Tūkstančiai gervių, begalė žąsų ir kitokių paukščių ramiai ir saugiai ilsisi, maitinasi bei laukia gamtos ženklo, kai turės išskleisti sparnus ilgai kelionei.
Šis metas Alytaus rajone Žuvinto biosferos rezervate – ypatingas. Lietuvoje yra vos kelios vietos, kur rudeniop galima pamatyti tiek gervių ir žąsų. Paukščiai būriuojasi ir ruošiasi palikti Lietuvą žiemai.
„Rugsėjo vidurys ar pirmoji dekada Žuvinte yra pats įdomiausias laikotarpis, todėl, kad paukščių migracija pas mus vyksta pilnu tempu. Bent jau tų paukščių, kurie čia suskridę būriuojasi į paukščių susitelkimus“, – pasakoja ornitologas, rezervato specialistas Arūnas Pranaitis.
Į Žuvinto apylinkes šiuo laikotarpiu susirenka apie du tūkstančiai gervių. Grakštūs paukščiai rudenį būriuojasi ir Šakių rajone, Novaraistyje bei Kelmės apylinkėse. Ornitologai sako, kad šiemet stebimas neįprastas reiškinys – rezervate dar niekada nebuvo tiek daug pilkųjų žąsų. Įprastai žiemos pradžios laukdavo pora tūkstančių paukščių. Šiemet dvigubai tiek ir tai tik pradžia.
„Dar niekada neturėjome tiek gausiai žąsų. Paskutinėmis dekadomis, jau dabar esame suskaičiavę daugiau nei 4000 žąsų. Ir didelė tikimybė, kad jų skaičius didės. Taip kad, tai yra labai dideli skaičiai, niekada tiek jų nebuvo“, – sako A. Pranaitis.
Ornitologas spėja, kad toks kiekis žąsų reiškia, jog jų populiacija yra smarkiai išaugusi. Vos prieš pusšimtį metų, Žuvinto rezervato apylinkėse buvo stebima vos kelios dešimtys pilkųjų žąsų.
„Didelė dalis paukščių tiesiog migruoja. Smulkūs, žvirbliniai paukščiai po truputėlį skrenda, bet tai, ką mes matome Žuvinto apylinkėse – pilkosios žąsys, gervės – jos tiesiog maitinasi. Ir čia praleis dar kurį laiką, nes yra kur maitintis, yra kur ilsėtis, vieta saugi“, – tvirtina A. Pranaitis.
Stebėti paukščius ir klausytis jų balsų, specialiai įrengtame bokštelyje gali kas nori. Ir žmonės važiuoja atsisveikinti su paukščiais iki pavasario. Sako, vaizdas užburiantis, bet ir liūdnas. Gamta tuoj nutils:
„Taip, labai liūdnas. Nes jau supranti, kad gražuolė vasara baigėsi ir kad ateina ruduo. Ir kad ne visada jis gražus būna.“
„Mes čia vietoje gyvename, tai atvažiuojame dažnai. Per metus bent dešimt kartų tai tikrai, pasivaikščioti.“
„Aš visada laukiu, kol jie sugrįš iš šiltų kraštų. – Tai dabar truputį liūdna, kad paukščiai palieka Lietuvą? – Na taip. Be paukščių nėra toks gražus dangus.“
Daug paukščių jau yra išskridę, kur šilčiau. Kiti lūkuriuoja: maisto dar sočiai. Ūkininkai nuėmė derlių, tad laukuose pilna pribarstyta grūdų, vabzdžių taip pat dar yra.
„Žinoma, mes nebegirdime nei volungių, ko gero, ir kukučių nelabai pamatysim. Paukščiai jau dabar skrenda. Didelis dalis populiacijos jau yra išskridusi, bet pavienių galima pamatyti pačių įvairiausių paukščių“, – teigia A. Pranaitis.
Įprastai paskutinės išskrenda pilkosios žąsys. Jos į šiltus kraštus neskuba – būna net iki gruodžio, jei tik klimato sąlygos leidžia ir vandens telkiniai neužšąla. Gervės Lietuvą palieka stipriau atvėsus. Didžioji dalis išskrenda iki spalio mėnesio.