JAV lietuvių bendruomenės atstovai, posėdžiaujantys bendroje komisijoje su Seimo nariais, ragina spausti Rusiją dėl okupacijos žalos atlyginimo Lietuvai.
"Sovietų okupacija padarė didžiulę žalą Lietuvos ekonomikai. Reikia dabar Rusiją spausti, kad ji apsiimtų tą žalą Lietuvai grąžinti", - antradienį (07.01) Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė komisijos narys, JAV lietuvis Vytas Maciūnas.
"Kelti tą padarytą žalą reikia visą laiką, nes žuvo daug mūsų tautiečių ir Lietuvoje, ir Sibire. Mūsų tautai yra padaryta nežmoniška žala. Aš manau, kad šių dalykų reikia nebijoti kelti", - pritarė JAV lietuvių bendruomenės ir Seimo komisijos pirmininkė Liūda Rugienienė.
Klausimas dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo JAV lietuvių iniciatyva buvo svarstomas praėjusią savaitę Seime vykusiame komisijos posėdyje.
Praėjusios kadencijos Seimas 2000-ųjų pavasarį priėmė įstatymą, įpareigojusį Vyriausybę derėtis su Maskva dėl 1940-1990 metais trukusios SSRS okupacijos padarytos žalos atlyginimo. Speciali tarpžinybinė komisiją šią žalą įvertino apie 80 mlrd. litų. Lietuvos atstovai pateikė Rusijai žalos atlyginimo reikalavimą, kurį Maskva atmetė.
Dešiniųjų dauguma, priimdama įstatymą, teigė, kad juo įgyvendinama praėjusio dešimtmečio pradžioje Lietuvos gyventojų plebiscite patvirtinta nuostata, jog okupacijos padaryta žala turi būti atlyginta. Oficialioji Maskva įvertino įstatymą kaip nedraugišką žingsnį ir porai metų faktiškai įšaldė abiejų šalių dialogą.
Praėjusią savaitę komisijos posėdyje kalbėjęs Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Gediminas Kirkilas teigė, kad konservatorių ir krikščionių demokratų daugumos priimtas įstatymas "trukdo pradėti realias derybas" dėl žalos atlyginimo bei apsunkino Lietuvos ir Rusijos sienos sutarties ratifikavimą Valstybės Dūmoje.
"Mano nuomone, vienašališkas kokios nors šalies sprendimas kitai šaliai paprasčiausiai negalioja. Tarptautinės teisės požiūriu įstatymas turi nemažai silpnų vietų", - pažymėjo jis.
G. Kirkilas taip pat teigė, kad minėtas įstatymas kliudo susigrąžinti iš Rusijos 1991 metais nusavintus keliolika milijonų JAV dolerių, kuriuos Lietuvos gyventojai laikė buvusios Sovietų Sąjungos užsienio prekybos banke "Vnešekonombank".
Rusija šią skolą pripažino, tačiau, pasak URK pirmininko, atsisako grąžinti indėlius motyvuodama tuo, kad Lietuva galinti tai pradėti traktuoti kaip žalos įstatymo realizavimo pradžią.
Birželio pradžioje Vilniuje lankantis Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkui Sergejui Mironovui, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pažadėjo iškelti parlamente klausimą dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo įstatymo likimo, jeigu Rusija sutiktų pradėti derybas šiuo klausimu.
Visą praėjusią savaitę Seime posėdžiavusi komisija priėmė rezoliuciją, raginančią Vyriausybę įsteigti Išeivijos arba Diasporos departamentą.
"Reikalingas departamentas, kuris dirbtų tik dėl diasporos, nes išvykimas iš Lietuvos didėja. Dabar užsienyje jau tikrai yra per milijoną lietuvių, o Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą šita migracija gali dar padidėti", - sakė komisijos pirmininkė L. Rugienienė.
Jos nuomone, užsienyje gyvenančius lietuvius labiau tiktų vadinti ne "išeiviais", bet "diaspora", kadangi užsienyje gimę lietuviai nelaiko savęs išeiviais.
Šiuo metu prie Lietuvos Vyriausybės veikia Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas.
1995 metais sudarytą Seimo ir JAV lietuvių bendruomenės komisiją sudaro 5 JAV lietuvių bendruomenės ir 4 Seimo nariai, atstovaujantys socialdemokratams, socialliberalams, liberalams ir konservatoriams - partijoms, praėjusiuose rinkimuose iškovojusioms balsus daugiamandatėje apygardoje.
Komisijai pirmininkauja minėtoji JAV lietuvių bendruomenės atstovė L. Rugienienė ir Seimo narys socialliberalas Vaclovas Karbauskis.
BNS