Į šį bei kitus klausimus laidoje „Dienos komentaras“ atsakė prezidento vyriausiasis patarėjas nacionaliniam saugumui Kęstutis Budrys.
Kokie būtų pagrindiniai gynybos plano akcentai?
K. Budrys: Orientavomės į tai, kad kuo daugiau valstybės narių įsitrauktų į jos gynybą, sakydami, kad valstybės gynyba nėra vien tik ginkluota ir nėra paremta tik mobilizacija, tai yra ir tolimesnio valstybės funkcionavimo užtikrinimas. Tam mums reikės ne tik valstybės bei savivaldybių institucijų, bet ir nevyriausybinių organizacijų, įmonių, atskirų piliečių, kurie jau taikos metu būtų pasiruošę.
Jūs sakote, kad reikia nustoti žiūrėti į valstybę, piliečiai turi daryti patys, tai valstybė, turinti gynybos sistemą, nusprendė, kad nesusitvarko?
K. Budrys: Visus parengiamuosius darbus, susijusius su savarankiška gynyba ir gynyba su sąjungininkais, padarėme ir užfiksavome NATO viršūnių susitikime, tam, kas yra susiję su būtinųjų prekių ir paslaugų teikimu, kritinės infrastruktūros užtikrinimu, valstybės institucijų resursų nepakaks ir nereikia savęs apgaudinėti. <...> Praeitų krizių pamokos parodė, kad be aiškaus ir sąmoningo visuomenės įsitraukimo, nieko nepavyks padaryti.
Kodėl mes visada tik planuojame ir negalim pasakyti, kad kažkas jau yra padaryta? Kodėl, kai Lietuvoje kalbame apie gynybą vis neturime kuo pasigirti?
K. Budrys: Planas yra tam tikra pradžia didesniam įsitraukimui ir tolimesniam planavimui. Tas procesas niekada nepasibaigs, jeigu jūs paklausite, kuriais metais pagaliau baigsite planuoti, atsakysiu, kad niekada nebaigsime, nes planavimas savaime yra vertingas, kartais planai yra beverčiai.
Tai jeigu planai yra beverčiai, kodėl tai nėra blogas dalykas? Dabar jūs planuojate gynybą, o kas bus atsakingas ir prižiūrės, kad tas planas būtų įgyvendintas? Kas bus tiems, kurie jo neįgyvendins?
K. Budrys: Visas koordinavimas yra numatytas nacionalinėje visuotinės gynybos koordinavimo taryboje, kuriai pats Prezidentas ir vadovaus. Ten bus įtrauktos visuomenės grupės ir mes galėsime pamatuoti, kiek pažangos yra padaryta. Taip pat atskiroms užduotims, kurių yra 30 yra numatytos atsakingos institucijos. Nėra taip, kad visi yra atsakingi už viską.
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.
Sovietmeciu davė priesaika SSSR armijai, kazkadaise AK čiupinėjo, dabar net rusu imigrantams nesugeba paprieštarauti, o siaip jo - pries rusus “kovos”, nesvarbu, kad dabar atvaziaveliu užkalbinti rusiskai, rusiskai ir atsako. Svarbiausia jiems - pagarbinti Landsbergi ir sekti Partijos linija.
Ne, ačiū, ginkites patys, valdžiažmogiai.