JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) užsienio politika yra pagrįsta "mačizmu" ir "arogantišku vienašališkumu", o dėl dabartinės administracijos nerangios diplomatijos atsiribojo sąjungininkai ir iškilo grėsmė pačiai Amerikai.
Tai pareiškė antradienį Atstovų rūmų narys Richardas Gephardtas (Ričardas Gefardas), kuris tikisi atstovauti Demokratų partijai per būsimus JAV prezidento rinkimus.
Pirmą kartą nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios atvirai kalbėdamas prieš G. W. Busho politiką R. Gephardtas, atstovaujantis Misūrio valstijai, pareiškė, kad dabartinis prezidentas elgiasi su JAV sąjungininkais "kaip su musėmis ant automobilio priekinio stiklo", ir paragino nedelsiant kreiptis į Jungtines Tautas (JT) bei NATO, kad jos padėtų stabilizuoti padėtį Irake.
"Užsienio politika - tai jums ne Johno Wayne'o (Džono Veino) kinas, kur vienus blogus vaikinus gaudai, kitus plėši, po to ekrane eina titrai", - sakė R. Gephardtas, kuris anksčiau pritarė karui Irake.
"Diplomatija - tai svarbu. Pasiskirstyti naštą - svarbu. Nuoseklumas - svarbu. Ir palaikyti taiką kur kas sudėtingiau, kur kas sunkiau ir dažai kur kas brangiau nei laimėti karą, - sakė R. Gephardtas, kalbėdamas San Franciske. - O mačizmo pliūpsnis - ne tai. Paprasčiausiai trumparegiška ir neteisinga viską daryti vienam".
R. Gephardtas, vienas iš devynių demokratų, kurie viliasi tapti Baltųjų rūmų šeimininku 2004 metais, sakė neatsiprašinėsiąs už tai, kad pritarė karui. Bet motyvuodamas ketinimą kelti savo kandidatūrą jis pareiškė nuomonę, kad "dėl George'o W. Busho mūsų gyvenimas tapo mažiau saugus, mažiau ramus, nei jis buvo prieš ketverius metus".
R. Gephardtas sakė stengęsis, kad į rezoliuciją dėl pritarimo karui būtų įtrauktas raginimas veikti išvien su JAV sąjungininkais ir JT, taip pat pokarinio Irako stabilizavimo plano gairės. Tačiau, pasak jo, G. W. Bushas nepaisė šių principų.
“Tačiau, vadovaudamasis arogantišku vienašališkumu ir didžiai ydinga "prevencinio smūgio" doktrina, jis atvedė mus ten, kur dabar esame Irake", - sakė jis.
"Reuters"-BNS