Prancūzija svarsto galimybes padėti užtikrinti saugumą Irake, kai visa valdžia bus perduota patiems irakiečiams, penktadienį (01.16) sakė užsienio reikalų ministras Dominique'as de Villepinas (Dominikas de Vilpenas).
"Jau svarstome galimybę atsakyti saugumo srityje, ypač steigiant žandarų mokyklą ar rengiant policininkus", - savo naujametiniame sveikinime spaudai sakė D. de Villepinas.
"Pažiūrėsime, ko Irako valdžia prašys saugumo klausimais, - sakė ministras. - Išdėstysime savo poziciją, kai tik Irake bus suformuota vyriausybė".
Ketvirtadienį laikraštis "Le Monde" pranešė, kad Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) svarsto galimybes nusiųsti į Iraką karinį kontingentą, kuris turėtų Jungtinių Tautų (JT) mandatą ir būtų dislokuotas JAV vadovaujamai koalicijai birželį perdavus valdžią patiems irakiečiams.
Cituodamas J. Chirako patarėją, kurio pavardė neskelbiama, laikraštis nurodė, kad jei JT Saugumo Taryba paprašytų NATO nusiųsti į Iraką tarptautines stabilizavimo pajėgas, panašias į SFOR Bosnijoje, Prancūzija tam neprieštarautų ir galėtų dalyvauti.
Pasak šio patarėjo, įmanoma įsivaizduoti, kad Irake greta viena kitos egzistuotų dvi užsienio jėgos: JAV koalicijos pajėgos, likusios po suvereniteto perdavimo irakiečiams, ir naujos tarptautinės pajėgos, veikiančios su JT mandatu.
"Visus šiuos klausimus dabar reikia aptarti. Ir mums, ir amerikiečiams reikia kartu žvelgti į ateitį", - sakęs prezidento patarėjas.
Ketvirtadienį Prancūzijos gynybos ministrė Michele Alliot-Marie (Mišel Alijo-Mari) išskrido į Vašingtoną susitikti su JAV gynybos sekretoriumi Donaldu Rumsfeldu (Donaldu Ramsfeldu) ir patarėja nacionalinio saugumo klausimais Condoleezza Rice (Kondoliza Rais). M. Alliot-Marie atstovas spaudai sakė, kad tai - "pozityvi bendradarbiavimo atmosfera".
Bet koks prancūzų karių dislokavimas priklausys nuo daugelio faktorių, įskaitant aiškų suverenios Irako vyriausybės prašymą ir Jungtinių Tautų deklaruotą norą vėl dirbti Irake po to, kai rugpjūčio mėnesį Bagdade buvo įvykdytas išpuolis prieš JT būstinę ir organizacija nusprendė nutraukti savo veiklą šioje šalyje, rašė "Le Monde".
Iki pastarojo meto Prancūzija kalbėjo tik apie nekarinę paramą suvereniam Irakui - daugiausia apie policijos instruktorių grupę, bet "Le Monde" nurodė, kad artėjantis birželio terminas skatina svarstyti ir kitokias idėjas.
Praėjus kuriam laikui po to, kai Prancūzijos ir JAV santykiai dėl invazijos į Iraką visiškai pašlijo, prancūzų vyriausybė pastebėjo ženklų, galbūt rodančių, kad Vašingtonas norėtų bendradarbiauti.
AFP-BNS