Kai kurie klaipėdiečiai pradėjo naudoti žalsvai mėlyną dyzeliną, kurį teisę pirkti turi tik savo žemę deklaravę ūkininkai. Kodėl ir miestiečiai naudoja šiuos degalus?Perka su nuolaida
Atsakymas paprastas. Ūkininkai už litrą dyzelino moka 1,24-1,26 Lt. Miestiečiams apsimoka degalus pirkti iš jų, nes tai pigiau nei degalinėse.
Nuo šių metų žemdirbiams už dyzeliną taikoma beveik 50 proc. nuolaida.
„Nuo šių metų nustatyta dyzelino pardavimo žemdirbiams norma. Už 1 ha bet kokios žemės (arimai, pievos, pūdymai), išskyrus mišką, per metus ūkininkas gali nusipirkti iki 120 litrų „lengvatinio“ dyzelino, - sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Ingrida Augutienė. - Tam jie privalo įregistruoti savo ūkį, deklaruoti žemę, pateikti prašymą mokesčių inspekcijai.“
Kuro neperparduoda?
„Žemdirbiai renkasi vieną iš dviejų dyzelino pirkimo būdų, - sakė Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcijos Akcizų administravimo skyriaus viršininkas Alfredas Reivytis. - Jie arba įformina kortelę, su kuria perka dyzeliną už lengvatinę kainą, arba pasirenka kompaniją, kurioje jiems be kortelės parduoda degalus.“ Iš kompanijų, parduodančių degalus žemdirbiams už lengvatinę kainą, valstybė neima akcizo - 1 002 Lt už toną. Pasak A.Reivyčio, mokesčių inspekcija nereguliuoja žemdirbiams parduodamų degalų kainų.
A.Reivytis neigiamai vertina galimybę parduoti žemdirbių nepanaudotus degalus už lengvatinę kainą kitiems asmenims. Tačiau jis pripažino, kad nepanaudotų degalų grąžinimo tvarka nenustatyta, mokesčių inspekcija nėra įregistravusi nė vieno atvejo, kad žemdirbiai prisipažintų pardavę likučius ir apmokėtų akcizą. Pasak A.Reivyčio, jeigu ūkininkai būtų pagauti perparduodantys degalus, jiems būtų skiriamos baudos. A.Reivytis sakė nežinantis lengvatinių degalų perpardavimo faktų.
Gerai girtuokliams
Pavardės prašęs neminėti dėl „nelojalaus požiūrio į valstybės žemės ūkio politiką“ ekonomistas iš Vilniaus teigė, kad žemdirbių rėmimo būdas jam kelia abejonių. „Tačiau nereikia pavydėti neturtingai gyvenančiam žemdirbiui, slapta perparduodančiam degalus miestiečiams ir taip gaunančiam papildomų pajamų. Tiesioginis žemdirbių rėmimas pinigais degalams pirkti biudžetui būtų dar pražūtingesnis, nes tokios dotacijos administravimas pareikalautų didelių išlaidų“, - teigė ekonomistas.
Pasak jo, valdžia nuėjo papildomo žemdirbių, sulaukusių galimybės taupyti ir perparduoti sutaupytus degalus, finansavimo keliu. Degalus už lengvatinę kainą gali pirkti tik tie ūkininkai, kurie deklaravo savo žemę. Vadinasi, pigūs degalai neprieinami kaimo girtuokliams, kurie nenori ar nemoka ūkininkauti. Klaipėdos apskrityje yra apie 3900 ūkių, gaunančių degalus su nuolaida.
“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)