Dauguma Londono gyventojų po liepos 7 d. teroristų išpuolių ir nepavykusių mėginimų juos pakartoti liepos 21 d. kelias savaites buvo nervingesni, labiau įsitempę ir įtaresni važiuodami visuomeniniu transportu, bet vėliau sėkmingai sugrąžino miestui įprastą gyvenimo būdą.
Tačiau tiems, kurie buvo arti sprogimo vietų ar lengviau pažeidžiamiems asmenims teroristų išpuoliai galėjo palikti didesnių psichologinių traumų. Didžiosios Britanijos valstybinė sveikatos tarnyba, ketindama išsiaiškinti tikrąją padėtį, planuoja atlikti didelės apimties tyrimą ir nustatyti traumuojančių įvykių Londone poveikį miesto gyventojams, – rašoma žurnale „The Economist“.
Dar visai neseniai vyravo nuomonė, kad būtina paskatinti traumuojančios patirties turinčius žmones išsipasakoti, nes manyta, kad šitaip jie išsivaduoja nuo skausmingų išgyvenimų. Dauguma psichoterapeutų ir psichologų tokį metodą taiko ir dabar. Bet pasigirsta ir kitokių nuomonių. Londono projekto dalyvis psichologas Chrisas Brewinas sako, kad nėra įrodymų, jog skausmingos patirties atgaivinimas padeda pacientams, jis dažniau pastebi, kad tokie prisiminimai tik pagilina žaizdas. Yra daug žmonių, kuriems nebūtina pasakoti apie savo išgyventus nemalonius potyrius, o tokiems, kurie patys kreipiasi pagalbos, paprastai reikia rimtesnio gydymo.
Po teroristų išpuolių Londone psichologai elgėsi kitaip negu Niujorke po 2001 nelaimės. Tuomet miesto gatvėse praeivius stabdę specialiai mokyti žmonės ragino nedelsiant kreiptis pagalbos. Londone planuojama apklausti tuos, kurie buvo sužeisti ar patys kreipėsi į psichiatrus. Paaiškėjus, kam reikia pagalbos, bus siūloma 6-12 valandų psichoterapijos kursai. Prognozuojama, kad tokių asmenų bus nedaug. Sandro Galea iš Mičigano universiteto, praėjus kelioms savaitėms po Pasaulio prekybos centro pastatų griuvimo Niujorke, apklausė centrinio ir žemutinio Manheteno gyventojus. Paaiškėjo, kad ilgalaikį stresą po traumuojančių įvykių išgyveno 7,5 proc. apklaustųjų. Tai nėra daug, jei prisiminsime, kad ilgalaikį stresą Jungtinėse Valstijose patiria 3,5 proc. gyventojų.
Panašus tyrimas, atliktas Madride po 2004 kovo mėn. traukinių sprogdinimų, parodė, kad potrauminį stresą patyrė dviem trečdaliais mažiau madridiečių, palyginti su niujorkiečiais. Tikimasi, kad panašus ir reikalingų psichoterapinės pagalbos Londono gyventojų skaičius. Daktaras Galea tvirtina, kad praėjus pusmečiui po Niujorko nelaimės, ilgalaikis potrauminis stresas nustatytas jau tik 0,6 proc. apklaustųjų Manheteno gyventojų. Kasmetiniai teroristų išpuolių aukų minėjimai paskatina skausmingus prisiminimus, todėl specialistai įspėja apie tokių gausiai lankomų liūdnų renginių žalą psichikos sveikatai. Nemalonių įvykių patiria kiekvienas žmogus ir joks specialistas negali ištrinti atminties – skausmingi prisiminimai laikui bėgant blėsta, bet visada išlieka su mumis.
Pagal užsienio spaudą parengė Gintaras Aleknonis
www.lrt.lt