Sakome George’as Friedmanas – turime omeny Stratfor ir atvirkščiai.
39 p. jis rašo: “Lietuvos tikslas – būti laisvai nuo užsienio okupacijos. Tačiau šalies ekonomika, demografija ir geografija teikia mažai galimybių, kad šis tikslas bus pasiektas kitaip nei atsitiktinai ir laikinai”. Suprask, dabartinė nepriklausomybė – laikina ir atsitiktinė. (Nelabai man sekasi sklandžiai versti frazes su žodžiu unlikely. Originalas surašytas taip: “Lithuania’s goal is to be free of foreign occupation. But its economy, demography, and geography make it unlikely that Lithuania will ever achieve its goal more than occasionally and temporarily”.)
Dėl atsitiktinumo – kas gi ginčysis. Pirmasis pasaulinis karas, Šaltasis karas – du istoriniai procesai, kurių netikėta baigtis sudarė sąlygas Lietuvos nepriklausomybei 1918-aisiais ir 1990-aisiais. Laikinumas pamojavo 1940-jų pavyzdžio Giltinės dalgiu.
Friedmanas numato Lenkijos iškilimą ir Vokietijos vaidmens menkėjimą. Esu rašęs, kaip Friedmanas gundo Lenkiją. Nuomonės apie Friedmaną klausiau dviejų lenkų: “Rzeczpospolita” redaktoriaus Pawelo Lisickio ir politologo Mareko Cichockio (šis buvo vienas iš Lenkijos derybininkų tariantis dėl Lisabonos sutarties). Abu gana skeptiškai įvertino su Lenkija susijusias “Stratfor” vadovo vizijas. Friedmano scenarijus Baltijos šalims prieš gerą mėnesį buvo atpasakotas “Lietuvos ryte”. Primygtinai siūlau perskaityti.
Man nuomone, Friedmano prognozės yra kūrybiškos provokacijos. Friedmanas kaip ir daugelis JAV elito atstovų „nemato“ Europos Sąjungos. Ar bent jau mato ES labai savotiškai. Pateiksiu kelis argumentus Friedmano naudai. Pavyzdžiai iš finansų srities. Lietuvoje vis palinksniuojamas George‘as Sorosas mato eurą kaip valiutą, kurią galima „nulaužti“. Atsivertę tekstą pagal pateiktą nuorodą, jūs rasite ir „Stratfor“ vadovo bendrapavardžio, velionio Miltono Friedmano, Nobelio laureato ekonomikos srityje, svarstymus apie tai, kad netrukus (iki kokių 2020-jų) euro zonos nebeliks. Pasak M. Friedmano, Vokietija, Prancūzija ir Italija supras, kad euro sukūrimas buvo klaida. Euras ne mažins prieštaravimus tarp euro zonos šalių, bet juos didins. Eurą gali išgelbėti tiktai stiprios federacijos – Jungtinių Europos Valstijų – sukūrimas.
Jeigu Miltono Friedmano nuojautos teisingos, tai euras išties pasmerktas, kadangi tokios valstybės kaip Lenkija ar Lietuva vargiai besutiks tapti paprastomis „valstijomis“ Europos federacijoje – politiniais dariniais su Vokietijos žemių teisėmis. Kita vertus, susiskaldžiusi Europa reiškia ES įkūrusių „senosios Europos“ valstybių fiasco. Kam buvo pusę amžiaus stengtasi?
ES ateitis pagal abu Friedmanus – tai skilimas į regioninius blokus, dviejų ar net trijų „greičių“ Europos atsiradimas formaliai išsaugant ES institucijas. "Senoji" Europa, atsiribodama nuo "naujosios", integruosis su didesniu pagreičiu. Lietuvai natūraliai teks glaustis prie JAV remiamos ir kartu ES skaldančios Lenkijos.
Dar apie finansus. Nukreiptu prieš eurą laikyčiau neoficialų Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pasiūlymą palengvinti euro įvedimo sąlygas Rytų Europoje. Andrius Kubilius, jau ne pirmą mėnesį dirbantis autopiloto režimu, tokiam pasiūlymui, aišku, pritarė.
Kai kam iš Lietuvos politikų euras yra stabas. G. Sorosas, kuriam euras – toks pat spekuliacijos objektas kaip Ukrainas grivna ar Tailando batas, stabmeldžiams atrodo tikras velnias. Įsivaizduokime, kad išsipildė baisus sapnas ir Lenkijai užpernai buvo leista įsivesti eurą. Dabar visos euro zonos šalys kolektyviai dalintųsi Lenkijos ekonomikos smukimo kaštus, arba leistų, kad Lenkija temptų eurą žemyn (zlotas, kaip žinome, ilgokai smuko žemyn kitų valiutų atžvilgiu*).
Apibendrinsiu „Stratfor“ vadovo prognozes. Ateityje jis mato „niekinę“ Europą su silpna Vokietija, Rusijos sąjungininke, ir stipria Lenkija, JAV remiama Rusijos priešininke, galinčia garantuoti Lietuvos nepriklausomybę (aišku, ne už "ačiū").
--
*) Žinia, kad Lenkija gali kreiptis į TVF, 2009 04 14 kilstelėjo zloto kursą viršų.