaip galima jo nemylėti?" - sakė JAV kardinolas Theodore'as McCarrickas (Teodoras Makarikas).
Sunkios bronzinės Šv. Petro bazilikos durys buvo galutinai uždarytos ketvirtadienį 22 val. (23 val. Lietuvos laiku), kad būtų galima pasirengti penktadienio pamaldoms po atviru dangumi. Lauke liko daug nusivylusių maldininkų.
"Negaliu tuo patikėti. Tai mane skaudina, tai tikrai mane skaudina", - sakė Franckas Lesage'as (Frankas Lesažas), kuris autobusu atvažiavo iš Šiaurės Prancūzijos, po to valandas stovėjo eilėje, bet taip ir nepamatė pontifiko.
Tūkstančiai žmonių, tarp kurių buvo daug maldininkų iš popiežiaus gimtosios Lenkijos, miegojo tiesiog gatvėse aplink Vatikaną, vildamiesi būti pirmieji eilėje, kai auštant bus atidaryta Šv. Petro aikštė.
Daugelis žmonių stebės laidotuves milžiniškuose televizorių ekranuose, kurie įrengti visoje Romoje. Tą pačią transliaciją galės matyti ir milijardai televizijos žiūrovų visame pasaulyje.
Šv. Petro aikštėje taip pat susirinks maždaug 2,5 tūkst. visų tikėjimų ir tautų dignitorių bei garbingų svečių, tarp kurių bus JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V.Bušas), Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas), Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas), Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Charlesas (Čarlzas), Meksikos prezidentas Vicente Foxas (Visentė Foksas) ir nemažai arabų šalių lyderių.
Dėl abėcėlinės susodinimo tvarkos greta vienas kito gali atsidurti amžini priešai, pavyzdžiui, Irano prezidentui Mohammadui Khatami (Mohamadui Chatamiui) tikriausiai teks sėdėti greta Izraelio prezidento Moshe Katsavo (Mošės Kacavo).
Italija virš Romos centro uždarė oro erdvę ir pasitelkė papildomas pajėgas. Užtikrinti saugumą per popiežiaus, kuris buvo giriamas už savo vaidmenį nuverčiant komunizmą, bet kai kurių kritikuojamas dėl itin griežtos pozicijos kai kuriais moraliniais klausimais, laidotuves padės ir priešlėktuvinės raketos bei patruliniai laivai.
Romos valdžia nurodė penktadienį uždaryti visas valstybines įstaigas, mokyklas bei muziejus ir paragino žmones nevažinėti automobiliais, kad gatvėse nekiltų sumaištis.
Jonui Pauliui II, kuris savo popiežiavimo metais tiek daug keliavo, kad sudėjus jo kelionių maršrutus jie 30 kartų apjuostų pasaulį, paskutinė kelionė bus pati trumpiausia.
Popiežiaus palaikai prieš laidotuves bus paguldyti į paprastą kipariso karstą, jo veidas bus uždengtas balto šilko šydu. Po gedulinių pamaldų karstas bus vėl įneštas į Šv.Petro baziliką ir padėtas kriptoje po ja.
Šventosios Romos Bažnyčios kardinolai nusprendė, kad konklava, kurios metu bus išrinktas naujas popiežius, prasidės balandžio 18 dieną.
CNN, "Reuters"-BNS, OMNI naujienos