Gegužės 17-18 dieną Kaune vyks socialinis projektas “Aš - kaunietis!”, kvestionuojantis šiuolaikinio kauniečio tapatybę ir su ja susijusius mitus bei stereotipus. Organizatoriai projektą vadina provokacija ir kvietimu į aktyvų polilogą ir diskusiją.
Šiuolaikinio žmogaus tapatybė - socialinių konstrukcijų koliažas, sukuriamas ne “viduje”, o “išorėje” - tai išvaizda ir elgsena. Įvaizdis - štai kas svarbiausia šiuolaikinėje visuomenėje. Vartotojiškumas, žiniasklaidos peršami gyvenimo modeliai, mados kultas išstūmė autentiškumą. Identitetas tapo “gaminiu”, kuriuo galima manipuliuoti. Jis gali būti sukurtas per tai, ką darai ar kaip save vaizduoji, nors už tų rodomų pasauliui vaizdų nėra vieno esminio “aš”, nes tą “aš” išsklaido sudėtingas socialinių jėgų tinklas. Taigi šiandien ypač lengva sumaišyti fantazijas su tikrove ir tapti kažkuo kitu, kas tu nesi, tiesiog tapti “fiktyvia asmenybe”.
Viena veiksmingiausių naujos tapatybės konstravimo formų - reklama, galinti ypač efektyviai konstruoti naujas daugiareikšmes ir daugialypes tapatybių galimybes. Reklama, tapusi savotišku “opiumu liaudžiai” - vienas veiksmingiausių įrankių, keičiant, formuojant ir netgi manipuliuojant žmonių sąmone. Būtent ji, taip nepriekaištingai supainiojanti fantaziją su realybe, “fiktyvią asmenybę” gali ypač greitai paversti “faktu”.
Technologinė ir socialinė aplinka kuria vis naujas tapatybes. Menas taip pat turi teisę imtis šios vaidmens ir kalbėti apie tai, kaip mes turėtume atrodyti ir kokiais turėtume būti. Kvestionuodami su kauniečio identitetu susijusius stereotipus, projekto “Aš - kaunietis!” menininkai, kuria reklamos principais, taktika, formomis ir įrankiais besiremiančią meninę “kampaniją”, ir taip konstruoja naują miestiečio tapatybę, šiuo veiksmu tapdami lyg “psichoterapeutais” ir savo pastangomis mėginantys “ištrinti” senąjį, neigiamu atspalviu nudažytą identitetą, dažnam lietuviui besiasocijuojantį su itin nepatraukliais bruožais (“spekuliantu” - taip buvo sovietiniais laikais, prastos reputacijos verslininku - atgavus nepriklausomybę, provincialu - šiandien, ar tiesiog nevykėliu).
Taip šis projektas virsta savotiška terapija miesto gyventojams, kurių pasididžiavimas, kad gyvena kažkada klestėjusioje “laikinojoje sostinėje”, laikui bėgant, virto slaptu gėdijimusi šia priklausomybe, kartkartėmis pasireiškiančiu savo gyvenamosios vietos nutylėjimu, svajingais prisipažinimais apie troškimą gyventi sostinėje arba netgi neurasteniška neapykanta Vilniui ir jo gyventojams.
Įdomiausia, kad savo kaunietiškąja kilme šiandien nesididžiuoja netgi dauguma inteligentų, verslininkų, gyvenančių Vilniuje, lyg šis faktas būtų juoda dėmė jų biografijoje.
Projekto kuratorė - Daiva Citvarienė, jame dalyvauja Redas Diržys (Alytus), Jonas Valatkevičius (Vilnius), Naglis Baltušnikas (Kaunas), Gintas Kažemėkas (Kaunas), Saulius Paliukas (Kaunas).