• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienio naktį girto policijos patrulio sukelta tragiška avarija sudrebino šalies valdžios viršūnes. Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar priėmė policijos generalinio komisaro Visgirdo Telyčėno atsistatydinimo prašymą. Iš nemokamų rinkiminių atostogų suskubęs sugrįžti vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis savo postą kol kas išsaugojo.

REKLAMA
REKLAMA

Tragedija apnuogino ydas

Policijos generalinio komisaro atsistatydinimą D.Grybauskaitė laiko garbingu poelgiu.

„Prisiimdamas atsakomybę, jis pripažįsta ir savo, ir policijos sistemos klaidas, – teigė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys. –Esminė policijos sistemos yda, prezidentės įsitikinimu, yra tai, kad pareigūnai dengia vienas kitą, pati sistema savo viduje toleruoja ir girtuokliavimą, ir vienas kito dangstymą".

REKLAMA

Analogiška situacija yra ne tik policijoje, bet ir kitose struktūrose. Ir Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT), ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje tokių atvejų būta.

„Ir šiuo atveju buvo akivaizdūs dangstymai –kai kurie pareigūnai teigė, kad avarijos kaltininkas negėrė, –sakė L.Balsys. –Generalinis komisaras pripažino, kad kartais tokie atvejai net į viešumą neiškyla. Ir tik tragedijos, pareikalaujančios žmonių gyvybių, iškelia į paviršių visas sistemos bėdas ir ydas".

REKLAMA
REKLAMA

Ministro galvos nereikalavo

Panaši tragedija 2007 m. įvyko Skuodo rajone. Po jos atsistatydino ir tuometis policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius, ir vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys.

Deja, kaip teigė D.Grybauskaitės atstovas, atsistatydinus vadovams, niekas nepasikeitė, nes pati policijos sistema liko nepajudinama tarsi gelžbetonio blokas. Todėl šiuo atveju prezidentė tikisi, kad bus atliktas išsamus vidaus tyrimas, griežtai įvertinti ir žemesnės grandies pareigūnų, tiesioginių avariją sukėlusio patrulio vadovų, veiksmai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidaus reikalų ministro R.Palaičio požiūriu, pastarieji V.Telyčėno pavyzdžiu turėtų pasekti nedelsiant.

„Turi būti kažkoks garbės kodeksas. Generalinis komisaras pasielgė garbingai. Jeigu garbės turi Trakų rajono policijos komisaras, jis turi pasielgti lygiai taip pat ir nelaukti, kol baigsis vidaus tyrimai", –įsitikinęs ministras.

REKLAMA

Tačiau paklaustas, ar neketina trauktis pats, pareiškė, kad tai būtų lengviausia išeitis iš situacijos. Dabar jis matąs savo uždavinį –teikti Policijos veiklos įstatymo pataisas, kuriomis būtų stiprinama civilinė ir politinė departamento kontrolė.

Ir šalies vadovė iš ministro reikalavo ne atsistatydinti, o prisiimti “moralinę ir politinę atsakomybę", kad policijos sistema būtų reformuota, ir tokie dalykai, kaip vidinis dangstymas, girtavimo toleravimas žemesniuose valdžios sluoksniuose būtų išgyvendinti.

REKLAMA

„Aš pabandysiu šį darbą įveikti. Jei man nepavyks, tada savo kėdės įsikibęs nesilaikysiu", –davė pažadą R.Palaitis.

Pareigūnams trūksta motyvacijos

Ministras į Prezidentūrą atėjo apsiginklavęs teigiama statistika: neblaivių policijos pareigūnų sukeltų eismo įvykių akivaizdžiai mažėja –2008 m. buvo 46, 2009 m. –24. pernai –19.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau V.Telyčėnas, dar sekmadienį nusprendęs prisiimti atsakomybę už visus policijos skaudulius, mano, kad tragedijos akivaizdoje operuoti optimistiniais skaičiais ne laikas.

