Švaros mėnesiu tituluojamas balandis kasmet primena apie opiausias Klaipėdos problemas. Gyvenamuosius namus administruojančios bendrovės pastatų rūsius vadina įsisenėjusiomis piktžaizdėmis. Katės, šiukšlės, daugiabučių rūsiuose įsikūrę benamiai, pasak šių bendrovių vadovų, - lyg tame name gyvenančių žmonių atspindys.
Labai dažnai rūsiuose esantys gyventojų sandėliukai naudojami ne uogienėms ir marinuotiems agurkams, o nebereikalingiems rakandams sandėliuoti, mat uostamiestyje nėra didelių konteinerių, kur būtų galima išmesti, pavyzdžiui, seną fotelį.
Pavasario įkvėpti gyventojai išsikuopia savo sandėliukus ir visą jų turinį palieka tiesiog rūsio koridoriuose. Taip ne tik užgriozdinamas praėjimas, bet ir pažeidžiamos priešgaisrinės saugos taisyklės.
Šiemet - 8 gaisrai
Kartą per ketvirtį, o kartais ir dažniau, priešgaisrinės saugos atstovai patikrina, kaip namų rūsiuose laikomasi šių taisyklių. Radę pažeidimų, pareigūnai skiria baudas namą administruojančiai bendrovei, arba konkrečiam pažeidėjui. Tokia bauda gali siekti kelis šimtus litų. Todėl vadinamųjų namų valdų darbuotojai suinteresuoti, kad rūsiai būtų tvarkingi.
Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Informacijos ir analizės poskyrio viršininkas Petras Žukauskas apgailestavo, kad ši problema uostamiestyje ypač opi.
"Vien šiemet iš 170 užfiksuotų gaisrų 8 kilo dėl netinkamo elgesio uostamiesčio gyvenamųjų namų rūsiuose. Tokie gaisrai pavojingi viso namo gyventojams, nes dūmų prisirenka visa laiptinė. žmonės gali uždusti, jau nekalbu apie smarvę", - pasakojo P. Žukauskas.
Be to, jis minėjo, kad šiemet 100 litų baudomis buvo nubausti 2 gyventojai, kurie prišiukšlino rūsius. P. Žukauskas akcentavo, kad susekti tokius pažeidėjus yra labai sunku.
Organizuos talkas
Deja, uostamiestyje nėra specialių konteinerių, kur būtų galima išmesti stambius daiktus. Namus administruojančios bendrovės geranoriškai tariasi su gyventojais ir, esant būtinybei, užsako specialų transportą, kuris išveža visas susikaupusias šiukšles.
"Kiekvieną pavasarį gyventojus agituojame išnešti iš rūsių visus nereikalingus daiktus. Tereikia paskambinti į valdas ir pranešti, kad yra ką išvežti", - pasakojo UAB "Mūsų namų valdos" direktorius Mikas Kurlavičius.
"Debreceno namų valdos" kartu su šilumos ūkį prižiūrinčia bendrove balandžio 17 dieną organizuos talką. Planuojama prie namų pastatyti didelius konteinerius, kur gyventojai galės išmesti visą per žiemą susikaupusį balastą.
"Šitaip stengiamės ugdyti gyventojų sąmoningumą", - sakė UAB "Debreceno namų valdos" direktorė Vida Kistenienė.
Netvarka vilioja valkatas
Pasak V. Kistenienės, nebenaudoti sandėliukų pagal paskirtį verčia dažnos vagystės iš jų. Tačiau apleisdami rūsius, gyventojai daro didžiulę klaidą, mat tuomet ten prieglobstį susiranda benamiai, kurie, beje, vagia ne tik iš sandėliukų, bet ir gyvena gyventojų sąskaita - vagia elektrą, šiltą vandenį.
"Tie, kurie dar laiko sandėliukuose vertingus daiktus, įsirengia juos lyg devintą fortą. Tačiau ir patys geriausi užraktai neapsaugo nuo vagysčių", - pasakojo V. Kistenienė.
Apsauga - elementari
Kai kurios namus administruojančios bendrovės net kelis kartus per mėnesį kartu su policijos darbuotojais rengia specialius reidus į gyvenamųjų namų rūsius ir iš ten išvaiko laikiną prieglobstį susiradusius benamius bei iš namų pabėgusius vaikus.
Tačiau po kurio laiko situacija kartojasi, mat daugelis dar tebegyvena sovietinių laikų principu: kas ne mano bute, manęs nejaudina.
