Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą (ES) buvo neišvengiamas, nes kitaip būtų tekę rinktis kelią atgal į diktatūrą, ketvirtadienį Seime minint mūsų šalies įstojimo į Bendriją metines pareiškė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
"Lietuvos stojimas į ES buvo neišvengiamas. Tai gal skambės fatališkai, bet mes iš tiesų neturėjome kito pasirinkimo, kito kelio - tik kelią į Europą, nes "kitas kelias" būtų buvęs kelias atgal į diktatūros gniaužtus", - iškilmingame Seimo posėdyje teigė parlamento vadovas.
Anot jo, kai kas bando įžvelgti trečiojo kelio galimybę - draugystę su visais, tačiau tai esą neįmanoma, ypač turint omenyje "kai kuriuos istorijos padovanotus Lietuvai kaimynus".
"Bandymas brėžti lygiagretes tarp Lietuvos narystės ES ir "narystės" TSRS, mano nuomone, yra, švelniai tariant, naivus, - kalbėjo A. Paulauskas. - Tokie bandymai ignoruoja istoriją, ignoruoja Lietuvos okupacijos faktą. Nereikia jokio specialaus išsilavinimo, kad suvoktum, kad įžiūrėtum skirtumą tarp buvimo kokios nors sąjungos nariu laisvai tautai laisva valia; ir buvimo jėga pasmerktai būti "tarp lygių lygi ir laisva".
Seimo pirmininko teigimu, skeptikai, kurie bando dėti tarp Sovietų Sąjungos ir ES lygybės ženklą, sąmoningai nenori matyti, girdėti ir suprasti, kas vyksta XXI amžiaus Lietuvoje ir pasaulyje.
"Lietuva, kaip ir bet kuri kita šiuolaikiška valstybė, negali izoliuotis, atsitverti nuo mus supančio pasaulio - tik aktyviai bendraudami ir bendradarbiaudami su Europa ir visu likusiu pasauliu mes galime tikėtis išlaikyti spartų ekonomikos bei socialinės gerovės augimą", - pabrėžė parlamento vadovas.
Pasak jo, neįmanoma lyginti laisvos demokratiškos valstybės pasirinkimo kartu su kitomis valstybėmis susijungti į vieną bendrą ekonominį-politinį, demokratijos ir lygybės principais grindžiamą darinį, su priverstiniu, okupacinės valdžios primestu buvimu sąjungoje, kurioje yra viena vadovaujančios partijos tiesa ir vienas kelias "į šviesų rytojų".
Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Kipras, Lenkija, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija visateisėmis ES narėmis tapo praėjusių metų gegužės 1 dieną.
Mūsų šalies kelias į Bendriją prasidėjo beveik prieš dešimtmetį. Vyriausybė paraišką mūsų šaliai tapti ES nare pateikė 1995 metų gruodžio 8 dieną. 2000-ųjų vasarį Lietuva oficialiai pradėjo derybas dėl narystės. Patekusi tik į antrąją valstybių kandidačių grupę, mūsų valstybė padarė didžiulę pažangą - per pusantrų metų iš autsaiderių šoktelėjo į trečią vietą.
Oficialų kvietimą prisijungti prie ES Lietuva gavo 2002 metų gruodį vykusiame Kopenhagos viršūnių susitikime. 2003-iųjų balandžio 16 dieną Atėnuose būsimosios bloko narės ir ES pasirašė Stojimo sutartį.
ELTA