„Aš niekada netoleravau tokių atvejų, ir nors girtų prie vairo policininkų fiksuojama gerokai mažiau, vienas toks nubraukia visas pastangas", –kalbėjo atsistatydinimo pareiškimą įteikęs generalinis komisaras.

REKLAMA

V.Telyčėnas teigė, kad drausmės pažeidimų dangstymas policijoje nėra totalus reiškinys, kaip bandoma pateikti, tačiau pripažino, kad pareigūnai stokoja darbo motyvacijos.

„Ekonominė situacija ir socialinė įtampa pačioje visuomenėje, matyt, lemia įtampą ir tarp pareigūnų. Deja, ir jie kartais pasielgia taip, kad tai priveda prie tragiškų situacijų", –dėstė komisaras.

REKLAMA

Paklaustas, kas pasikeis policijoje jam atsistatydinus, V.Telyčėnas tikino, kad sistema jau keičiasi, tik ne taip greitai, kaip norėtųsi. Pokyčiai būtų spartesni, jei policijos pareigūnai brangintų savo darbo vietą ir gautų normalius atlyginimus.

Premjerui beliko apgailestauti

Reikšdamas užuojautą avarijoje žuvusių Kauno medikų artimiesiems, premjeras Andrius Kubilius kartu apgailestavo dėl policijos generalinio komisaro V.Telyčėno atsistatydinimo ir, priešingai nei 2007 m. po Skuodo r. Aleksandrijoje įvykusios tragedijos, leido suprasti, kad nenorėtų tokio pat garbingo poelgio iš vidaus reikalų ministro R.Palaičio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turime neprarasti orientyro –atsakomybė yra visų pirma patrulio, sukėlusio tokią tragišką avariją, ieškoti kitų atsakomybių galbūt ne visada yra labai teisinga", –vakar sakė A. Kubilius, pats per eismo nelaimę praradęs savo tėvą.

V.Telyčėno sprendimą atsistatydinti jis vertino kaip sąžiningo pareigūno reiklumą sau ir teigiamai vertino jo nuveiktus darbus.

REKLAMA

„Su generalinio komisaro V.Telyčėno veikla nuo 2007 m. pabaigos turėtume sieti esmines permainas į gerąją pusę karo keliuose istorijoje. Tai, kad 2007 m. buvo 6600 eismo nelaimių, per kurias žuvo 729 žmonės, o 2010 m. 3625 autoįvykiai, kuriuose žuvo 300 žmonių, yra daug ir paties V.Telyčėno nuopelno. Manyčiau, kad jo patirtis ir gebėjimas dirbti tokius atsakingus darbus neturėtų būti užmirštas", –sakė A. Kubilius.

REKLAMA

Teisintis teko ir Ž.Pacevičiui

Vakar už girtaujančių pareigūnų dangstymą kliuvo ir STT direktoriui Žimantui Pacevičiui. Išsikvietusi jį į Prezidentūrą, D.Grybauskaitė pažėrė kritikos STT Vilniaus valdybai, kurios operatyvinis darbuotojas Mindaugas Zalepūga 2009-aisiais buvo sulaikytas neblaivus prie vairo, o Vilniaus apskrities administracinis teismas grąžino jį į tarnybą.

REKLAMA
REKLAMA

M.Zalepūgos tiesioginis viršininkas Vaidas Skirmantas girtavusį pavaldinį teisme dangstė, teigdamas, jog tai buvusi tarnybinė būtinybė.

„Tokie nusižengimai negali būti toleruojami ar dangstomi. Kaltieji privalo būti nubausti, o jų vadovai privalo imtis visų būtinų priemonių, kad tai nepasikartotų ateityje", –mano prezidentė.

Ž.Pacevičius aiškino, kad teismo sprendimą grąžinti M.Zalepūgą į tarnybą jis buvo apskundęs Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. O dėl V.Skirmanto veiksmų šiuo metu atliekamas vidinis patikrinimas.

