Prezidentė Dalia Grybauskaitė neseniai paragino, o Vyriausybė lyg ir sutiko atstatyti pensijas į prieškrizinį dydį ir net jas kažkaip kompensuoti. Statutiniai pareigūnai nerimauja, kad jiems sumažintos pensijos ne tik nebus kompensuotos, bet ir nebus atstatytos į prieškrizinį lygį nuo 2012 metų, kaip tai planuojama padaryti visiems kitiems.
Atstatys visiems, bet ne visiems
Statutiniai pareigūnai pensininkai ir pareigūnų visuomeninės organizacijos nerimauja dėl Vyriausybėje audžiamų planų, pagal kuriuos sumažintos pensijos jiems nebus atstatytos. Portalo „Balsas.lt“ žiniomis, Vyriausybės pasitarimuose Socialinių reikalų ir darbo ministerijai pavesta parengti keletą pensijų atstatymo projektų ir rasti būdų, kaip nevykdyti valstybės prisiimtų įsipareigojimų pareigūnams.
Ministerijos viešųjų ryšių skyriaus vadovės Linos Bušinskaitės atsakymuose į „Balsas.lt“ klausimus ne tiegiogiai pripažįstama, kad ši grupė išskiriama. „Kaip jau ne kartą buvo kalbėta, dėl sunkmečio laikinai, dvejiems metams, sumažintos pensijos nuo 2012 metų sausio pirmos dienos bus atstatytos į prieškrizinį lygį ir žmonės gaus tokio pat dydžio pensijas, kokias gaus iki jos buvo sumažintos. Tam, kad pensijos būtų atstatytos nuo kitų metų nereikia konkrečių projektų ar gairių, nes Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymas, pagal kurį ir buvo laikinai mažinamos išmokos, baigia galioti 2011 m. gruodžio 31 d., todėl nuo 2012 m. pirmosios dienos pensijos bus grąžintos į prieš krizinį lygį“, - rašoma atsakyme.
Pasak L. Bušinskaitės, Vyriausybė dar pernai apsisprendė, kad sumažintos pensijos, kurios pensininkams mažėjo nevienodai, turi būti kompensuotos. „Todėl dar penai buvo patvirtinta kompensavimo tvarka. Dabar yra rengiami konkretūs įstatymų projektai, kaip konkrečiai tai bus daroma, kurie bus pateikti dar Seimui. Pirmieji ekonominės krizės pabaigą pajus pensininkai. Tai ne kartą pabrėžė ir Premjeras Andrius Kubilius. Kitaip tariant, sumažintos pensijos ir dvejų metų finansiniai praradimai dėl jų sumažinimo pirmiausia bus kompensuojami vyresnio amžiaus pensininkams ir tiems, kurie dėl laikino išmokų sumažinimo labiausiai nukentėjo finansiškai“ – dėsto ministerijs poziciją atstovė spaudai.
Viskas puiku, iki prieiname klausimą apie mus saugančius pareigūnus. Atsakant į konkretų klausimą dėl pareigūnų ir karių valstybinių pensijų, teigiama, kad dėl šios grupės dar „niekas neaišku“. „Vis dėlto atsakyti kaip tai bus padaryta šios konkrečios socialinės grupės atžvilgiu šiandien dar sudėtinga, nes yra svarstomi keli variantai“, - informuoja L. Bušinskaitė.
Per anksti ir reikia naikinti?
Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininkas, Lietuvos ir liberalų bei Centro Sąjungos atstovas Artūras Melianas portalui „Balsas.lt“ sako, kad valstybė apsikritai nėra finansiškai pasiruošusi atstatinėti bet kokių pensijų – ne tik pareigūnų.
„Man atrodo, kad dalinami pažadai nėra pamatuoti. Jokia esminė „Sodros“ reformos neįvyko, todėl bet kokie mėginimai kažką didinti – vėl guls ant dabartinių mokesčių mokėtojų pečių. Visi prisiimti įsipareigojimai kris ir ant ateinančių dirbančiųjų kartų. Šiandien, kai „Sodra“ tebėra deificitinė ir nėra numatyti jokie aiškūs problemos sprendimai, kalbėti apie kažkoius didinimus yra neatsakinga“ – teigė parlamentaras.
A.Melianas taip pat teigė manąs, jog pareigūnų pensijas reikia tvarkyti kitaip ir artėti prie vienodos pensijos visiems mokesčių mokėtojams standarto. „Valstybė, žinoma, neatsisakydama ir neprarasdama savo įsipareigimijų, turėtų judėti link to, kad pensijos būtų suvieniodintaos visiems šalies piliečiams. Dar kartą pabrėžiu – neatsisakydama vykdyti jau prisiimtų įsipareigojimų konkretiems žmonėms“, - sakė A. Melianas, pabrėždamas, kad jokie konkretūs projektai Seimo dar nepasiekė.
Anot komiteto viceprimininko A. Meliano, valstybė turėtų artėti prie vienos ir vienintelės pensijos idėjos, atsiribojant nuo kažkokių pirvilegijų. „Manau, kad sekant visomis euronimimės tendecijomis, reiktų artėti prie vieno tipo pensijos, tačiau, noriu tai kateogoriškai pabrėžti, valstybei vykdant savo įsipareigojimus“, teigė A. Melianas, pabrėždamas, kad jau prisiimti įsipareigojimai dirbantiems bei atidirbusiems pareigūnams nėra diskutuotini.
Lojalumas naikinamas
Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) pirmininkas Vytautas Bakas portalui „Balsas.lt“ sakė nesąs nustebęs dėl tokio požiūrio. „Gaila tik, kad patys pareigūnai yra silpnai asocijuoti ir niekam nerūpi, jog nevykdomas Konstitucinio Teismo sprendimas. Būtent todėl viskas taip vyksta ne tik pensijų srityje“, - sakė V. Bakas.
V. Bako nuomone, valstybė ne tik nenori vykdyti savo įsipareigojimų pareigūnams pensijų srityje ir skatinti jų lojalumą, bet noriišplauti pačią sąvoką. „Keičiant įstatymus ir numatant tokią priedų skyrimo tvarką, kai ji išimtinai priklausys nuo vadovo malonės, bus skatinamas pareigūnų lojalumas priedų skyrėjui asmeniškai. Maža to, kuriama sistema, kurioje, kelias valandas padirbus valstybes, kitą dieną bus galima padirbėti ir nelabai aiškiai firmai. Vadovaujamasi tik Jungtinės Kralystės patirtiimi, ignoruojant visą kitą praktiką. Kontinentinės Europos šalys ir net buvusios SSRS dalimis valstybės tarnautojų lojalumą skatina įvairiais būdais“, - teigė jis.
Kitados, vykstant skandalui ir parlamentiniam tyrimui, vienas Valstybės saugumo departamento vadovų pasipiktino, kad pareigūnai neretai esą mano dirbą Lietuvai ir pamiršta lojalumą institucijos vadovybei. A. Kubiliaus reformos tokias galimybes žada „užkardyti“ finansiškai.
Vidmantas Babrauskas