Vokietijos federalinis kancleris Gerhardas Schroederis (Gerhardas Šrioderis) pirmadienį pareiškė abejojąs, ar dėl naujosios Europos Sąjungos (ES) Konstitucijos pavyks susitarti iki birželio pabaigos per Airijos pirmininkavimo kadenciją.
Prieš tai Prancūzijos prezidentas Jacques’as Chiracas (Žakas Širakas) tvirtino, kad Prancūzija ir Vokietija yra už tai, kad susitarimas dėl išsiplėtusios ES Konstitucijos būtų pasiektas per likusius puspenkto mėnesio, bet G. Schroederis vėliau patikslino nenorįs, kad iš Airijos, šį pusmetį pirmininkaujančios ES, būtų tikimasi per daug."Jaučiu tam tikrą abejonę, ar per Airijos pirmininkavimo laikotarpį įmanoma parafuoti, ratifikuoti ir patvirtinti konstitucinį paketą", - Dubline žurnalistams pareiškė G. Schroederis.
G. Schroederis Dubline išklausė Airijos ministro pirmininko Bertie Aherno (Berčio Aherno) nuomonės apie pažangą, pasiektą rengiantis derybų dėl Konstitucijos projekto atnaujinimui.
Nuo sausio 1 dienos ES pirmininkaujanti Airija siekia rasti kompromisą, kuris padėtų priimti naująją Konstituciją, turinčią užtikrinti, kad gegužės 1 dieną iki 25 narių išsiplėtusi Bendrija išliks gyvybinga ir pajėgi funkcionuoti.
Tarpvyriausybinė konferencija dėl Konstitucijos projekto prasidėjo 2003 metų spalį Romoje. Konferencijos dalyviai pritarė daugumai teksto, kurį per 16 mėnesių parengė 105 narių Konventas, nuostatų, bet Ispanija ir Lenkija atsisakė sutikti su Konvento siūlymu, kad dauguma sprendimų būtų priimami vadinamąja "dvejopa dauguma", kai sprendimas laikomas priimtu, jei už jį balsuoja daugiau kaip pusė ES narių, atstovaujančių 60 proc. bloko gyventojų.
Ispanija ir Lenkija tvirtai laikosi 2000 metų Nicos sutarties, pagal kurią kiekviena ES narė turi fiksuotą balsų skaičių. Šios abi valstybės turi po 27 balsus, palyginus su 29, kuriuos turi pagal gyventojų skaičių beveik dvigubai didesnės Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Italija.
Prieš išvykdamas į Dubliną po konsultacijų prie Berlyno su J. Chiracu, G. Schroederis pabrėžė, jog Prancūzija ir Vokietija nesiekia susitarimo "bet kokia kaina". Anot Vokietijos lyderio, "privalome laikytis dvejopos daugumos principo".
J. Chiracas per bendrą spaudos konferenciją sakė, jog su G. Schroederiu sutarė siekti, kad Konstitucijos klausimas būtų išspręstas iki birželio pabaigos per Airijos pirmininkavimo kadenciją. "Jeigu tai nepavyks, mes bet kokiu atveju privalome siekti susitarimo iki 2004 metų pabaigos per Olandijos pirmininkavimą".
Dubline B. Ahernas pažymėjo, kad balsų pasiskirstymo klausimas tėra vienas iš kelių dar neišspręstų. "Tikriausiai yra nuo 12 iki 20 atvirų klausimų, kuriuos dar reikia išspręsti, o ne tik tie du ar trys dažniausiai minimi. Mes turime bandyti rasti kompromisą, bet ne šiaip sau kompromisą dėl kompromiso".
“Reuters”-ELTA