Tiek pakanka, kad iš šeimų vaikai būtų išplėšti kone tą pačią akimirką. Po skaudžių tragedijų (kaip, pavyzdžiui, mamos ir jos sugyventinio užmušto 4-erių Matuko istorija Kėdainiuose) neveiklumu kaltinti vaikų teisių gynėjai, akivaizdu, bando taisyti situaciją. Kaip jiems sekasi, paliksime atvirai visuomenės diskusijai, nes šįkart į šią problemą nutarėme pažvelgti kitu kampu.
Kur perkeliami iš šeimų paimti vaikai ir kiek tokių šiuo metu apskritai yra? Taip pat, kas yra laikinieji globėjai, kurie tam tikram laikui bando atstoti sukrėstiems vaikams tikrąją šeimą?
Skaičiai nedžiugina
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) duomenimis, yra apie 180 šeimų, pasirengusių globoti vaikus ir laukiančios, kada jiems bus pasiūlytas vaikas.
VVTAĮT Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė tv3.lt pasakojo, kad šiuo metu šalyje esantys budintys globotojai savo šeimose prižiūri daugiau nei 340 vaikus.
„Budinčių globotojų poreikis savivaldybėse yra tikrai didelis, tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad mūsų tarnybos duomenimis šiai dienai yra 158 šeimos, pasirengusios globoti vaikus savo šeimose, laukiančios kada bus pasiūlytas vaikas“, – kalbėjo A. Marčiukaitienė.
Kiek mokama globėjams?
Oficialiais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, išmokos globojamiems (rūpinamiems) vaikams bei globėjams (rūpintojams) yra vienodos visose savivaldybėse.
Šie pinigai yra skiriami iš valstybės biudžeto lėšų. Globos (rūpybos) išmoka kiekvienam vaikui, kuriam nustatyta globa (rūpyba) siekia 152 eurų per mėnesį.
Papildomai yra išmokamas ir tikslinis priedas. Už kiekvieną vaiką globėjui (rūpintojui), kai vaikas globojamas šeimoje, šeimynoje, globos centre, yra skiriama 152 eurų per mėnesį siekianti suma.
Savivaldybės institucijos nustatytais atvejais, kai vaikus prižiūri ar jais rūpinasi vaikus globojančios šeimos, budintys globotojai, jiems gali būti skiriami pagalbos pinigai iš pačių savivaldybių biudžeto.
Šiuo atveju ministerija nurodo tik rekomenduotinas sumas:
už vieną vaiką iki 18 metų ir vyresnį, jeigu jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 21 metai, − nuo 114 eurų per mėnesį;
už du vaikus – nuo 190 eurų per mėnesį ·
už tris ir daugiau vaikų – nuo 304 eurų per mėnesį;
už kiekvieną prižiūrimą ar globojamą (rūpinamą) vaiką iki 3 metų pagalbos pinigų sumą rekomenduojama didinti papildomai 38 eurai per mėnesį.
Apie laikinuosius globėjus
Į tv3.lt klausimus apie laikinuosius globėjus atsako VVTAĮT Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė.
Pradėkime nuo to, kas yra tie žmonės, kurie tampa laikinaisiais globėjais?
Laikinasis globėjas (rūpintojas) – tai asmuo ar šeima, galintis priimti vaiką laikinai globai, kad jam netektų atsidurti globos įstaigoje. Atsižvelgiant į tai, jog laikinosios globos (rūpybos) tikslas – grąžinti vaiką į šeimą, laikinieji globėjai (rūpintojai) yra tie žmonės, kurie teikia laikiną pagalbą tėvų globos netekusiam vaikui, kol jis galės grįžti į kilmės šeimą arba bus nustatyta nuolatinė globa.
Asmenims, kurie pageidauja tapti laikinaisiais vaiko globėjais (rūpintojais), galiojančiuose teisės aktuose yra nustatyti tokie pat reikalavimai kaip ir asmenims, kurie ketina tapti nuolatiniais vaiko globėjais.
Kas dažniausiai tampa iš šeimos paimto vaiko globėju?
Dažnai tėvų globos netekusio vaiko globėju (rūpintoju) yra skiriami vaiko seneliai, kiek rečiau tetos ar dėdės, dar rečiau broliai ar seserys. Tokios tendencijos vyrauja jau ne vienerius metus.
Ar laikinuoju globėju gali tapti vienas asmuo?
