Europos Komisijos pirmininkas Romanas Prodis (Romano Prodi) pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) neoficialiai derėjosi su Rusija dėl šios šalies naftos eksporto įkainojimo eurais.
"Rusija dėl savo pačios nacionalinių interesų yra skatinama importą ir eksportą denominuoti eurais", - R. Prodis (Romano Prodi) sakė spaudos konferencijoje po ES viršūnių susitikimo Briuselyje.
Tačiau Rusijos premjeras Michailas Kasjanovas tvirtino, jog Rusijos vyriausybė nebandys rinkai primesti savo valios. Ministro pirmininko teigimu, patys eksportuotojai turi apsispręsti, ar jie turėtų ir toliau orientuotis į JAV dolerį, ar, skirtingai nuo tarptautinių rinkų, atsiskaityti už naftą eurais.
"Šios temos netgi negalima svarstyti, - sakė M. Kasjanovas. - Čia negali būti jokių administracinių sprendimų. Sprendžia rinka. Nafta yra tokia prekė, kuria prekiaujama už JAV dolerius, ir jei ji parduodama už dolerius, reiškia tai tinka ir pirkėjams, ir pardavėjams".
Praėjusią savaitę savo šalyje su Vokietijos kancleriu Gerhardu Šrioderiu (Gerhard Schroeder) susitikęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė neatmetąs galimybės atsiskaityti už naftą eurais. Šis pareiškimas sužadino viltis, kad pagaliau gali išsipildyti ilgalaikis ES siekis paversti eurą svarbiausia valiuta regiono energetikos rinkose. V. Putino teiginį palankiai įvertino ir Europos centrinio banko vadovas Vimas Duisenbergas (Wim Duisenberg).
"Manau, kad tai - gera mintis euro, kaip tarptautinės valiutos, požiūriu", - praėjusį penktadienį Briuselyje įvykusioje spaudos konferencijoje sakė ES pirmininkaujančios Italijos premjeras Silvijus Berluskonis (Silvio Berlusconi).
Tačiau galbūt V. Putino prielaida buvo ne pažadas, o dar vienas koziris derybose su ES dėl Rusijos prisijungimo prie Pasaulio prekybos organizacijos (PPO). Kol kas Briuselis Rusijos įstojimą blokuoja dėl, jo manymu, nesąžiningų dujų kainų.
"V. Putino komentarą lėmė jo tuometinio pokalbio su G. Šrioderiu (Gerhard Schroeder) kontekstas, - sakė investicinio banko ING besiplečiančių rinkų ekonomistas Filas Pulas (Phil Pool). - Jis (Rusijos vadovas) kritikavo ES pasaulio prekybos klausimais ir gana kritiškai vertino jos poziciją (Rusijos gamtinių dujų monopolininkės) "Gazprom" atžvilgiu. (Todėl) jis norėjo pasakyti ką nors pozityvesnio, kas patrauktų Europos politikus".
Europos Komisijai pavaldaus energetikos generalinio direktorato vadovas Fransua Lamuro (Francois Lamoureux), kuris praėjusį penktadienį Maskvoje derėjosi su Rusijos atstovais, atsisakė komentuoti, ar šiose derybose konkrečiai kalbėta apie atsiskaitymą už naftą eurais, tačiau pridūrė: "Bandėme įtikinti savo partnerius energijos sandoriuose naudoti eurus". F. Lamuro (Francois Lamoureux) Rusijoje viešėjo kartu su ES komisaru prekybai Paskaliu Lami (Pascal Lamy), kuriam praėjusį ketvirtadienį nepavyko pasiekti persilaužimo derybose dėl Rusijos prisijungimo prie PPO.
Pasak F. Lamuro (Francois Lamoureux), eksporto įkainojimas eurais yra svarbus ir rusiškas dujas perkantiems Europos importuotojams. Šie turi ilgalaikes sutartis su "Gazprom", patenkinančia ketvirtadalį ES dujų poreikių.
Kai kurių ekonomistų teigimu, pačiai Rusijai, kuri 75 proc. savo atsargų yra sukaupusi doleriais, būtų naudinga paįvairinti užsienio valiutų įplaukas. Kitas klausimas, ar eurais išreikštos energijos išteklių kainos būtų priimtinos Rusijos eksportuotojams.
"Tikrovė tokia, kad naftos rinka denominuojama JAV doleriais, ir tokia liks, - teigė F. Pulas (Phil Pool). - Jie iš esmės gali Europos klientams pateikti sąskaitas eurais ir atsiskaityti JAV doleriais. Šiuo požiūriu šiek tiek sumažėja su valiutomis susijusi pirkėjo rizika. Pardavėjui tai nieko neduoda, nes jis turi veikti JAV doleriais denominuotoje rinkoje ir tvarkytis su bazinėmis sąnaudomis, kurios labiau susijusios su doleriu, o ne euru".
Reuters-ELTA