Ir tik tie, kurie supranta esantys viso namo bendrasavininkiai, suranda elementarių būdų kaip kovoti su minėtom piktžaizdėm. Daugeliu atveju gelbsti elementarios grotos ant rūsių langų, bei geras užraktas.
Gyvena gyventojų sąskaita
Debreceno namų valdų direktorė apgailestavo, kad daugelis žmonių šiai problemai yra abejingi. Negana to, kad jie nesutinka įrengti reikiamų apsaugos priemonių, daugelis ir patys veisia rūsiuose kates, bei leidžia ten apsigyventi benamiams.
"Ši problema aktualiausia yra žiemos metu. Gyvenamųjų namų rūsiuose esančios šiluminės trasos - geriausia buveinė valkatoms. Jie ten įsirengia guolius, verda valgyti, vagia iš gyventojų sandėliukų maistą, vagia elektrą. Žodžiu, gyvena to namo gyventojų sąskaita. Dažnai sukelia gaisrus ir pridaro eibių šilumos sistemas prižiūrinčioms bendrovėms", - pasakojo V. Kistenienė.
Gyvenimo pamokos - rūsy
Moteris pasakojo, kad rūsiuose sau prieglobstį randa įvairaus kontingento asmenys. Ją sakė ypač nustebinęs vienas atvejis, kai šiluminėje trasoje buvo rasti vienos moters drabužiai, dailiai sukabinti ant pakabų.
Skaudžiausia, kai reidų metu randami ten gyvenantys vaikai, kurių, kaip vėliau paaiškėja, niekas neieško.
Praėjusiais metais Debreceno g. 57 namo rūsyje gyveno 3 nepilnamečiai vaikai iš Šilutės.
"Dažnai būna, kad reidų metu mums nepavyksta rasti rūsių gyventojų, nes jie dar anksti ryte išeina "į darbą", tačiau tuomet radome visus vaikus miegančius. Tragiškas vaizdas. O baisiausia, kad policijos pareigūnai nebuvo gavę jokių žinių apie tai, kad tų vaikų kas nors ieškotų", - apgailestavo V. Kistenienė.
Po to įvykio šio namo gyventojai sutiko, kad už papildomą mokestį ant rūsių langų būtų sudėtos grotos. Taip nepageidaujamų kaimynų problema buvo išspręsta. Tokiu pavyzdžiu ruošiasi sekti ir Statybininkų g. 14 namo gyventojai. Tačiau, pasak V. Kistenienės, tai tik antras toks namas iš 64, kuriuos administruoja ši bendrovė.
Šią žiemą keli iš namų pabėgę nepilnamečiai buvo rasti Statybininkų g. 14 namo rūsyje. Šildymo trasoje jie buvo pasistatę palapinę, kur buvo prisitempę visokių "gėrybių". Su jais kartu gyveno 21-erių metų vaikinas.
Laisvalaikio kambarys
V. Kistenienė stebėjosi, kad kai kurie tėvai patys leidžia savo vaikams įsirengti rūsiuose laisvalaikių kambarius. Vaikams atiduodami keli sandėliukai, kuriuos jie įsirengia ir sėdi ten dienų dienas.
"Drįsčiau abejoti, kad jie ten knygas skaito", - svarstė pašnekovė.
Yra buvęs atvejis, kai motinai priklausančiame sandėliuke apsigyveno iš kalėjimo grįžęs sūnus. Nors kaimynai skundėsi triukšmu iš to sandėliuko bei padažnėjusiomis vagystėmis, jį iš ten iškrapštyti buvo sunku, nes motina sutiko, kad sūnus ten gyventų. O sandėliukas yra jos nuosavybė.
Vagia viską
Šilumos ūkį administruojančios bendrovės teigia patiriančios nemažai nuostolių, dėl to, kad rūsiuose nėra tvarkos.
Vienos tokios uostamiesčio bendrovės vadovas Alvidas Venckus prisiminė, jog praėjusiais metais iš dviejų namų buvo pavogti karšto vandens cirkuliaciniai siurbliai, kurių vieno kaina - 300 litų. Kitur buvo pavogtas šilumos apskaitos prietaisas.
"Juos panaudoti tikrai nėra kur, nebent susigundoma spalvotaisiais metalais. Naujus prietaisus teko pirkti už remontui skirtas lėšas", - pasakojo A. Venckus.
Jis, be kita ko, minėjo, jog, be vagysčių, daug nuostolių pridaro benamių sukelti gaisrai. Dažnai tenka keisti apdegusius šiluminių trasų vamzdžius.
“Vakarų ekspresas” (http://www.vakaru-ekspresas.lt)