Taip, vaiko laikinuoju globėju (rūpintoju) gali būti paskirtas tiek vienas asmuo, tiek šeima. Globoti (rūpinti) norintis asmuo nebūtinai turi būti susituokęs ar privalo turėti būstą, priklausantį jam nuosavybės teise. Svarbiausia, kad asmuo, norintis globoti (rūpinti) be tėvų globos paliktą vaiką, turėtų tinkamas sąlygas vaikui augti ir ugdytis.
Ar laikinuoju globėju gali tapti lietuvių šeima, gyvenanti užsienyje?
Vaiko laikinuoju globėju (rūpintoju) gali būti skiriamas tik Lietuvos Respublikoje gyvenantis asmuo. Net vaiko artimieji giminaičiai negali būti skiriami vaiko laikinaisiais globėjais (rūpintojais), jei jie gyvena ne Lietuvoje.
Daug kalbama apie šeimas iš kurių yra paimami vaikai, o kaip yra prižiūrimos laikinųjų globėjų šeimos?
Vaiko globos organizavimo nuostatai reglamentuoja vaiko globos (rūpybos) priežiūrą. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūrą apima: vaiko aplankymas ir laikinosios globos (rūpybos) peržiūra. Tarnybos teritorinis skyrius vykdo vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūrą, lanko vaiką, dalyvauja atvejo vadybos posėdžių metu atliekamose vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūrose, dalyvauja pagalbos vaikui ir šeimai plano sudarymo procese, jo įgyvendinimo peržiūrose. Atvejo vadybininkas organizuoja pagalbos plano peržiūrų posėdžius, vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūras, atlieka pagalbos plano korekcijas, teikia siūlymus dėl vaiko Tarnybos teritoriniam skyriui.
Kas negali tapti globėjais?
Atkreipiame dėmesį, jog, vadovaujantis Civiliniu kodeksu, vaiko globėju (rūpintoju) negali būti skiriamas asmuo:
1) neturintis 21 metų, išskyrus atvejus, kai globoti pageidauja artimasis giminaitis;
2) pripažintas neveiksniu šioje srityje arba ribotai veiksniu šioje srityje;
3) nuo kurio buvo atskirtas vaikas;
4) kuriam yra ar buvo apribota tėvų valdžia;
5) jeigu anksčiau jo, kaip vaiko globėjo (rūpintojo), įgaliojimai buvo nutraukti;
6) nuteistas už tyčinį nusikaltimą žmoniškumui, žmogaus gyvybei, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, visuomenės saugumui, dorovei, nusikaltimą, pavojingą žmogaus gyvybei ir sveikatai, sunkų sveikatos sutrikdymą, taip pat nusikaltimą, susijusį su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis, nuodingosiomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis, neatsižvelgiant į tai, ar teistumas yra išnykęs, ar panaikintas įstatymų nustatyta tvarka.
Dėl asmens, nuteisto už kitas nusikalstamas veikas, teisės būti vaiko globėju (rūpintoju) sprendžiama, įvertinus padarytos nusikalstamos (nusikalstamų) veikos (veikų) pobūdį ir pavojingumą bei atsižvelgus į vaiko interesus;
7) sulaukęs 65 metų arba vyresnis, išskyrus artimąjį giminaitį, jei jis nori laikinai globoti jaunesnį kaip dešimties metų vaiką;
8) turintis psichikos sutrikimą ar sergantis kitomis ligomis, kurių sąrašą tvirtina Vyriausybės įgaliota institucija;
9) su kuriuo dėl netinkamo sutarties vykdymo buvo nutraukta tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis, sudaryta su globos centru.
Kokios yra laikinojo globėjo pareigos?
Toks asmuo privalo užtikrinti vaiko fizinį ir psichinį saugumą. Taip pat rūpintis vaiko sveikata, auklėjimu ir mokymusi. Globėjas sprendžiant klausimus, susijusius su vaiko interesais, turi bendradarbiauti su suinteresuotomis valstybės ir vietos savivaldos institucijomis.
Jis turi netrukdyti vaikui bendrauti su tėvais, jei tai nekenkia vaiko interesams. Globėjas turi palaikyti ryšius su vaiko tėvais, informuoti juos ar artimuosius giminaičius, jeigu jie to pageidauja, apie vaiko vystymąsi, sveikatą, mokymąsi ir kitais svarbiais klausimais.
Taip pat toks asmuo privalo rūpintis vaiko laisvalaikiu, atsižvelgiant į jo amžių, sveikatą, išsivystymą bei polinkius. Dar viena globėjo misija yra rengti vaiką savarankiškam gyvenimui ir darbui šeimoje, pilietinėje visuomenėje ir valstybėje.