Prezidentė žada artimiausiu metu teikti STT įstatymo pataisas, kuriomis būtų įvestos padalinių vadovų kadencijos ir ribojamas jų kiekis. Tai, kad kai kurių STT struktūrinių padalinių vadovai eina tas pačias pareigas nuo pat tarnybos įkūrimo 1997 m., pasak šalies vadovės, yra nepateisinama.

Trakų policijos vadovas prabudo

Pirmadienio rytą paaiškėjus valdžios atstovų požiūriui į pareigūnų atsakomybę dėl tragiškos avarijos Kauno greitkelyje, po pietų į sostinę atvyko ir Trakų policijos komisariato vadovas Nerijus Šiaulys. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovui Kęstučiui Lančinskui jis įteikė prašymą atsistatydinti. Pasitraukimo motyvų Trakų policijos komisaras nenurodė.

REKLAMA

Savo pavaldinį S.Šostaką, kuris girtas padarė avariją, Trakų policijos vadovas galėjo apibūdinti tik teigiamai. Anot pareigūno, “pasibaigus 2010 metams ir suvedus metų rezultatus bei įvertinus asmeninius rezultatus, patrulių būryje S.Šostako rezultatas buvo antras".

Vis dėlto komisaras K.Lančinskas nepatenkino Trakų policijos vadovo atsistatydinimo prašymo. Šis klausimas bus sprendžiamas tik pasibaigus tarnybiniam tyrimui dėl neblaivaus Trakų policijos komisariato darbuotojo S.Šostako sukeltos tragiškos avarijos.

Informacija

Tragišką avariją greitkelio Vilnius-Kaunas 46-ajame kilometre sekmadienio naktį sukėlęs girtas Trakų policijos komisariato Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio vyresnysis patrulis Sigitas Šostakas suimtas 15 parų. Tokią nutartį priėmė Trakų rajono apylinkės teismas, nors prokuroras prašė avarijos kaltininką suimti trims mėnesiams.

Trakų rajono apylinkės teismo atstovas Darius Kasperskis nekomentavo, kodėl skirta būtent tokia kardomoji priemonė, nes tai yra susiję su ikiteisminiu tyrimu.

Avariją sukėlusio vyresniojo patrulio S.Šostako kraujyje rasta 1,16 promilės alkoholio. Per nelaimę žuvo du žmonės.

REKLAMA

Nulėkė ne ta galva

Valentinas MAZURONIS – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys:

Aš asmeniškai manau, jog pirmiausia prisiimti politinę ir asmeninę atsakomybę ir atsistatydinti turėjo ministras. Viena, prieš kelerius metus jau buvo toks precedentas. Antra, didžioji dalis problemų ateina iš Vyriausybės, ypač dėl finansavimo, kai naikinami pajamų šaltiniai, to šalininkas –pats R.Palaitis. Sukurta tokia atmosfera, kai policijoje žmonės gyvena nuolatinės baimės, netikrumo dėl ateities atmosferoje. O V.Telyčėnas atėjęs ėmėsi priemonių kovoti su šiomis problemomis, tad, manau, su jo atstatydinimu paskubėta. Kad komisaras būtų žengęs kokius nors žingsnius, pabloginančius situaciją policijos sistemoje, aš nematau. Bet įprasta, kad vadovai prisiima atsakomybę –jo žingsnis garbingas.

O jei ponas Palaitis, būdamas ministru, viešu asmeniu, lygina savo rinkimų kampaniją (kuri ir šiaip neskani jam esant ministru, nes tai –žmonių apgaudinėjimas) su žmonių žūtimi, su tokiais tragiškais įvykiais, jam ne tik kad derėtų atsistatydinti, bet apskritai neiti į politiką. Kiek aš, kaip komiteto narys, matau tą sistemą, matau būtent generalinio komisaro realius žingsnius, pastangas keičiant vidinį klimatą. O nematau pastangų ginant savo žmones, gerinant sistemą, struktūrinius dalykus iš ministro pusės.

Alia ZINKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų